ФОРС-МАЖОР В УМОВАХ КОРОНАВІРУСУ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ФОРС-МАЖОР В УМОВАХ КОРОНАВІРУСУ

Час прочитання: 2 хв.

ФОРС-МАЖОР В УМОВАХ КОРОНАВІРУСУ - fors mazhor v umovah koronavirusu

 Хто б міг припустити ще місяць тому, що кажан на рибному ринку в китайській провінції стане причиною глобальної рецесії і призведе до обвалу фінансових ринків?

 Наслідки коронавірусу прямо або побічно відбиваються на всіх галузях економіки. Особливо наочно це проявляється там, де між контрагентами є довгостроковий договір, який був укладений до того, як сторони могли собі уявити наслідки вірусу.

 У таких ситуаціях сторони хочуть знати, що передбачає договір на випадок настання таких обставин.

 Сьогоднішні події і в цілому наслідки коронавірусу, в першу чергу, відображаються на бізнесі. В обставинах, що склалися (форс-мажорні обставини), Верховна Рада України ввела комплекс правових норм, спрямованих на захист прав бізнесу та громадян під час карантину.

 Сьогодні кожен бізнес має на час карантину:

  • Уникнути штрафних санкцій та відшкодування збитків за несвоєчасне виконання зобов’язань за договорами (в тому числі ЗЕД-контрактах).
  • Достроково розірвати договір, в разі перевищення граничного терміну існування форс-мажору.
  • Розстрочити / відстрочити виконання податкових зобов’язань або податкового боргу та інших зобов’язань, передбачених законодавством, виконання яких неможливо в силу форс-мажору.
  • Застосувати інші можливості, узгоджені сторонами в договірних застереження щодо форс-мажору, в разі його настання.

 Остаточне рішення про форс-мажорному характер епідемії для кожного конкретного договору належить до виключної компетенції суду. Всі перераховані вище акти матимуть для суду лише рекомендаційний характер, але не обов’язкову силу. При вирішенні подібних суперечок суд оцінить ряд обставин, враховуючи специфіку конкретного договору, в тому числі:

  • дату укладення договору. Так, якщо договір поставки в карантинну зону був укладений після оголошення про епідемію, вірус не буде визнаний надзвичайних обставиною – приймаючи рішення про поставку, сторони знали або повинні були знати про його існування;
  • вплив епідемії на певний сегмент ринку. Сторона повинна довести, що вона не змогла подолати перешкоди для виконання договору, приклавши всі розумні зусилля;
  • умови договору про форс-мажор. Більшість комерційних контрактів містить застереження про обставини непереборної сили.

 Але можуть:

  • встановлювати, які обставини сторони визнають форс-мажором (наприклад, епідемії, що тягнуть введення карантинних заходів);
  • визначати необхідні докази форс-мажору (наприклад, сертифікат торгово-промислової палати);
  • уточнювати наслідки форс-мажорних обставин (призупинення дії контракту, його припинення тощо).

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація