Постанова КМУ № 560: які зміни?

"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз

Постанова КМУ № 560: які зміни?

18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію, прийнятий 16 квітня. Однак згодом було прийнято ще один нормативно-правовий акт. Це Постанова Кабміну № 560 від 16 травня 2024 року «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». У колах фахівців з юриспруденції вже встигли резюмувати: «постанова – сама собі закон». Такий скепсис правознавців пов’язаний з тим, що цілий ряд норм цього підзаконного акту сформульовано всупереч закону. Це порушує принцип ієрархії нормативно-правових актів.

 

Якщо вас цікавить, як діяти саме у вашій ситуації в питанні мобілізації, ви можете замовити консультацію від фахівців адвокатського бюро «Приходько та партнери». Ми спеціалізуємося на галузі військового права та можемо допомогти вам якісно і ефективно. Всупереч юридичним колізіям між Законом про мобілізацію № 10449 та Постановою КМУ № 560, ми маємо достатню напрацьовану практику та швидко орієнтуємося в тому, як діяти у кожній конкретній ситуації, аби захистити права клієнта.

Що нового внесла Постанова № 560 у правове поле?

На сьогодні цей підзаконний нормативний акт регулює порядок призову, встановлює чіткі правила та затверджує форми заяв та актів, яких раніше не було передбачено.

Щодо структури Постанови № 560, то вона складається з 8 розділів. Йдеться про загальні питання, порядок призову на військову службу, перевірку військово-облікових документів, порядок надання відстрочки від призову та багато інших питань.

Особливо варто звернути увагу на розділ ІІ, де йдеться про порядок призову на військову службу. Серед тих важливих аспектів, котрі закріплені у цьому розділі, варто відзначити наступні:

  • чітко передбачені повноваження голів обласних та районних міських держадміністрацій, виконавчих органів, сільських, селищних, міських рад у питанні мобілізації;
  • визначено повноваження керівників підприємств, установ та організацій, на яких тепер покладено більше обов’язків у цьому питанні;
  • конкретизовано повноваження керівників обласних та районних ТЦК та СП, а також – керівників територіальних органів поліції;
  • конкретизовано порядок вручення повісток та вимог до них.

Таким чином, Постанова № 560 деталізувала багато положень, передбачених законом. Разом з тим, є і негативні аспекти. Про них детальніше згадаємо теж.

Постанова КМУ № 560: які зміни?

Які норми Постанови № 560 викликали незгоду громадськості?

У розділі, який присвячений питанню надання відстрочки від призову, розписана покрокова інструкція для цього. Визначено, які документи потрібні, а також – передбачена форма заяви. Однак норми Додатку №5, де йдеться про перелік документів, необхідних для відстрочки, великою мірою суперечать вже згадуваному Закону. Також представники активної громадськості почали створювати петиції, в яких доносять свою позицію щодо невідповідності підстав для відстрочки, визначених у Постанові № 560 та Законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Отже, йдеться про наступні норми:

  • пункт 3 частини 1 статті 23 Закону передбачає, що право на відстрочку мають чоловіки й жінки, котрі УТРИМУЮТЬ 3 та більше неповнолітніх дітей. Виняток – лиш ті, хто понад 3 місяці боргує сплату аліментів. Натомість, Постанова ускладнила порядок та передбачила, що обов’язкова умова для відстрочки від мобілізації за цією підставою – встановлення факту БАТЬКІВСТВА. Вище ми вже говорили про принцип ієрархії нормативно-правових актів, який спонукає орієнтуватися на Закон. Та як робитимуть на практиці представники ТЦК та СП – відкрите питання.
  • пункт 9 частини 1 статті 23 Закону передбачає серед підстав для відстрочки догляд за хворою дружиною, чоловіком, батьком чи матір’ю. Йдеться як про своїх батьків, так і про батьків другого з подружжя. Натомість, Постанова зобов’язала у випадках догляду за дружиною, дитиною чи своїми батьками доводити те, що немає інших членів сім’ї, котрі можуть здійснювати догляд, однак такий обов’язок стосується виключно батьків дружини.
  • Також безумовне право на відстрочку Закон передбачає для осіб, які мають когось батьків з інвалідністю І або ІІ групи та здійснюють за ними утримання (догляд), за відсутності інших родичів, які не є військовозобов’язаними та повинні це робити. Простіше кажучи – для ЄДИНОГО сина таких батьків сам факт їх інвалідності, згідно з Законом, є підставою для відстрочки. Постанова ж накладає додаткові обов’язки. Потрібно 2 додаткові документи – акт про встановлення факту здійснення догляду, а також висновок ЛКК про те, що особа в ньому має потребу.

Таким чином, ми бачимо, що Постанова № 560 суттєво ускладнює реалізацію на практиці деяких норм Закону.

 

Які зміни вже були прийняті?

Під тиском жвавих суспільних обговорень Кабмін дослухався до думки громадськості в одному з питань. Вимога щодо висновку ЛКК у ситуаціях, описаних в останньому пункті списку вище, була скасована. Разом з тим, значна кількість невідповідностей цієї Постанови нормам Закону так і залишилася.

Щодо тих тенденцій, котрі можна побачити у діях ТЦК та СП на практиці, можна зробити чіткий висновок – за оформлення відстрочки вже потрібно боротися в судовому порядку. Тож тут допоможе якісна юридична підтримка від фахівців, котрі спеціалізуються на таких запитах. Їх ви зустрінете у команді адвокатського бюро «Приходько та партнери».

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви вже підготували пакет документів для подачі в ТЦК та СП?

Так
Ні

2 питання

Вам вже було відмовлено в оформленні відстрочки ?

Так
Ні

3 питання

Ви перебуваєте на військовому обліку в м. Києві чи Київській області ?

Так
Ні
Колганов Іван Володимирович
Керівник практики військового права
E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

ТОП юристи, що займаються такими справами в Україні

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

Зв’язатися

Данілова Юлія Ігорівна

Адвокат

Зв’язатися

Козян Тетяна Віталіївна

Старший юрист

Зв’язатися

Лобунько Михайло Ігорович

Юрист

Зв’язатися

Тернова Діана Ігорівна

Юрист

Зв’язатися

Звоненко Ярослав Олександрович

Юрист

Зв’язатися

Гончаренко Данило Геннадійович

Юрист

Зв’язатися

Скумадчук Діана Романівна

Молодший юрист

Зв’язатися
Як замовити послугу? Як ми працюємо?

Практика військового права представлена чи не найширшим переліком послуг, як для військовозобов’язаних так і для військовослужбовців.

Наші адвокати та юристи здійснюють захист прав та інтересів клієнтів по всій території України.

Звертаючись до наших юристів, Ви спочатку отримуєте первинну консультацію, яка дасть Вам розуміння як діяти далі і які кроки треба зробити для досягнення позитивного результату.

Всі наші фахівці мають практичний досвід, стежать за останніми змінами в законодавстві, консультують не тільки фізичних осіб, але й проводять вебінари для компаній, тому компетенція підтверджується конкретними діями.

  • Заявка
  • Дзвінок юриста
    і визначення задач
  • Договір і оплата
  • Консультація,
    аналіз справи, робота спеціаліста
Яка ціна на консультацію та супровід адвоката?
Ціни на послуги з категорії "Військове право":
Найменування послугиЦіна, грнТерміни
Відстрочка від мобілізації від 15 000 грн 1 місяць
Адвокат по ТЦК від 15 000 грн 1 місяць
Адвокат по мобілізації від 15 000 грн 1 місяць
Консультація військового юриста від 1000 грн 5 хвилин
Супровід у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (військкоматі) від 32 000 грн 1 день
Звільнення з військової служби від 15 000 грн 1 місяць
Рапорт на звільнення від 6 000 грн 1 місяць
Оскарження рішення ВЛК від 15 000 грн 2 місяці
Виплата за загиблого військового від 3000 грн + % 6 місяців
Виплати військовим за поранення від 3000 грн + % 6 місяців
Виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям від 3000 грн + % 6 місяців
Бронювання працівників на період мобілізації від 20 000 грн + % 6 місяців
Відношення з військової частини від 15 000 грн + % 6 місяців
Оформлення учасника бойових дій від 16 000 грн 6 місяців
Грошове забезпечення військовослужбовців від 8 000 грн + % 6 місяців

від 2000 - до 300 000 грн Ціна актуальна на Липень 2024

Яка вартість консультації по мобілізації, військовому праву, ВЛК, відстрочці?

Вартість консультації починається від 1000 грн – це швидка консультація до 5 хв. ЇЇ вартість залежить від багатьох факторів, а саме: складності питання, кількості документів, які треба аналізувати юристу для того, щоб сформувати правовий висновок по Вашій справі. Повна юридична консультація юриста коштує 4 000 грн.

Чи можна отримати консультацію онлайн, якщо немає можливості приїхати в офіс?

Звичайно. Ми надаємо консультації як онлайн, так і в офісі. Онлайн консультація можлива будь-яким зручним для клієнта способом. Це може бути як відеодзвінок через зручний месенджер, так і формат відеоконференції.

Чи надаємо ми безкоштовні консультації?

Відповідь на це питання – ні. У нас немає безкоштовних консультацій. Якщо у Вас одне-два питання адвокат/юрист Вам підкаже звісно, але детальні консультації проводимо на платній основі.

Чи можна підписати договір з адвокатом/юристом і потім у разі потреби звернутись?

Так,  ми практикуємо таку послугу. Ви можете підписати договір з нашою компанією і у разі потреби можете скористатись нашими послугами. Це зекономить Ваш час у разі екстренного звернення, коли допомога адвоката або юриста потрібна буде терміново.

Ви працюєте тільки в Києві чи по всій Україні?

Наш офіс знаходиться у м. Київ, але наші адвокати та юристи здійснюють захист інтересів клієнтів по всій території України. Тож якщо Вам потрібна фізична присутність адвоката чи юриста по Вашій справі – ми можемо це забезпечити.

Вам також може знадобитися:

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація