"Ми захистимо недоторканність Вашої честі, гідності, ділової репутації та інтелектуальної власності."

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

СТЯГНЕННЯ КОШТІВ (ЗАБОРГОВАНОСТІ) ЗА ДОГОВОРОМ ПОСТАВКИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Ан Ірина Миколаївна - annv4 1

СТЯГНЕННЯ КОШТІВ (ЗАБОРГОВАНОСТІ) ЗА ДОГОВОРОМ ПОСТАВКИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

Автор

Ан Ірина Миколаївна

Коли в Україні розпочалися бойові  дії, то для багатьох людей та підприємств питання сплати боргів відійшло на другий план. Однак це не нівелює важливості згаданої теми. Особливо це стосується співпраць та взаємодій, де фактором складних обставин спекулюють ті, чий бізнес вони або не зачепили, або зачепили мінімально. Отож, розглянемо, чи реально стягнути кошти за договором поставки в умовах воєнного стану та що для цього потрібно робити.

Невиконання стороною фінансових зобов’язань за договором поставки/надання послуг

Несплата за товар чи надані послуги не повинна бути чимось звичним чи належним навіть у такий непростий час. Важливо розуміти, що це – порушення чинного законодавства, зокрема ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу. Там чітко встановлено те, що виконавець зобов’язаний надати послугу, а замовник – її сплатити, якщо договором не було передбачено інше.

Також важливо звернутися до ч.1 ст. 652 того ж Кодексу. Там зазначено, що подальша зміна обставин, які були актуальними на час укладання договору, може бути причиною для зміни чи розриву договору за конкретних умов. Йдеться про зміну чи розірвання договору за згодою сторін, окрім випадків, коли інше випливає з суті зобов’язання чи встановлено договором. Якщо пояснювати це більш доступним чином, йдеться про те, що зміна обставин не повинна ставати причиною для односторонньої відмови від виконання своїх договірних зобов’язань.

Що говорить про це судова практика

Коли ми звертаємося до практики Верховного Суду України, то бачимо, що вона стоїть на боці тих, хто вимагає сплати коштів за надану послугу чи товар. Так, постанова від 30.11.2021 у справі № 913/785/17 деталізує практику у подібних справах, де відповідач посилається на форс-мажорні обставини у якості підстави для неможливості виконання зобов’язань. У цій постанові зазначається те, що відповідач має довести не просто наявність згаданих обставин самих по собі, а й того, що вони були такими саме для конкретного випадку щодо виконання господарських зобов’язань.

Знову ж, пояснюючи це більш зрозумілим способом, можна констатувати висновок:

  • воєнний стан сам по собі не є підставою для звільнення від виконання своїх договірних зобов’язань;
  • відмовитися від виконання зобов’язань в односторонньому порядку неможливо, адже Цивільний кодекс України не передбачає такого права;
  • якщо форс-мажорні обставини вплинули на те, що контрагент не може виконати зобов’язання по оплаті за договором поставки чи надання послуг, він повинен довести, що згадані обставини дійсно мали вплив на його ситуацію;
  • належне доведення цього відбувається у судовому порядку, а не на рівні усної відмови від виконання добровільно взятого на себе договірного зобов’язання.

Отож, форс-мажорні умови, викликані воєнним станом, не звільняють від зобов’язань за договором поставки чи надання послуг. А значить – фізична чи юридична особа, яка не отримала кошти за надані товари чи послуги, може відстоювати своє право у суді та має достатні підстави для того, аби виграти справу.

Чим ми можемо допомогти

Навіть у тих випадках, коли є достатньо підстав для захисту інтересів стягувача за договором поставки, іноді сам стягувач не знає, як захистити свої законні права та інтереси. Контрагент, який не виконує зобов’язань, посилається на воєнний стан у якості причини.

Однак це абсолютно не означає, що такі обставини мають маніпулятивно використовуватися тими, на кого вони практично не вплинули, аби відмовлятися від сплати коштів за отримані товари чи послуги.

Отож, чим може бути корисною допомога юристів адвокатського бюро «Приходько та партнери»?

  • Перш за все, ми детально вивчаємо вашу ситуацію у контексті чинних правових норм та шукаємо механізми для її вирішення. Вам не доведеться самотужки зіставляти довоєнне та нинішнє законодавство чи не знати, як захистити себе у суді.
  • Ми надаємо увесь необхідний комплекс послуг, починаючи з консультування та закінчуючи юридичним супроводом справи аж до того моменту, поки ви не отримаєте позитивний результат.

У випадку зі стягненням заборгованості це може бути дуже суттєво, з огляду на те, що від успіху в подібних справах часто залежить можливість клієнта отримати необхідні ресурси для подальшого ведення господарської діяльності.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Сума заборгованості перевищує 100 000 грн?

Так
Ні

3 питання

Чи є документи, що підтверджують наявність заборгованості?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь у Києві чи Київській області?

Так
Ні

5 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Ан Ірина Миколаївна
Керівник практики господарського та цивільного права
E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-70 +38 (093) 007-44-11

Спеціалізується на захисті ділової репутації юридичних осіб, честі та гідності фізичних осіб, захисті інтелектуальної власності, захисті прав споживачів, спорах зі страховими компаніями, юридичному супроводі діяльності громадських організацій.

Зв'язатися зараз

Кейси по темі послуги: “СТЯГНЕННЯ КОШТІВ (ЗАБОРГОВАНОСТІ) ЗА ДОГОВОРОМ ПОСТАВКИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ”

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація