«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

КОНСУЛЬТАЦІЯ ПО ПОДАТКАХ В ТУРЕЧЧИНІ

КОНСУЛЬТАЦІЯ ПО ПОДАТКАХ В ТУРЕЧЧИНІ

Податкова система Туреччини – які податки сплачують у Туреччині фізичні особи

Усі питання оподаткування у Туреччині вирішуються у податковому управлінні – Turkish Revenue Administration ( TRA ). Саме сюди слід звернутись, щоб отримати Сертифікат податкового резидента країни та подати Декларацію. Також TRA нараховує пені за прострочення зі сплати податків та вирішує спірні питання оподаткування.

Довідка: Туреччина уклала понад 80 Угод про уникнення подвійних податків, що дозволяє іноземним громадянам та компаніям застосовувати норми СОІДН та сплачувати податки лише в одній державі.

Прибутковий податок у Туреччині у 2022

Найголовніший податок, який доведеться сплачувати у Туреччині місцевим мешканцям та податковим резидентам-іноземцям – прибутковий. Дані відрахування до бюджету застосовуються на такі види прибутку, як:

 • зарплата ;
 • надання професійних послуг ;
 • оренда нерухомості, літаків, яхт тощо;
 • дивіденди , відсотки , роялті ;
 • пенсія .

Ставка прибуткового податку для фізичних осіб у Туреччині є прогресивною та залежить від суми річного прибутку. Мінімальний прибутковий податок для фізосіб у Туреччині – 15%, а максимальний 40% (призначається при річному доході понад 880 000 TL ).

 

Податок на приріст капіталу в Туреччині

Такий податок сплачується на прибуток, сформований у процесі певної угоди. Наприклад, податку приріст капіталу від продажу нерухомості – від 15% до 40%. Сплата відбувається протягом 15 днів після отримання прибутку.

Податок на відсотки та дивіденди у Туреччині

Податок на відсотки стягується за ставкою від 0 до 15%. Для інвесторів-нерезидентів застосовується максимальний тариф. За інших випадках ставка залежить від терміну погашення депозитів – що більше термін, то нижчий податок.

Податок на дивіденди у Туреччині нараховується лише на 1/2 частину загальної суми за ставкою 10%. Якщо прибуток від дивідендів та доходи з інших джерел громадян у сукупності понад 70 000 TL , то такий прибуток підлягає декларуванню.

Митні збори

Починаючи з травня 2022 року мито для фізичних осіб у Туреччині стягується за ставкою 30%, що стосується товарів вартістю від 150 €, ввезених з країни, що не входить до Євросоюзу.

 

Також у Туреччині не обкладаються митом багато категорій товарів, ввезення яких дозволено в обмеженій кількості.

Що можна взяти з собою до Туреччини і не потрапити на мито на митниці:

 • Гроші у будь-якій валюті необмежену кількість. Однак тут важливо розуміти, що вивезти назад із Туреччини без підтвердження та декларації можна буде не більше 5000 доларів США. Згідно з негласним правилом при перетині турецького кордону краще задекларувати валюту, яка на момент в’їзду складає суму понад 10 000 доларів США. Інакше можуть виникнути питання по джерелу такий суми .
 • Спортивний інвентар, але тільки по одній, максимум дві одиниці на людину – планер, човен, намет (2шт), фліппер, гідрокостюм тощо.
 • Електроніка доступна для перевезення через турецьку кордон теж по одній одиниці громадянина.
 • Прикраси – хоч скільки, але загальною вартістю близько 15 000 USD або еквіваленті.

Довідка: щоб не привертати увагу регуляторів та податкових службовців, радимо подбати про банківський рахунок у Туреччині чи міжнародну платіжну систему попередньо. Таким чином, можна зберігати активи в будь-якій валюті і завжди мати до них доступ, незалежно від країни перебування.

Податки на майно в Туреччині для фізичних осіб та компаній

Транспортний податок – Обов’язок фізосіб та юридичних осіб , що мають у власності наземний, повітряний або водний транспорт. Податкова ставка розраховується за роком випуску техніки, вагою, вартістю та іншими критеріями. Сплата відбувається двічі на рік у січні та липні.

ПДВ при купівлі нового автомобіля у компанії-виробника та/або дилера, що сплачується в Туреччині всіма покупцями крім іноземців, які мають дозвіл на роботу.

Податок юридичних осіб у Туреччині

Які податки мають сплачувати у Туреччині місцеві та іноземні засновники бізнесу у 2022 році? Згідно з діючими нормами, податки зобов’язані сплачувати всі компанії, що діють або зареєстровані на території турецької держави:

 • місцеві юрособи ;
 • іноземні компанії ;
 • кооперативи ;
 • державні підприємства, Фонди та асоціації;
 • спільні компанії .

Податок на прибуток для компаній у Туреччині 2022 року становить 23%. Термін подання податкової декларації – до 30 квітня наступного за звітним періодом року.

Податок на додану вартість (ПДВ) встановлений у Туреччині для експортерів та імпортерів за стандартною ставкою 18%, яка може бути для окремих видів товарів/послуг знижена до 1% та 8%. Банки та страхові компанії в Туреччині не сплачують ПДВ, але зобов’язані вносити податки на банківські та страхові операції за ставкою 5%.

Податок на приріст капіталу в Туреччині для компаній встановлено у розмірі 23%.

Податок на споживання ( Special Consumption Tax , SCT ) встановлений окремих груп товарів – нафти і газопродукти , транспортні засоби, алкогольна і газована продукція, окремі споживчі товари (хутра, побутова техніка, ікра тощо.). SCT ставки змінюються щомісяця і у 2022 році для міцних напоїв та пива становлять 65%, а для цигарок 80%.

Податок на азартні ігри у Туреччині передбачений для компаній, які обрали цю нішу. Ставка є плаваючою та розподілена за сферами діяльності – 5%, 7%, 10%.

Податки для ІП у Туреччині

Які податки сплачують індивідуальні підприємці у Туреччині чи самозайняті громадяни? У 2022 році податки для ІП та ТОВ у Туреччині аналогічні. Однак, ІП ( Ger ç ek Ki ş i Tacir ) – це фізособа в одній особі, яка не веде бухгалтерію та не має юридичної адреси компанії. А ТОВ у Туреччині – це поширена організаційно-правова форма діяльності з акціонерами та засновником (теж може бути лише одна особа).

Щодо податків, то ІП у Туреччині платить:

 • податок на додану вартість (ПДВ), який може стягуватися за ставкою 0%, 1%, 10% чи 18%;
 • прибутковий податок за ставкою 23% (2022 року).

Stopaj , Стопаж у Туреччині

Окремо варто згадати податок на утримання в Туреччині ( Stopaj / Стопаж ). Що це за податок і хто його платить? Розберемося на прикладах.

Стопаж – прийшло з французької та означає «попереднє відрахування/оплата». Простими словами, Stopaj – це утримання податку до отримання підсумкового доходу, чи то зарплата чи орендні платежі.

Приклад :

 • Роботодавець може відняти Стопаж при виплаті зарплати працівникові та внести до податкової суми прибуткового податку від імені співробітника ДО видачі заробітку. І тут вирахування є податком утримання ( Стопаж ). Працівник у цій ситуації нічого не повинен декларувати самостійно.
 • Якщо роботодавець не віднімає Стопаж із зарплати, то співробітник зобов’язаний самостійно сплатити прибутковий податок.

Які доходи оподатковуються на утримання ( Stopaj ) у Туреччині , визначаються законом. Коли і звідки відбувається утримання податку до отримання прибутку :

 • зарплата ;
 • виплати самозайнятим громадянам ;
 • орендні платежі за нерухомість ;
 • дивіденди ;
 • відсотки по депозитів .

Приклад – що таке оренда ?

Податок на утримання при оренді нерухомості в Туреччині виплачує не орендодавець, а орендар до передачі грошей за оренду власнику об’єкта шляхом. Стандартна ставка Стопаж у Туреччині з оренди нерухомості складає 20% від валової орендної плати.

Хто звільняється від податків у Туреччині – пільги для компаній

Іноземні компанії, прибуток яких надходить із іноземних джерел, сплачують податки лише на дохід із джерел у Туреччині.

Місцеві компанії в Туреччині оподатковуються на весь прибуток, у тому числі з іноземних джерел.

Щоб скористатися податковими пільгами, уряд турецької держави пропонує відкрити бізнес у ВЕЗ (вільні економічні зони), яких 18. Переваги реєстрації компанії в ВЕЗ Туреччини :

 • звільнення від прибуткового та корпоративного податків;
 • відсутність гербового збору та податку на нерухомість.

До обов’язків податкового юриста АТ «Приходько та партнери» входять:

 • Консультації з податків у Туреччині;
 • Нарахування податків у Туреччині ;
 • Підготовка податкових документів у Туреччині;
 • представництво з податків у Туреччині;
 • Врегулювання податкових спорів у Туреччині .

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Ви зараз перебуваєте в Україні?

Так
Ні

2 питання

Ви зараз перебуваєте в Туреччині?

Так
Ні

3 питання

Вам потрібна консультація по ПДВ?

Так
Ні

4 питання

Вам потрібна консультація по корпоративному податку?

Так
Ні

5 питання

Вам потрібна консультація по податку на доходи фізичних осіб?

Так
Ні

6 питання

Вам потрібна консультація по податках на майно?

Так
Ні

7 питання

Вам потрібна консультація по інших податках?

Так
Ні

8 питання

Консультація Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація