"Мы ценим наших клиентов и осознаем, что время – самый ценный ресурс, который мы помогаем им сохранить."

Мірошниченко Тарас Васильович

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз

Ліцензування постачальників послуг віртуальних валют в Іспанії

Іспанія активно працює над залученням підприємців, корпоративних та венчурних інвесторів шляхом створення ефективної правової бази, яка сприяє безперешкодній інтеграції технології блокчейн.

Цій меті сприяє низка нещодавніх подій, зокрема набуття чинності в грудні 2022 року Закону 28/2022 від 21 грудня «Про сприяння розвитку екосистеми стартапів», набуття чинності у квітні 2023 року Закону 6/2023 від 17 березня «Про ринки цінних паперів та інвестиційні послуги» та внесення змін до інших нормативних актів, які спрямовані на врегулювання ринку криптоактивів.

Також в жовтні 2023 року Уряд Іспанії оголосив, що має намір скоротити строки введення в дію Європейського регламенту про ринок криптоактивів (MiCA) на території Іспанії та запровадити відповідний режим до кінця 2025 року.

28 квітня 2021 року в Іспанському національному віснику було опубліковано Королівський Декрет 7/2021 від 27 квітня про транспозицію директив ЄС у сфері конкуренції, запобігання відмиванню грошей та кредитних установ.

Цей Королівський Декрет вніс зміни до Закону 10/2010 від 28 квітня «Про запобігання відмиванню грошей та фінансуванню тероризму». Найбільш важливими нововведеннями цього Декрету стало офіційне визначення віртуальних активів та нових суб’єктів регулювання, до яких було віднесено постачальників послуг з обміну віртуальних валют на фіатні, а також постачальників послуг з управління віртуальними гаманцями (далі – постачальники послуг віртуальних валют).

Відповідно до положень Декрету, всі постачальники послуг віртуальних валют повинні зареєструватись у спеціально розробленому для цього реєстрі Центрального Банку Іспанії (SCB), який почав діяти з січні 2022 року.

Юридичні або фізичні особи, які мають намір отримати відповідну ліцензію постачальника послуг віртуальних валют, повинні подати через спеціальний реєстр SCB наступну інформацію та документи:

  • заповнені та підписані форми в залежності від виду діяльності;
  • заповнені та підписані форми для оцінки придатності як компанії, так і її директорів;
  • реєстраційні документи компанії, податковий ідентифікаційний номер компанії (NIF), паспорти заявника та директорів;
  • довідки про відсутність судимостей (не старше трьох місяців), як для компанії, так і для директорів;
  • політику процедур протидії відмиванню коштів, яка повинна містити заходи належної обачності, політику KYC, ідентифікацію клієнтів, повідомлення місцевого органу по боротьбі з відмиванням грошей (SEPBLAC), заходи внутрішнього контролю тощо;
  • документ з оцінки аналізу ризиків, який повинен визначати та оцінювати: ризики за типом клієнта, країною або географічним регіоном, продуктами, послугами, операціями, беручи до уваги мету ділових відносин, рівень активів клієнта, обсяг операцій, а також регулярність або тривалість ділових відносин; ризики відмивання коштів та фінансування тероризму; системи або канали, що використовуються для отримання, оплати, розподілу, переміщення або передачі фіатних і віртуальних валют, з посиланням на ризики, пов’язані з ними, і включаючи схему очікуваних потоків (наприклад, використання готівки, кредитних або передплачених карток, іменних чеків або чеків на пред’явника, національні або міжнародні перекази, пірингові транзакції тощо); типологію клієнтів із зазначенням тих, які можуть становити більший ризик з точки зору запобігання (наприклад, нові клієнти, клієнти-нерезиденти, клієнти з великим готівковим бізнесом, публічно підзвітні особи, клієнти зі складною структурою власності або контролю, клієнти, які займаються певними ризикованими видами діяльності тощо); географічні регіони, в яких суб’єкт регулювання надаватиме свої послуги та звідки походитиме його клієнтська база, із зазначенням зон підвищеного ризику, з якими або в яких він працює (наприклад, податкові гавані; країни, території або юрисдикції, на які поширюються міжнародні фінансові санкції, з високим рівнем корупції тощо);

Також заявники повинні відповідати вимогам комерційної та професійної чесності, які полягають у демонстрації особистої, ділової та професійної поведінки, яка не ставить під сумнів здатність здійснювати надійне та розсудливе управління організацією.

Нагляд за дотриманням вищезазначених вимог покладено на Державний комітет банківського нагляду.

Після отримання від заявника відповідної інформації та документів, CBS протягом трьох місяців має прийняти рішення щодо реєстрації постачальника послуг віртуальних валют або відмовити у реєстрації.

У разі необхідності CBS може запитати у заявника додаткову інформацію та/або документи, в такому випадку тримісячний термін розгляду призупиняється.

Необхідно зазначити, що відповідно до Регламенту ЄС 2023/1113 від 31 травня 2023 року «Про інформацію, що супроводжує перекази коштів та певних криптоактивів» та змін до Директиви ЄС 2015/849 від 9 червня 2023 року, постачальники послуг з обслуговування криптоактивів (CASP) повинні, серед іншого, впроваджувати загальні заходи з відстеження переказу криптоактивів та спеціальні заходи з відстеження переказу криптоактивів з та на гаманці, що не є кастодіальними.

Загальні заходи вимагають від CASP, щоб перекази криптоактивів супроводжувалися певною інформацією про відправника (ім’я, адреса гаманця, країна адреси рахунку криптоактивів, офіційний номер особистого документа та ідентифікаційний номер клієнта, дата і місце народження або код LEI) та отримувача (ім’я, адреса гаманця, рахунок криптоактивів або код LEI) (обов’язкова інформація).

Крім того, CASP отримувача повинен впровадити ефективні процедури для виявлення того, чи включена обов’язкова інформація до переказу криптоактивів, щоб переконатися, що відправник або отримувач не підпадають під дію спеціальних обмежувальних заходів.

Спеціальні заходи з відстеження переказу криптоактивів на або з некастодіальних гаманців вимагають від CASP збирати та зберігати необхідну інформацію від свого клієнта, перевіряти точність такої інформації, надавати її компетентним органам на їхній запит та забезпечувати індивідуальну ідентифікацію переказу криптоактивів.

У разі переказу криптоактивів з некастодіального гаманця, CASP одержувача має здійснювати облік усіх переказів криптоактивів та повідомляти компетентний орган про будь-якого клієнта, який отримав суму, що дорівнює або перевищує 1 000 євро.

Крім того, у квітні 2023 року набув чинності Закон 6/2023 від 17 березня «Про ринки цінних паперів та інвестиційні послуги». Цей закон встановлює, що всі фінансові інструменти, які випускаються, реєструються, передаються або зберігаються з використанням технології розподіленого реєстру або інших подібних технологій, будуть підпадати під його дію. Закон також призначає National Stock Market Commission (CNMV) компетентним органом з нагляду за дотриманням положень Регламенту MiCA.

Отже, коли у вас виникнуть запитання щодо заснування криптовалютного бізнесу у сонячній Іспанії, ви знаєте куди звертатись.

Юристи компанії «Приходько та партнери» допоможуть в реєстрації компанії в Іспанії та підготують пакет документів необхідний для отримання ліцензії постачальника послуг віртуальних валют без зайвих витрат та в оптимальні строки.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Чи потрібна вам допомога з вибором правової форми компанії?

Так
Ні

2 питання

Чи потрібна вам допомога з розробкою бізнес плану?

Так
Ні

3 питання

Чи потрібна вам допомога з розробкою стратегії для управління ризиками?

Так
Ні
Мірошниченко Тарас Васильович
Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех
E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація