"Вирішуємо проблеми клієнтів у міру їх надходження".

Мазур Єлизавета Сергіївна

Юрист, спеціалізується на питаннях міграційного права - оформлення документів на території України, країн Європейського Союзу (Польща, Італія, Іспанія, Угорщина, Румунія), надає візовий супровід для громадян України та іноземців.

Зв'язатися зараз

Позовна заява про видачу паспорта у формі книжечки

Право на видачу паспорта-книжечки є одним з актуальних прав особи отримати саме той формат документа, який вона вважає доцільним для себе. Хтось робить такий вибір з релігійних переконань, хтось – з метою не допустити втручання державних органів у своє приватне життя, оскільки не бажає давати згоду на обробку власних персональних даних. Якою б не була причина та мотивація такого рішення, ключовим є те, що держава створює можливості для його реалізації. Щоправда, процедура є непростою і для цього потрібно пройти судовий розгляд справи. Тож розповімо про це більш детально, а також – зорієнтуємо, чим будуть актуальними в цьому напрямку послуги адвокатського бюро «Приходько та партнери».

Верховний Суд на боці громадянина

Коли паспорти у форматі ID-картки лише були введені на обов’язковому рівні, вони сприймалися як щось безальтернативне. Навіть було 2 зразкових справи з різними результатами розгляду у Верховному Суді України. Тож давайте ретельніше ознайомимося з кожною з них.

 

30 листопада 2017 року Касаційний адміністративний суд Верховного Суду розглядав справу, де жителька м. Коростень позивалася до ДМС, коли їй відмовили оформити паспорт у вигляді книжечки. Позивачка обґрунтовувала свою позицію тим, що, у відповідності до власних релігійних переконань, вона не хоче оформлювати паспорт у вигляді ID-картки з електронним носієм, оскільки на тому носії зберігатимуться її персональні дані.

Отже, Касаційний адміністративний суд ВСУ прийняв рішення про те, що відмова від ID-картки з релігійних переконань є незаконною. Це рішення мало бути зразковим (тобто – володіти обов’язковістю) для подальших подібних справ. Однак на цьому розгляд справи не завершився, а її подальший перебіг можна прочитати у рішенні Великої Палати Верховного суду від 19 вересня 2018 року № 806/3265/17. Позивачка та інші особи, котрі приєдналися до позову, стверджували, що примушування до згоди на обробку персональних даних під час оформлення паспорта у вигляді картки є незаконним.

Це рішення ВСУ було вже на користь громадянки. У ньому зазначено, що реалізація державних функцій повинна здійснюватися без примушування людини давати згоду на обробку персональних даних. Зазначено, що їх обробка і далі має відбуватися винятково на підставі тих норм законодавства, котрі регулюють правовідносини між державою та громадянами.

Обґрунтування рішення

Також представники Великої Палати ВСУ зауважили наступне – конфіденційна інформація про особу може збиратися лише у випадку, якщо її діяльність загрожує національній безпеці, правам людини чи економічному добробуту держави. Жодна з цих причин не є актуальною у випадку, коли громадянин хоче відмовитися від ID-картки. Тож примушування особи до згоди на збирання, використання, зберігання і поширення її конфіденційної інформації є втручанням держави в особисте та сімейне життя.

Якщо пояснювати це більш простими словами, то жодне впровадження новітніх технологій не може бути примусовим та безальтернативним. Ті громадяни, котрі відмовляються приймати такі технології, повинні мати альтернативу у вигляді традиційних методів, спрямованих на ідентифікацію особи. Таким чином, Верховний Суд захистив права людини, закріплені у ст. 32 Конституції України. Там зафіксована заборона на збирання, зберігання, використання і поширення без згоди людини конфіденційної інформації про неї. Обмежений перелік ситуацій-винятків встановлено чинним законодавством, але ситуації з відмовою від ID-картки сюди не входять.

 

Чим ми можемо допомогти?

Якщо ви маєте намір теж отримати паспорт у формі книжечки, юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» можуть у цьому допомогти. Ми надаємо у таких кейсах 2 види послуг:

  • Консультація та складання позовної заяви про видачу паспорта-книжечки.
  • Повний юридичний супровід справи та представництво інтересів клієнта у судовій інстанції.

Таким чином, ви можете обрати для себе комфортний формат взаємодії. А ми, своєю чергою, докладемо усіх необхідних зусиль, аби ваші права і законні інтереси були захищені. Тим більш – на вашому боці є зразкове рішення Верховного Суду, на яке можна посилатися у такій справі.

Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист з міграційного права з Вами зв’яжеться найближчим часом та проконсультує щодо можливості отримання в судовому порядку паспорта-книжечки.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Чи отримували Ви вже офіційну відмову ДМС у видачі паспорта-книжечки?

Так
Ні

2 питання

Чи отримували Ви вже id-паспорт?

Так
Ні

3 питання

Чи подавали Ви заявку на видачу паспорта самостійно, або у супроводі юриста?

Так
Ні

Юрист, спеціалізується на питаннях міграційного права - оформлення документів на території України, країн Європейського Союзу (Польща, Італія, Іспанія, Угорщина, Румунія), надає візовий супровід для громадян України та іноземців.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація