Відкриття провадження у справі про банкрутство

«Кожен хто співпрацює з нами - звільняє себе від обтяжливих кредитів. Ми оформлюємо банкрутство "під ключ" по всій Україні!»

Колесник Ілля Олександрович

Спеціаліст з банкрутства фізичних та юридичних осіб. Надає юридичний супровід у процедурах банкрутства фізичних осіб, ФОП, юридичних осіб, а також закритті виконавчих проваджень, укладенні реструктуризації і мирових угод з фінансовими установами.

Зв'язатися зараз

Відкриття провадження у справі про банкрутство

Зв’язатися зі спеціалістом

+38 (073) 007-44-49 +38 (073) 007-44-54

З набранням чинності Кодексу України з процедур банкрутства (далі – КУзПБ) значно змінився порядок початку процедури банкрутства, зокрема підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство. 

Згідно з частинами 2 та 3 статті 8 КУзПБ, як боржник, так і кредитор мають право подати заяву до господарського суду про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Суд може розпочати справу про банкрутство за заявою боржника також у випадку, якщо існує загроза його неплатоспроможності.

Відкриття провадження у справі про банкрутство

Підставою для застосування процедур, передбачених КУзПБ, до боржника та відповідно для відкриття провадження є саме факт його неплатоспроможності.

Неплатоспроможність, за визначенням статті 1 КУзПБ, полягає у нездатності боржника виконати свої грошові зобов’язання перед кредитором (заявником) після настання встановленого строку, без застосування процедур, передбачених Кодексом з процедур банкрутства.

Вимоги до заяви про порушення справи щодо банкрутства

Вимоги до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство визначаються положеннями статті 34 КУзПБ. Системний аналіз статей 1, 8, 34 і 39 КУзПБ свідчить про те, що підставами для відкриття провадження у справі про банкрутство є:

  1. наявність грошового зобов’язання боржника перед кредитором, строк виконання якого минув на момент подання заяви до суду;
  2. відсутність спору між боржником і кредитором стосовно прав на заявлені вимоги;
  3. боржник не погасив повністю вимоги кредитора (або кредиторів) до підготовчого засідання суду.

Таким чином, ключовою метою підготовчого засідання господарського суду при розгляді заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство є:

  1. перевірка обґрунтованості вимог заявника щодо їх відповідності поняттю “грошове зобов’язання” боржника перед ініціюючим кредитором;
  2. з’ясування наявності або відсутності спору щодо прав;
  3. встановлення фактів погашення боржником вимог до підготовчого засідання.

Відкриття провадження у справі про банкрутство

Стандарти доведення у провадженні справи про банкрутство

З огляду на серйозні правові наслідки відкриття провадження у справі про банкрутство, які стосуються не лише заявника та боржника, але й невизначеного кола осіб, таких як потенційні кредитори боржника та інші учасники, суд перед ухваленням відповідного рішення (про відкриття провадження або відмову у його відкритті) має здійснити комплексний аналіз обставин. Суд детально досліджує правовідносини, на які заявник посилається для обґрунтування своїх вимог до боржника, ґрунтуючись на поданих доказах. Лише після цього суд може визначити, чи є вимоги кредитора обґрунтованими, а також встановити, чи існує спір про право у цих правовідносинах, що є важливою умовою для відкриття провадження (постанова Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі №911/2042/20). Варто зазначити, що до заявника кредиторських вимог застосовується підвищений стандарт доказування, про що Верховний Суд неодноразово наголошував у своїх рішеннях. Цей підвищений стандарт доказування разом із судовим контролем покликаний запобігти визнанню фіктивних кредиторських заборгованостей у процесах банкрутства.

Цей стандарт у справах про банкрутство передбачає такі аспекти:

  1. суд перевіряє обґрунтованість і розмір вимог кредиторів незалежно від наявності розбіжностей між боржником та іншими особами, що мають право подавати заперечення, і кредитором, який заявив грошові вимоги до боржника;
  2. визнання вимог кредиторів можливе лише за наявності достатніх доказів, що підтверджують існування та розмір заборгованості;
  3. при розгляді заяви кредитора про грошові вимоги до боржника у справі про банкрутство, навіть якщо боржник або арбітражний керуючий визнають обставини, на які посилається кредитор (ч. 1 ст. 75 ГПК України), це не звільняє іншу сторону від обов’язку довести ці обставини в загальному порядку (висновок Верховного Суду від 22 грудня 2022 року у справі №910/14923/20).

Ключовим елементом при відкритті справи про банкрутство є документальне обґрунтування вимог ініціюючого кредитора. Заявник самостійно обирає докази, що, на його думку, підтверджують наявність боргу, який має бути доведений відповідно до статей 74, 76–77 ГПК України, з урахуванням природи правовідносин між сторонами.

Обмеження щодо відкриття провадження у справі про банкрутство

Докази, що підтверджують наявність боргу, можуть бути різними, але не обмежуються лише одними типами документів. Серед таких доказів можна виділити судові рішення, укладені правочини, первинні бухгалтерські документи, що містять інформацію про здійснені господарські операції та підтверджують їх проведення. До прикладів таких доказів належать банківські виписки, що фіксують фінансові транзакції, платіжні доручення, які свідчать про спроби або фактичні виплати, видаткові накладні, що підтверджують передачу товарів або послуг, а також різноманітні довідки, офіційні листи, протоколи зустрічей або переговорів. Інші документи, що можуть доводити порушення боржником своїх зобов’язань, також приймаються як доказ.

Також буде корисно: Визнання банкрутом

Тому перш ніж кредитор звертається до господарського суду з заявою про відкриття справи про банкрутство, він повинен виконати ретельну підготовчу роботу. Це включає збір доказової бази, яка підтвердить, що його вимоги є обґрунтованими. Зокрема, кредитор має довести правові підстави для виникнення вимог, їх характер, суму та момент, коли вони з’явилися. Така підготовка спрямована на мінімізацію ризиків відмови суду у відкритті справи про банкрутство. Важливо, щоб усі докази були достатніми для переконання суду в тому, що вимоги кредитора відповідають критеріям законності.

Крім того, заявникам потрібно брати до уваги законодавчі обмеження щодо можливості відкриття провадження у справі про банкрутство стосовно певних категорій суб’єктів господарювання. Це означає, що для деяких організацій встановлені спеціальні правила, які забороняють ініціювати процес банкрутства.

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вас цікавить юридична допомога у справі про банкрутство?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитеся у Києві?

Так
Ні

3 питання

Послуга Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціаліст з банкрутства фізичних та юридичних осіб. Надає юридичний супровід у процедурах банкрутства фізичних осіб, ФОП, юридичних осіб, а також закритті виконавчих проваджень, укладенні реструктуризації і мирових угод з фінансовими установами.

Зв'язатися зараз

Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

ТОП юристи, що займаються такими справами в Україні

Колесник Ілля Олександрович

Помічник адвоката

Зв’язатися

Шаховець Анастасія Сергіївна

Юрист

Зв’язатися
Як замовити послугу? Як ми працюємо?

Завдяки досвіду та професіоналізму юристів практики банкрутства – Ви отримаєте кваліфіковану допомогу на всіх етапах вирішення Вашої боргової ситуації.

Процес замовлення послуги:

  • Заявка
  • Дзвінок юриста
    і визначення задач
  • Договір і оплата
  • Консультація,
    аналіз справи, робота спеціаліста
Яка ціна на консультацію та супровід адвоката?
Ціни на послуги з категорії "Банкрутство":

від 4000 до 244 000 грн Ціна актуальна на Вересень 2024

Чи є у Вас безкоштовна консультація юриста по кредитам?

Ми надаємо першочергову консультацію безкоштовну для фізичних осіб, якщо це не потребує додаткового вивчення документів по справі.

Консультація з аналізом документів та правовим висновком для фізичних осіб коштує від 2 000 грн. Консультація для юридичних осіб відбувається тільки на платній основі та коштує від 3 000 грн.

Чи можна пройти процедуру банкрутства, якщо заборгованість становить менше 180 000 грн?

Обмеження за розміром суми заборгованості відсутні, однак економічно боржнику із сумою заборгованості, яка становить менше 180 000 грн, то краще погодити з кредиторами реструктуризацію боргу.

Якщо я знаходжусь не в Києві, чи можна з вами співпрацювати?

Так, ми працюємо дистанційно по всій Україні та навіть з клієнтами, що знаходяться за кордоном! В нас багато клієнтів з Львову, Дніпра, Харькова, Черкасс та інших населенних пунктів.

Комунікація ведеться будь-яким зручним для Вас способом.

Вам також може знадобитися:

Банкрутство

Виконавче провадження за комунальні послуги

Детальніше

Банкрутство

Довідка про банкрутство для юридичних осіб

Детальніше

Банкрутство

Санація боржника у справах про банкрутство

Детальніше

Банкрутство

Реструктуризація валютного кредиту

Детальніше

Банкрутство

Реструктуризація валютної іпотеки

Детальніше

Банкрутство

Банкрутство юридичної особи

Детальніше

Банкрутство

Реструктуризація боргу за кредитним договором

Детальніше

Банкрутство

Довідка з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство

Детальніше

Банкрутство

Банкрутство фізичної особи-підприємця

Детальніше

Банкрутство

Реструктуризація кредиту в банку/мікрофінансовій організації

Детальніше

Захист прав боржника

Списання боргів і кредитів

Детальніше

Захист прав боржника

Списання відсотків по кредиту військовим в Україні

Детальніше
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація

Банкрутство

Заява про відкриття провадження у справі про банкрутствоБанкрутство комунального підприємстваСписання кредиторської заборгованостіФінансова санація та банкрутство підприємствФіктивне банкрутствоСтягнути борг з поручителяСтягнення заборгованості за кредитомСтягнення заборгованості за кредитним договоромСтягнення заборгованості за житлово-комунальні послугиСтягнення заборгованості за договором факторінгуСтягнення заборгованості за договором позикиСписання боргу за кредитом для поручителяСписання боргів за комунальні послугиРеструктуризація боргу за опаленняРеструктуризація боргу за житлово-комунальні послугиРеструктуризація боргу за електроенергіюРеструктуризація боргу за газПримусове стягнення боргу за кредитним договоромЗаява про неплатоспроможність фізичної особиСупровід кредиторів в процедурі банкрутстваЗахист прав кредиторів при ліквідації юридичної особиЗахист прав кредиторів при банкрутствіЗахист прав споживачів банківських послугАпеляційна скарга на рішення суду про стягнення боргівПримусове стягнення боргуВизнання банкрутом фізичної особиЮридичний супровід відступлення права вимогиСупровід кредиторів в процедурі стягнення боргуСупровід кредиторів в процедурі реструктуризаціїСупровід кредиторів в процедурі банкрутстваСписати кредит за іпотеку (житло)Списати іпотечний кредитСписання іпотеки за процедурою банкрутстваРозробка договору позики між фізичними особамиРозробка договору відступлення права вимогиРозробка боргової розпискиРеструктуризація валютного кредитуДоговір про відступлення права вимогиВідступлення права вимоги за кредитним договоромВиконавче провадження за комунальні послугиРеструктуризація валютного кредиту ПриватбанкРеструктуризація боргів боржникаАдвокат по кредитамАдвокат по кредитам та мікрозаймам (МФО)Банкрутство фізичної особиБанкрутство юридичної особиСупровід процедури банкрутства юридичної особиДобровільна ліквідація юридичної особи процедурою банкрутстваСанація боржника у справах про банкрутствоЮридичний супровід процедури банкрутстваСупровід процедури банкрутства фізичної особиСанація підприємстваЯк отримати довідку про банкрутство / відсутність банкрутства?Адвокат по банкрутству фізичних осібЗняття арешту з рахунку для виплати заробітної платиКонсультація юриста щодо кредитних боргівСписання заборгованості при банкрутствіЛіквідація юридичної особи з боргамиЛіквідація ТОВ з боргамиРеструктуризація валютної іпотекиРеструктуризація заборгованості за іпотечним кредитом в іноземній валютіРеструктуризація кредиту в банку/мікрофінансовій організаціїДовідка про банкрутство для юридичних осібЛіквідація компанії – процедура банкрутства ТОВДовідка з Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутствоЮридична консультація по кредитахЛіквідація компанії за процедурою банкрутстваПравовий аналіз кредитних договорівОтримання довідки про відсутність банкрутстваБанкрутство юридичної особи (підприємства)Консультація щодо банкрутства фізичної особиОскарження виконавчого напису нотаріуса по кредитуПроцедура банкрутства фізичної особиВизнання банкрутомЗняття арешту з рахунків боржникаСписання боргу по кредиту / мікрозаймамБанкрутство фізичної особи-підприємцяРеструктуризація боргу за кредитним договоромБанкрутство фізичної особи