Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.

Угрин Святослав Володимирович
E-mail
office@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-03

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

Заява про злочин або як відкрити кримінальне провадження? Що варто знати?

Що ж робити, коли відносно Вас вчинили злочинні діяння?

Більшість людей знають, що якщо відносно них вчинили злочинні дії, то в такому випадку потрібно звернутися до поліції із заявою про злочин.

На думку основної маси населення для написання заяви про злочин не потрібно особливих знань та не потрібна допомога адвоката.

Разом з тим, як правило, така позиція різко змінюється, коли через місяць після подання заяви про злочин надходить лист від управління поліції, згідно якого, заяву особи було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» та/або не було встановлено достатніх підстав, які б вказували на наявність в діях особи/осіб ознак кримінального правопорушення, у зв’язку із чим відмовлено у внесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та, відповідно, відмовлено у початку досудового розслідування.

Нижче приводимо приклад класичної «відписки» правоохоронного органу:

«Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України відомості, які вносяться на підставі заяви чи повідомлення, повинні мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України.
За результатами розгляду вказаного звернення, об’єктивних обставин, що можуть свідчити про вчинення окремими працівниками органів Національної поліції України кримінальних правопорушень, не встановлено, у зв’язку з чим, підстави для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань відсутні».

Такі відмови правоохоронного органу є першим бар’єром, після якого половина потерпілих «опускають руки» та припиняють боротися за захист своїх прав.

Проте такі дії правоохоронних органів порушують вимоги ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України, яка за своєю правовою природою є безальтернативною та зобов’язує слідчого, дізнавача, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24-х години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

На наш погляд, який побудований на системному аналізі актуальної судової практики, заява про злочин повинна містити:

?назву правоохоронного органу, адресу;
?інформацію (анкетні дані) про особу заявника (потерпілого), адресу ?проживання, контактний номер телефону;
?опис події кримінального правопорушення: час, місце, спосіб вчинення (дія чи бездіяльність) тощо;
?вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, якщо таке мало місце;
?інформацію про особу/осіб, які вчинили чи можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушенням;
?інформацію про осіб, що були чи могли бути свідками злочинних дій;
?попередню правову кваліфікацію злочинних дій чи бездіяльності з огляду на Кримінальний кодекс України;
?вказівку на обов’язок слідчого, прокурора внести відомості до ЄРДР на підставі поданої заяви протягом 24-х годин з моменту подання відповідно вимогам ст. 214 КПК України;
?перелік матеріалів, документів, що додаються.
Разом з тим, на наш погляд, краще довірити написання заяви про злочин досвідченому адвокату, який окрім короткого викладу обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, також дасть потрібний опис об’єктивним ознакам злочину та належну попередню кваліфікацію кримінального правопорушення.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація