"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина

Головний Бухгалтер

E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-10

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

Законодавчі акти для ФОП від 13/05/2020 року. Кому потрібно платити ЄСВ?

Для ФОП, які є платниками ЄСВ, є хороші новини?

Минулого тижня, а саме 13 травня 2020 року у Верховній Раді України було ухвалено деякі важливі законодавчі акти. Серед них є такі, які є важливими саме для ФОП. Зокрема, було продовжено звільнення від сплати ЄСВ “за себе” ФОП та незалежних членів фермерських господарств, на травень місяць. Також для підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, запровадили відповідну норму. Відповідно до неї вони можуть не сплачувати ЄСВ за ті місяці, в яких вони не отримали прибутку. Але ця норма діятиме з 2021 року. Тобто якщо аналізувати ці нормативно-правові акти, то відповідно до Закону України №3329, фізичні особи-підприємці у травні “за себе” ЄСВ можуть не платити.

При цьому важливо, що не враховується, чи був у ФОП дохід у цей період, чи не був. Отже, за другий квартал 2020 року для підприємців треба буде сплатити ЄСВ лише за один місяць — червень. Термін сплати – до 20 червня 2020 року. Але місяці, в яких ФОП був звільнений від сплати ЄСВ, враховуватимуться у стаж.

При поданні звітності важливо не показувати нарахування по ЄСВ у формі Д5, за місяці, в яких оплаті його не потрібно через закон. Оскільки, якщо це зазначено, то вважатиметься, що платник добровільно вирішив платити ЄСВ за місяці, в яких його було звільнено від такої оплати.

Прийнятим законом передбачено чимало важливих змін, до яких належать:
✅ продовження терміну дії амністії щодо податкових правопорушень, заборона на проведення перевірок (податкових, документальних, щодо нарахування ЄСВ);
✅ зупинено нарахування штрафних санкцій з податків та ЄСВ відповідно до строків давності, передбачених у ст. 102 Податкового кодексу України;
✅ дещо вдосконалено процедуру отримання допомоги по безробіттю у разі часткового безробіття.
Щодо останнього, то в Законі прописано, що така допомога не оподатковується. Тобто з неї не сплачується податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Хоча цю норму і так закріплено в ПК України, а саме у п 165.1.1.

Зокрема зазначено, що державна допомога, соціальна допомога та інші виплати з Державного бюджету не включаються до загального місячного доходу, на який має бути накладено податок. Ще включили до списку осіб, які мають право отримання такої допомоги фізичних осіб-підприємців. Тобто вони зможуть отримати допомогу не лише на працівників, а й на себе у разі зупинення роботи та втрати доходу через карантин. Термін звернення за допомогою до центру зайнятості також продовжили до 90 днів, раніше було 30 днів із дня зупинення роботи.

ЄСВ для ФОП, що знаходяться на загальній системі оподаткування

Дуже важливих змін було внесено, передбачених у законопроекті №2166, але вони набувають чинності лише з 2021 року.

До цих змін відносяться:

?ФОП, що знаходяться на загальній системі оподаткування, можуть не платити ЄСВ “за себе”, у місяці в якому вони не отримують доходу. Це передбачено у п.2 ч.1 ст. 7 Закону України “Про Єдиний соціальний внесок”. Для тих підприємців, які були просто зареєстрованими та не платили за себе ЄСВ з 01.01.2017 року, є можливість списати борг-недоїмку, що була нарахована за цей період. Для цього необхідно подати до податкових органів заяву та форму Д5, та заяву державному реєстратору про припинення реєстрації фізичної особи-підприємця. Якщо такий борг уже сплачено, то повернення він не підлягає. У разі часткової оплати, то списано може бути лише та частина, яка ще не сплачена. Тим платникам податків, які хоч і не отримували доходу, але платили за себе ЄСВ — коштів не повернуть.
?ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування або є платниками єдиного податку, і працюють за трудовим договором, можуть не платити за себе ЄСВ, якщо таку оплату робив роботодавець за основним місцем роботи, але в розмірі не нижчому від страхового внеску. Це передбачено у ч.6 ст. 4 Закону України “Про Єдиний соціальний внесок”.
?Збільшився перелік осіб, які можуть не платити ЄСВ “за себе”. Це особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, якщо вони входять до переліку, передбаченого ч. 4 ст. 4 ЗУ “Про Єдиний соціальний внесок”. ФОП, що займаються незалежною професійною діяльністю, члени фермерських господарств, які отримують пенсії за вислугу років, також можуть не платити ЄСВ “за себе”, якщо вони не досягли віку, передбаченого ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація