"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс наших клієнтів – час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Заступник керуючого партнера

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Ваше майно незаконно переписали на іншого власника? Ви постраждали від “чорних реєстраторів”?

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить правило, що реєстраційні дії з реєстрації речових прав на нерухоме майно проводяться виключно за місцезнаходженням майна.
Виключення становлять регіони України. Таким чином державні реєстратори, що мають доступ до Державного реєстру прав у, наприклад, місті Харків, також мають право здійснювати реєстрацію речових прав об’єктів, що знаходяться на території Харківської області. Виключення становлять міста з особливим статусом, так реєстратор міста Києва не має права здійснювати реєстрацію речових прав об’єктів, що знаходяться у Київській області і навпаки.

Також Законом передбачено, що процедуру припинення обтяження (заборони) можна проводити незалежно від місцезнаходженням майна, а припинення іпотеки тільки за місцезнаходженням майна. Так, після погашення кредиту для звільнення майна від заборони та іпотеки потрібно вилучати два записи.

Щодо діяльності нотаріусів як державних реєстраторів то державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, які виникають (змінюються, припиняються) у результаті вчинення нотаріальної дії, – здійснює нотаріус, який вчинив таку дію, незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Припинення іпотеки без укладання відповідної угоди, яку посвідчує нотаріус, є реєстраційною дією. Оскільки іпотека є речовим правом, а не обтяженням, то на здійснення державної реєстрації припинення іпотеки поширюється вимога щодо проведення реєстрації за місцезнаходженням об’єкта.
Державна реєстрація обтяжень на нерухоме майно здійснюється як у результаті нотаріальної дії, так і без вчинення нотаріальної дії незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Державна реєстрація права власності за спадкодавцем на підставі пункту 66 Порядку № 1127 здійснюється в межах області, м. Києва, м. Севастополя, а не за місцем оформлення спадщини.

Законом прямо не передбачено, за яким принципом щодо територіальності необхідно проводити скасування записів Державного реєстру прав.

Разом з тим, державним реєстраторам слід виходити з того, що, по-перше, скасування записів не є реєстрацією обтяження, по-друге, згідно з частиною п’ятою статті 26 Закону внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, коли такі дії здійснюються у порядку, передбаченому статтею 37 Закону).

Таким чином, скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора необхідно проводити за територіальним принципом.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація