Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.

Угрин Святослав Володимирович
E-mail
office@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-03

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

Стягнення боргу за борговою розпискою. Як діяти, якщо боржник не повертає гроші?

 

В житті часто бувають випадки, коли до Вас звертаються знайомі, друзі чи родичі з проханням позичити їм гроші. Більшість людей, маючи борг, почувають себе некомфортно, не бажають псувати відносини та намагаються якомога швидше повернути позичені гроші.

Разом з тим, останнім часом, особливо в період економічної кризи викликаної карантинними заходами, що спрямовані на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, є поширеною практика коли боржник уникає повернення боргу, чи взагалі відмовляється повертати гроші мотивуючи тим, що кошти в борг він взагалі не брав.
За вищевказаних обставин кредитор опиняється в ситуації, коли сам вимушений витрачати зусилля, час та гроші для повернення власних коштів.
Хочеш миру – готуйся до війни або що варто вказати в борговій розписці?
Як правило, в момент, коли кредитор починає вживати заходів спрямованих на повернення боргу з першим питанням з яким зіштовхується кредитор є правильність оформлення боргового документу.
За загальним правилом передання грошей в борг оформляється борговою розпискою, оформлення якої, на думку основної маси населення не потребує особливих знань.
Разом з тим, боргову розписку закон, а саме ч.2 ст. 1047 Цивільного кодексу України, визначає як підтвердження укладання договору позики, та підтвердження факту передавання грошей від кредитора до боржника.
Як показує практика, більшість боргових розписок «пишуться на коліні» та не містять необхідних даних, які б дозволяли в подальшому стягнути за такою розпискою грошові кошти в судовому порядку.

В загальному порядку боргова розписка повинна містити наступну інформацію:

✅прізвище, ім’я та по-батькові боржника та кредитора, інформацію про дати їх народження, паспортні дані, реєстраційні номери облікових карток платників податків, адреси реєстрацій та фактичного проживання;
✅грошову суму, яка передається в боргу (цифрами та прописом);
✅вказівку на те, що гроші передаються в борг;
✅умови нарахування та сплати процентів за користування позикою, якщо такі передбачаються;
✅умови та строк повернення коштів;
✅вказівку на те, що кошти боржником отримані, про що видана розписка.

* Розписку підписує боржник та власноручно зазначає своє ім’я, по-батькові та прізвище, дату та місце написання.

При можливості, доцільно залучати до оформлення боргової розписки та передання коштів свідків, та відповідно, вказувати інформацію про них у розписці, яку вони також засвідчують власними підписами.
Належно оформлена боргова розписка суттєво збільшує Ваші шанси повернути Ваші кошти.

Що ж все-таки робити, коли боржник відмовляється повертати гроші?
Є два основних шляхи для повернення боргу: цивільно-правовий та кримінально-правовий.

Цивільно-правовий метод полягає у зверненні до суду з позовною заявою про стягнення грошових коштів (боргу) за договором позики. При належному оформленні розписки, про що було сказано вище, кредитор з високою вірогідністю зможе отримати рішення суду на власну користь та, в подальшому, звернутися до виконавчої служби та здійснити стягнення боргу за рахунок коштів або майна боржника. Причому одночасно з поданням позовної заяви доцільно звертатися до суду із заявою про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно боржника.

Кримінально-правовий метод застосовуються у випадку, коли боржник навмисно вказує в борговій розписці невірні чи неточні дані, не вказує дати повернення коштів тощо та в подальшому відмовляється повертати кошти або взагалі заперечує факт отримання грошей в борг. За таких обставин дії боржника можуть містити ознаки шахрайства, тобто кримінального правопорушення відповідальність за яке передбачено ст.190 Кримінального кодексу України.
В такому випадку доцільно звернутися до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення (злочину) по факту шахрайства. Разом з тим, кожен окремий випадок потребує детального аналізу, формування правової позиції та розроблення плану заходів, будь то цивільно-правовий чи кримінально-правовий шлях. В будь-якому випадку доцільно користуватися послугами адвоката як при оформленні боргової розписки, так і при проведенні переговорів з боржником, а також при стягненні боргу.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація