Самочинне будівництво. Юридичний погляд. Що варто знати?

«Ми зробимо для Вас міцний юридичний фундамент!»

Овсянко Ангеліна Володимирівна
E-mail
ovsianko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Юрист практики нерухомості, будівництва та земельного права.

Зв'язатися зараз

Самочинне будівництво. Юридичний погляд. Що варто знати?

Час прочитання: 2 хв.

Самочинне будівництво. Юридичний погляд. Що варто знати?

Автор

Овсянко Ангеліна Володимирівна

Самочинне будівництво є наслідком недоцільної забудови населених пунктів, що призводить до порушення установлених державною правил та визначених норм. Таким чином, вищезазначені дії порушують чітко визначену законодавством діяльність територіальної громади.

Як наслідок, відбувається порушення інтересів держави, яка виступає в особі органів місцевого самоврядування, до повноважень яких належить розпорядження землями в межах населеного пункту.

Чинне законодавство передбачає, що самочинне будівництво вважається нерухомим майном тільки тоді коли, не був здійснений відвід земельної ділянки, на якій було здійснено таке будівництво та не має належного дозволу та затвердженої документації або з порушенням норм законодавства.

У разі, якщо особа не являється повноправним власником земельної ділянки, то як наслідок, і не являється власником самочинного будівництва.

Тільки чинне рішення суду, надає право особі, яка здійснила будівництво бути повноправним власником.

Якщо, власник не визнає права власності на таке будівництво, то останнє підлягає знесенню.

Тому, до повноважень суду входить визнання за власником право власності на нерухоме майно, у випадку якщо не виникає порушення прав інших осіб.

У разі, якщо власник самочинного будівництва та власник земельної ділянки є абсолютно різними людьми, то на вимогу власника земельної ділянки, така будова має бути знесена, або кошти на таке будівництво мають бути відшкодовані.

Орган державної влади або орган місцевого самоврядування має право звернутись із позовом про захист прав та інтересів інших осіб, у випадку якщо таке самовільне будівництво є суттєвою перешкодою у виконанні останніх та зобов’язати таких осіб здійснити знесення такої будови.

Якщо судовим рішенням встановлено, що такий об’єкт підлягає перебудові, то остання буде здійснена за кошти особи, яка здійснила таке будівництво.

Отже, підсумовуючи вищезазначене, Постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, надає роз’яснення щодо самочинного будівництва, та як передбачено в пунктах вищезазначеної постанови, у разі якщо земельна ділянка має інше цільове призначення є самочинним будівництвом.

Таким чином, рішенням компетентного органу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або на розробку проекту забудови передається земельна ділянка із відповідним цільовим призначенням та особа не може вважатися повноправним власником такої ділянки, якщо видане рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або для розробки проекту забудови.

Як передбачено у пунктах Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України, визначений перелік вимог, які необхідні для того щоб будівництво не вважалось самочинним цільовим призначенням земельної ділянки має бути “будівництво житлового будинку“ або будьякого іншого нерухомого майна має, бути наявний дозвіл на забудову та якщо під час здійснення забудови не виявлено суттєвих порушень будівельних норм та правил.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація