E-mail
mykolaieva@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+380930074405

Адвокат - проектний партнер, експерт сімейної практики

Зв'язатися зараз

Розподіл майна подружжя в судовому порядку. До якого суду звертатись? Який строк звернення до суду?

✂ Розподіл спільного сумісного майна подружжя вкрай складна юридична процедура, що вимагає досконалого знання законодавства та багатого досвіду. І хоча чоловік та дружина завжди мають право на мирне врегулювання майнових відносин шляхом укладення договору, в більшості випадків ділити спільне нажите майно доводиться через суд.

? До якого суду звертатись при розподілі майна?

Позовну заяву потрібно подавати до місцевого загального суду. У разі поділу нерухомого майна – звертатись потрібно за місцем знаходження такого майна або його частини, у разі поділу рухомого – за місцем реєстрації проживання чи перебування відповідача.

? Який строк звернення до суду з позовною заявою?

Якщо шлюб між подружжям не розірвано, позовна давність щодо розподілу спільного сумісного майна не застосовується.
Якщо ж шлюб розірвано, звернутись до суду про розподіл спільного сумісного майна подружжя можна протягом трьох років, які рахуються з дня, коли один із подружжя дізнався про порушення свого права власності на майно.

? Яка вартість розподілу майна в судовому порядку?

У вартість входить сплата судового збору та витрати на правову допомогу. Витрати на правову допомогу розраховуються для кожного випадку індивідуально, враховуючи складність справи і досвідченість адвоката.

? Яке майно належить до спільної сумісної власності подружжя?

?Все майно, за виключенням речей індивідуального користування, яке було придбано подружжям під час шлюбу, незалежно від того, мав інший із подружжя самостійний заробіток чи ні.
?Заробітна плата, стипендія пенсія та інші доходи, отримані подружжям;
?Речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором.

? Яке майно є особистою власністю подружжя?

?Майно, набуте до шлюбу;
?Майно, яке було придбано під час шлюбу на підставі договору дарування або перейшла у спадок;
?Майно, придбане за особисті кошті одного з подружжя;
?Нерухоме майно, придбано внаслідок приватизації;
?Земельна ділянка, набута одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, яка перебувала у його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельної ділянки державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації;
?Речі індивідуального користування, включаючи прикраси і коштовності, навіть у разі придбання їх за спільні кошти;
?Премії, нагороди, які один із подружжя одержав за особисті заслуги. У разі, якщо судом буде встановлено, що другий із подружжя своїми діями сприяв одержанню такої премії або нагороди, суд може визнати за ним право на її частку;
?Кошти, які були одержані як відшкодування за втрату або пошкодження речі, яка належала одному з подружжя, а також як відшкодування завданої йому моральної шкоди;
?Страхові суми, що одержані за обов’язковим чи добровільним особистим страхуванням, у разі, якщо такі страхові внески сплачувалися за рахунок особистих коштів кожного з подружжя;
Майно, що було набуте за час окремого проживання, у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

? Як поділити борги?

Якщо кредитний договір був укладений одним з подружжя в інтересах сім’ї, тобто кошти, отримані за цим договором використовувались на сімейні потреби, подружжя відповідають за зобов’язанням солідарно. Майно, придбане за кошти, які отримані в кредит, підлягає розподілу між подружжям, навіть якщо кредит не сплачений. У разі, якщо кредит був отриманий одним із подружжям таємно від іншого або був використаний на власні потреби, інший з подружжя не буде нести відповідальність за таке зобов’язання.

Вищенаведені правила розповсюджуються і на чоловіка з жінкою, які не зареєстрували шлюб, проте проживали однією сім’єю та вели спільне господарство.

Крім того, кожне правило несе в собі безліч тонких юридичних нюансів, які впливають на розподіл майна, і без допомоги досвідченого адвоката, захистити свої інтересі в судовому порядку буває вкрай важко.

 

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація