Про адвокатську монополію

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Про адвокатську монополію

Час прочитання: 2 хв.

Неминуча реформа адвокатури в Україні породжує чимало суперечностей. Запропонований Президентом України проект Закону України “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” № 3524 (далі – проект № 3524) буквально поділив правничу спільноту на два табори: “за” і “проти” так званої монополії адвокатури. Не варто заперечувати, що як і у прихильників такої реформи, так і її противників є вагомі аргументі в користь своїх переконань. Проте, якщо уважніше придивитися до запропонованих змін, то можна спростувати чимало “негативних” аргументів.

Зокрема, щодо твердження про звуження права на правову допомогу, гарантоване ст. 59 Конституції України. Так в проекті закону № 3524 ст. 59 Конституції України викладена в наступній редакції: “Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.”

Деякі юристи та адвокати стверджують, що зміна “правової” допомоги на “правничу” допомогу суттєво змінює її суть, проте, на мою думку, від «перестановки доданків сума не змінюється». Зміна прикметника жодним чином не може вплинути на зміст права. Зокрема, Конституційний Суд України в Рішенні N 23-рп/2009 від 30.09.2009 року визначив, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз’яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Держава в особі відповідних органів визначає певне коло суб’єктів надання правової допомоги та їх повноваження. Аналіз чинного законодавства України з цього питання дає підстави визначити, зокрема, такі види суб’єктів надання правової допомоги:

– державні органи України, до компетенції яких входить надання правової допомоги (Міністерство юстиції України, Міністерство праці та соціальної політики України, нотаріат тощо);

– адвокатура України як спеціально уповноважений недержавний професійний правозахисний інститут, однією з функцій якого є захист особи від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах (частина друга статті 59 Конституції України);

– суб’єкти підприємницької діяльності, які надають правову допомогу клієнтам у порядку, визначеному законодавством України;

– об’єднання громадян для здійснення і захисту своїх прав і свобод (частина перша статті 36 Конституції України).

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація