E-mail
office@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+380930074400

Адвокат – проектний партнер, експерт практики правової допомоги

Зв'язатися зараз

Особливості використання матеріалів переписки у судовому процесі

Три процесуальних кодекси України містять серед доказів і встановлюють можливість використання електронних доказів.
За кодексами електронними доказами є інформація у цифровій формі, що містить будь-які дані в електронній формі про обставини справи, зокрема, – електронні документи, веб-сайти, текстові, мультимедійні та голосові повідомлення.
За Законом «Про авторське право і суміжні права» електронна інформація – це, зокрема, аудіовізуальні твори, комп’ютерні програми, фонограми, відеограми в електронній (цифровій) формі, придатній для зчитування і відтворення комп’ютером, які можуть існувати та/або зберігатися у вигляді одного чи кількох файлів, а також програми (передачі) організацій мовлення, що ретранслюються з використанням мережі Інтернет.

Інформація з переписки в електронній пошті чи месенджерах, безперечно, є електронним доказом, бо є текстовим чи/та мультимедійним повідомленням, придатним для зчитування і відтворення комп’ютером, яке існує та зберігається у вигляді одного чи кількох файлів.

Проте з достовірністю і належністю такого доказу для підтвердження обставин є проблема, якщо файли переписки надсилалися без скріплення ЕЦП.

Створення електронного документу завершується накладенням ЕЦП, без якого документ не матиме юридичної сили
За ст. 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» переписка в електронній пошті чи інших месенджерах має силу електронного документа і може використовуватися як належний доказ в суді, лише при скріпленні ЕЦП.

Зі скріпленням оригіналів чи копій електронних доказів у вигляді файлу проблеми не має, проте є проблема на сьогодні з відсутністю функціонуючої Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відтак, відсутній інструмент зі сторони суду для подання належно засвідченого електронного доказу.

Це підтверджено ухвалою Верховного Суду від 04.03.2019 р. №404/4623/15-а (8а/404/1/18), за якою суд вважає за неможливе прийняття електронних доказів, скріплених ЕЦ

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація