"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз."

Петрик Тетяна Олександрівна
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз

Легалізація та апостилізація. Що треба знати?


У 2002 році було прийнято Закон України «Про приєднання України до Конвенції, яка скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів».

Згадана Конвенція для України набрала своєї законної сили в грудні 2003 року. Згідно з цим актом, скасовується процедура легалізації документів для країн-учасниць «Конвенції» та запроваджується нова процедура – ​​проставлення апостилю. Процес проставлення апостилю на документах регламентований Правилами розміщення апостилю на документах офіційного характеру, призначених для використання на території інших держав.

Такими є документи у:
– судової юрисдикції та прокуратури країни;
– адміністративній сфері;
– Нотаріальній сфері;
– а також офіційні свідоцтва.

Відповідно до Постанови КМУ №61 за 18.01.2003 року, обов’язки щодо проставлення Апостиля на офіційні документи було передано:
?- МОН щодо документів з навчальних закладів або державних органів у сфері освіти та науки (наприклад, диплом про повну вищу освіту або свідоцтво про повну загальну середню освіту);
?- МПУ щодо документів, виданих судами, юстицією або нотаріусами (наприклад, рішення суду або нотаріальна довіреність);
?- МЗС – на всі інші види документів.

Умови цієї «Конвенції» поширюються на документи, видані на території однієї з країн-учасниць «Конвенції» щодо документа, який надаватиметься іншій країні – учаснику «Конвенції».

Процедура консульської легалізації офіційних документів – це законна процедура, яка означає підтвердження дійсності оригінальних офіційних документів. І в такому разі консул не несе відповідальності за зміст документа.

Варіанти проведення процедури консульської легалізації:
?- Легалізація документа в тій країні, де він виданий.
?- Легалізація відповідного документа у країні пред’явлення такого документа.

Відповідальний Департамент МЗС України реалізує забезпечення процедури легалізації документів, виданих в Україні та призначених для подання за кордоном.

Заключні висновки!

*Документи, що видавалися в іншій країні (яка є учасником К) не підлягають обов’язковій легалізації. Для приведення таких документів на дію необхідно проставити апостиль. Обов’язково у країні, видачі офіційного документа.
** Якщо такий документ був виданий у країні, що не є учасником К – документ підлягає обов’язковій легалізації. І лише у країні видачі документа. Процес легалізації передбачений законодавством та можливий для здійснення в посольстві чи консульській установі України в іншій країні.
Існують певні складнощі під час проведення процедури легалізації документів чи проставлення ними А. Наприклад, легалізація має складності. Здебільшого це причини суб’єктивного характеру. Що це означає? Наприклад, зібравши правильний пакет документів, необхідний легалізації документа, через неорганізованості роботи держ. органів, у тому числі МЗС чи посольства певної країни, необхідно стояти у довгій черзі не одну годину, а, наприклад, з такою країною, як Китай – чекати доведеться понад шість годин. Чергу на подачу документів необхідно займати з раннього ранку або пізнього вечора – якщо хочете подати документи на легалізацію цього ж дня.
Із проставлення апостилю проблем немає. Головне, правильно підготувати документи та розуміти, що він має бути в старанному вигляді – не повинні бути зачищеними печатки, повинен бути чітким текст, підпис уповноваженої людини має бути справжнім.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація