Інспектування співробітників

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

Інспектування співробітників

Час прочитання: 3 хв.

Інспектування співробітників

Автор

Ворожбітова Кристина Юріївна

Інспекційні відвідування: права працівників
З 05.10.2018 р. стартувала кампанія Держпраці, ДФСУ, ПФУ, Нацполіції та інших центральних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Тільки «під приціл» можуть потрапити і сумлінні роботодавці.
Контролюючі органи у цей час зобов'язані провести інформаційно-роз'яснювальну кампанію про заплановані перевірочні заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин. Такі заходи передбачені розпорядженням № 649-р.
Комплексні перевірки місяцем не обмежаться, адже розпорядження зобов'язує зазначені органи щомісяця звітувати КМУ (через Держпраці та Мінсоцполітики).
Тобто можливість приходу трудових інспекторів стрімко збільшиться.

Порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295. дозволяє трудовим інспекторам:

— наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування питання, що стосуються законодавства про працю, отримувати з зазначених питань усні та/або письмові пояснення.
— отримувати робоче місце з можливістю проведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмету інспекційного відвідування.
При цьому вимога інспектора праці про надання об'єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або виписок з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесеної в межах повноважень, є обов'язковою для виконання.
- фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки.

Трудові інспектори мають право ставити працівникам питання; усамітнюватися з ними (для ведення розмови), знімати все це і… консультувати на власний розсуд. Але консультування — таки не те, що нас зараз цікавить, адже негативних наслідків для роботодавця воно принести не повинно.
До обов'язків працівника не входить спілкування з перевіряючими, і жодний закон не зобов'язує його розмовляти з ними.
Краще заздалегідь проінструктувати своїх співробітників щодо того, що вони повинні знати.
Також трудові інспектори мають право фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки. Працівник має право відмовитися від того, щоб його знімали, таке право йому дає ст. 307 ЦКУ, яка встановлює, що фізособа може бути знята на фото-, кіно-, теле- або відеоплівку лише за її згодою.

Згода особи на зйомку допускається, якщо зйомки проводяться на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
Право інспекторів на зйомку закріплено п. 11 Порядку № 295, а цей документ законом не є.
Іноді вимоги трудового законодавства не знають не те, що працівники, а й самі роботодавці, допускаючи порушення. Про те, які з них є найважчими (тому й штрафонебезпечними).
Найбільше цікавить перевіряльників і про що вони з найбільшою ймовірністю можуть запитати:
- посада співробітника
- Перелік трудових обов'язків.
- Розмір заробітної плати.
А докладніше про складові виплат працівникам, нарахування ЄСВ та утримання ПДФО та ВС, профспілкових внесків (за наявності) доведеться «звітувати» вже бухгалтерам.

Виявлення факту виплати працівникові легально, а частина в конверті може стати приводом для накладення штрафу згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП у розмірі 30 мінзарплат
Дані такого опитування можуть змусити спливти на поверхню факти недотримання роботодавцем мінімальних державних гарантій в оплаті праці (які можуть призвести до накладення штрафу у розмірі 10 мінзарплат

Ще трудові інспектори можуть поцікавитись своєчасністю та періодичністю виплати заробітної плати. Ці дані потрібні їм для виявлення фактів виплат із затримкою більше місяця, для яких є штраф (абз. 3 ст. 265 КЗпП) у розмірі 3 мінзарплати

Виявлення факту оформлення працівників на неповний робочий час у разі фактичного виконання повного робочого часу. Таке порушення "важить" 30 розмірів мінзарплати, що діє на момент виявлення порушення.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація