"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".
Помічник адвоката
Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.
Зразкова справа про перерахунок пенсії військовослужбовцям
При виході на пенсію кожен розраховує на достойну винагороду за довгі роки роботи. Але реальність зовсім інша. Для того, щоб отримати гідну пенсію військовослужбовці, які досягли пенсійного віку змушені в судовому порядку намагатися реалізувати своє право на перерахунок та збільшенню пенсії.
Аналізуючи судову практику можна зрозуміти, що без судового рішення збільшити пенсійні виплати не можливо.
Верховний суд України у зразкових справах неодноразово вказував на те, що дії ПФУ у відмові в здійсненні перерахунку пенсії військовим є неправомірними. Але органи ПФУ й надалі приймають протиправні рішення щодо перерахунку пенсійного забезпечення військових. Це призводить до того, що питання належного та справедливого пенсійного забезпечення може бути вирішене лише в судовому порядку.
Наприклад, питання перерахунку пенсій, що призначені раніше передбачено статтею 63 Закону № 2262-XII, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій, у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що знаходяться у пенсійній справі. Тобто, ПФУ самостійно проводить перерахунок пенсій за наявними документами. Але на жаль трапляються випадки, що після такого перерахунку пенсія не збільшується, а навпаки зменшується.
Верховний Суд України вирішив зразкову справу від 16 жовтня No 240/5401/18, яка стосувалася зменшення основного розміру призначеної раніше пенсії.
Суть даного спору
Позивач посилався на те, що він є пенсіонером і з березня 2004 року отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у визначеному розмірі 83 % сум грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 було збільшено грошове забезпечення військовослужбовців. Відповідач по справі самостійно провів перерахунок пенсії позивача починаючи з 1 січня 2018 року. Але це призвело до того, що розмір пенсії позивача було суттєво зменшено, а саме до 70 % сум грошового забезпечення.
У свої позовних вимогах позивач вказував на те, що призначення та перерахунок пенсії є зовсім різними за змістом, поняттям та механізмом процедурами, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 вказаного Закону абсолютно не стосуються перерахунку раніше призначеної пенсії. В даній ситуації має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, що було встановлено на момент призначення пенсії.
Висновок Суду
Своїм Рішенням КАС ВС позов позивача задовільнив. Велика Палата Верховного Суду в даному рішенні вказала на те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача немає підстав для застосування процедури нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується безпосередньо при призначенні пенсії. Отже, під час перерахунку пенсії величиною, що змінюється є виключно розмір грошового забезпечення. Тобто відсоткове значення розміру основної пенсії, що було обчислене при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років.
Щодо зразкової справи
Велика Палата ВС також вказала на те, що це рішення є зразкове для справ, у котрих предметом спору є саме зменшення відсоткового розміру основної пенсії.
Отже, як вбачається з вищенаведеного проблем з перерахунком пенсій військовослужбовцям вистачає. Але захистити своє порушене право на гідне пенсійне забезпечення можливо шляхом звернення до фахівців в галузі пенсійного права. Адвокати не лише проаналізують конкретну справу, а й допоможуть за потреби захистити порушене право в судовому порядку.
Розрахувати вартість допомоги:
1 питання
Вашою справою займалися інші юристи?
2 питання
Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?
3 питання
Юридична допомога Вам потрібна терміново?
Помічник адвоката
Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.
Кейси по темі статті:
Інші статті по цій темі:
передзвонимо
протягом дня