ЗАСНОВНИК ВИКОНУЄ ФУНКЦІЇ ДИРЕКТОРА БЕЗ ЗАРПЛАТИ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ЗАСНОВНИК ВИКОНУЄ ФУНКЦІЇ ДИРЕКТОРА БЕЗ ЗАРПЛАТИ

Час прочитання: 3 хв.

У постанові апеляційного адміністративного суду від 14.03.2019 у справі № 857/1476/19, розглянуто ще один складний і вельми неоднозначне питання: чи може засновник виконувати функції директора без зарплати?

  По суті, в цій справі засновник підприємства одночасно виконував обов'язки його директора, але йому кілька років поспіль не нараховували і не виплачували зарплату. При цьому статутом підприємства передбачено, що виконавчим органом підприємства є директор без нарахування і виплати заробітної плати, укладання трудового договору та з виплатою йому дивідендів у підвищеному розмірі на 10% в порівнянні з іншими учасниками.

   Апеляційний суд, пославшись на ч. 1 - 3 ст. 65 ГКУ, порахував безпідставним рішення перевіряючих про те, що засновник підприємства, виконуючий обов'язки директора, повинен працювати на підставі трудового договору і повинен був отримувати заробітну плату як найманий працівник. Висновки суду: відносини, що виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладення трудового договору, є корпоративними, а значить, відсутній обов'язок укладати трудовий договір, нараховувати та виплачувати зарплату. При цьому суд послався на рішення КСУ від 12.01.2010 р № 1-рп / 2010, де зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь в його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу стосується також наділення їх повноваженнями або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в рамках трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між суспільством і особами, яким довірені повноваження з управління ім. Чи правий в даному випадку апеляційний суд? Якщо мова йде про ситуацію з ТОВ, то питання неоднозначне.

   З приватним підприємством - проблем немає. Право на самостійне управління йому дають ч. 4 ст. 63 і ч. 4 ст. 128 ГКУ. З АТ ситуація з точністю до навпаки - Закон України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 р №514-VI.предусматрівает, що з кожним членом виконавчого органу акціонерного товариства укладається контракт. Тут без трудового договору взагалі ніяк.

  Ні ЦКУ до ГКУ, ні Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р № 2275-VIII не передбачають права суспільства працювати без виконавчого органу: одноосібного (директор) або колегіального (дирекція). Ну а сама наявність такого органу, а також особи, що виконує певні функції по керівництву діяльністю підприємства, по ідеї, вимагає укладення з ним трудового договору і виплати зарплати. Такий висновок можна зробити з положень ч. 3 ст. 24 КЗпП, згідно з якою працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору. Ці висновки дають підстави перевіряючим на місцях у випадках виконання засновником директорських функцій без зарахування в штат підприємства і виплати зарплати розцінювати як порушення трудового законодавства. В результаті можна поплатитися зовсім неабияким штрафом в тридцятикратному розмірі однієї мінімальної зарплати (4173 грн.) На підставі ч. 2 ст. 265 КЗпП (в 2019 році - 125190 грн.).

  Так що безоглядно спиратися на дане рішення суду ми б не радили. Очевидно, що контролери при перевірці будуть мати до підприємства претензії, якщо директор-засновник буде працювати без зарплати. А чи вдасться виграти суперечку - велике питання.

 Єдина ситуація, при якій контролюючі органи допускають виконання власником директорських функцій без трудового договору, - це тимчасове припинення діяльності підприємства. Так, Мінсоцполітики в листі від 07.02.2012 р № 113/13 / 84-12 рекомендувало передбачити в статуті форму участі власника в управлінні підприємством без укладення трудового договору (в тому числі на період часу, коли підприємство не здійснює госпдіяльність), а також спосіб винагороди власнику за таку діяльність.

  У свою чергу, податківці в листі від 01.06.2017 р № 435/6 / 99-99-15-02-02-15 / ІПК дають добро на призначення загальними зборами учасників ТОВ особи, відповідальної за складання, підписання та подання звітності ( за умови, що діяльність на підприємстві не ведеться, штатні працівники відсутні, а дані про особу-підписантів внесені до ЄДР). Ну і в категорії 301.04.01 податківці допустили, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функції керівника може виконувати засновник без отримання за це винагороди.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація