Заповідальне розпорядження

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Заповідальне розпорядження

Час прочитання: 3 хв.

Правові відносини, повʼязані із спадщиною ніколи не втрачають своєї актуальності, тому розуміння законодавчих положень щодо належного спадкування майна є нагальною потребою для кожної особи.

В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики.

У цій інформаційній статті ми поговоримо про те, що слід вважати заповідальним розпорядженням у спадковому праві України.

Що слід розуміти під заповідальним розпорядженням?

Положення Цивільного кодексу України на сьогодні не містять визначення заповідального розпорядження, що робить проблематичним формування цієї дефініції.

Проте, із аналізу інших нормативно-правових актів можна прийти до висновку, що під заповідальним розпорядженням слід розуміти юридичний документ, яким власник банківського рахунку у разі своєї смерті заповідає грошові кошти, зазначеному переліку спадкоємців.

Тобто, заповідальне розпорядження має ж таке значення та юридичну силу як заповіт, що був складений за допомогою нотаріуса, але стосується тільки банківських рахунків особи.

У ньому також можна вказати, яким чином та у яких частках потрібно розподілити грошові кошти між визначеним переліком спадкоємців.

Однак, таке розпорядження складається за допомогою фінансової установи, а не обраного нотаріуса та його завжди можна змінити або повністю скасувати за бажанням власника банківського рахунку.

Важливо! Фінансова установа складає заповідальне розпорядження у двох екземплярах, один із яких обовʼязково зберігається у власника банківського рахунку.

Які документи потрібні для складання заповідального розпорядження?

  • Документ, що посвідчує особу (зазвичай паспорт громадянина України);
  • Документ, у якому визначений чіткий перелік спадкоємців, що повинні будуть успадкувати грошові кошти;
  • Свідоцтво про шлюб. Необхідно подавати, якщо особа одружилася або вийшла заміж, оскільки в такому випадку вона має право розпоряджатися тільки половиною грошових коштів, що зберігаються на її рахунку чи вкладі (бо вони вважаються спільно нажитим майном);
  • РНОКПП (потрібно подавати лише на вимогу фінансової установи).

Які існують законодавчі вимоги до заповідального розпорядження?

  • Заповідальне розпорядження може міститися як в складеному окремому документі, так і безпосередньо передбачатися в тексті самого договору про банківський вклад;
  • Якщо заповідальне розпорядження власника банківського рахунку формується як окремий документ, то в ньому обовʼязково повинні бути зазначені всі реквізити: дата, час і місце складання, наявний підпис та волевиявлення особи на формування розпорядження тощо;
  • за умови, що заповідальне розпорядження втілюється в окремому документі, воно засвідчується підписом уповноваженого працівника банку і зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.

Важливо! Якщо заповідач розподілив всю суму грошових коштів між спадкоємцями, що зберігаються на банківському рахунку, але у нього є родичі з правом на обов’язкову частку у спадщині, то вони отримують частину грошей, яка передбачена їм по закону.

Якщо у вас залишились питання щодо заповідального розпорядження, звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи під час консультацій нададуть вам всі вичерпні відповіді у сфері спадкового права України, оскільки вони володіють багаторічним досвідом роботи та знаннями застосування українського законодавства на практиці.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація