Закон України про санкції та санкційні списки

"Іноді право - це більш мистецтво, ніж сухий закон."

Хижняк Ксенія Олександрівна
E-mail
khyzhniak@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-91

Юристка, спеціалізується на кримінальному, міжнародному кримінальному праві та міжнародному праві людини.

Зв'язатися зараз

Закон України про санкції та санкційні списки

Час прочитання: 4 хв.

Одним із найпоширеніших міжнародно-правових механізмів являється застосування санкцій. Найчастіше санкції застосовуються для ефективної боротьби із ворожим впливом держави-ворога, її юридичних та фізичних осіб проти іншої держави. В цій статті ми детально розглянемо Закон України про санкції та санкційні списки. Фахівці нашого юридичного бюро Приходько та Партнери детально розкажуть про зміни, внесені до цього Закону.

Законодавча база питання

Закон України «Про санкції» діє в нашій державі з 2014 року. Головна мета Закону – захист національної безпеки та національних інтересів. Для досягнення вказаних цілей можуть застосовуватися обмежувальні заходи (серед них – економічні). З початком повномасштабної війни буди внесені зміни до Закону України про санкції та санкційні списки.

Зокрема,  в липні 2023 року Верховною Радою України було ухвалено Закон про механізм застосування санкцій. Серед іншого в ньому зазначено створення реєстру осіб, які підпадають під санкції, а також можливості щодо оскарження обмежень. Головна мета створення Державного реєстру санкцій – надання доступу громадянської спільноти до достовірної та актуальної інформації про всіх суб’єктів, які потрапили до санкційних списків.

Державний реєстр ввів в дію своїм Указом Президент України (від 29.01.2024 року). 

Серед джерел інформації, внесеної до Реєстру: рішення РНБО, рішення суду про застосування санкції. Конфіденційною інформацією не вважаються:

  1. Персональні дані осіб.
  2. Інформація, яка пов’язана з реалізацією чинного українського законодавства про санкції.

Одночасно з цим, до деяких статей Кодексу адміністративного судочинства України було внесено певні зміни, які полягають у збільшенні термінів розгляду таких справ у судах різноманітних інстанцій (передусім, апеляційної та першої інстанцій). В судовому засіданні може проголошуватися лише резолютивна та вступна частина рішення (тобто, скорочене рішення).

Алгоритм дій при потраплянні в санкційні списки

В деяких випадках процес використання санкцій може відбуватися без участі особи, до якої їх було застосовано. Винятком являється ініціювання санкцій Верховною Радою України. В цьому випадку можна відстежити рух відповідної постанови.

Як правило, доступ до інформації, яка стосується підстав застосування санкцій, наявних доказів та ін., обмежений. Особливо, якщо мова йде про санкції, які були ініційовані СБУ. Наприклад, така інформація може підпадати під категорію «державна таємниця». 

Відповідно, особа втрачає можливість формування позиції щодо підстав для подання позовної заяви. 

Головне, що потрібно робити після того, як Ви дізнались про потрапляння в санкційні списки, заручитись підтримкою професійних адвокатів. 

Фахівці Приходько та Партнери мають необхідний практичний досвід в подібних справах. 

Розпочнемо з того, що оскаржити рішення РНБО можна у Верховному Суді України. Це обґрунтовується тим, що справи щодо оскарження дій/бездіяльності/актів найвищих органів влади розглядаються у Верховному Суді.

Якщо будуть вичерпані всі наявні засоби національного юридичного захисту, наші адвокати можуть підготувати заяву-звернення до Європейського суду з прав людини.

Така заява подається протягом 6-ти місяців з того дня, коли було ухвалено остаточне рішення національного суду. Саме суд вирішить, чи справді державою було допущено порушення. 

Підстави для подання позову

Далі пропонуємо більш детально розглянути підстави для подання позову. В Законі України «Про санкції» містяться загальні принципи, пов’язані із застосуванням санкцій. Серед найбільш поширених обґрунтувань позову:

  1. Застосування санкційних обмежень безстроково (частина п’ята  статті 5).
  2. Недотримання законодавчих норм щодо принципів та підстав застосування санкцій (частина перша, друга статті 1). 
  3. Законодавча основа.
  4. Необхідність дотримання принципів демократичного суспільства.
  5. Застосування санкцій без відповідних підстав, до неналежного суб’єкта. 

Однак, варто зазначити наступне: після того, як буде отриманий доступ до матеріалів справи про введення санкцій, підстави позову можуть бути змінені. 

Допомога професійних адвокатів в оскарженні санкцій

Отже, застосування санкцій при порушені стандартів прав людини може призвести до того, що винесене рішення можна буде оскаржити. Ефективність санкцій багато в чому залежить від чіткості та якості нормативно-правових актів, які відповідають за закріплення механізму їх прийняття.  Якщо подібний механізм недостатньо обґрунтований та нечіткий, то практика його застосування призведе до багаточисленних звернень до ЄСПЛ. 

Саме тому оскарження внесення до санкційних списків дозволяє захистити власні права та інтереси. Запорука багаторічного успіху нашого юридичного бюро Приходько та Партнери – індивідуальний підхід до кожної справи та робота на результат. 

Послуги, які ми можемо запропонувати: 

  • Аудит господарської документації, з метою виявлення контрагентів, співпраця з якими потенційно може бути підставою для застосування санкцій. 
  • Оскарження указу Президента України, відповідно до якого було застосовано санкції, до Касаційного адміністративного суду Верховного суду. 
  • Аналіз наявності потенційних підстав для застосування санкцій відповідно до законодавства України. 
  • Аналіз контрагентів з метою виявлення ризиковості. 
  • Збір документів з метою підтвердження безпідставності застосування санкцій. 
  • Направлення запитів в контролюючі органи. 
  • Ініціювання перевірки господарської діяльності Службою безпеки України, з метою доведення безпідставності застосування санкцій.
  • Аналіз ризиків потенційного  бізнес-партнерства. 
  • Перевірка наявних ризиків бізнес-зв’язків. 
  • Аналіз ризиків договірних зобов’язань. 
  • Аналіз репутації іноземних бізнес-партнерів. 

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката у справах про санкції заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
khyzhniak@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-91

Юристка, спеціалізується на кримінальному, міжнародному кримінальному праві та міжнародному праві людини.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація