Загальні питання правового режиму майна подружжя

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз

Загальні питання правового режиму майна подружжя

Час прочитання: 2 хв.

 Питання щодо правового режиму майна подружжя є одним з найпоширеніших на порталі онлайн консультацій «Consultant». Ця стаття присвячена висвітленню загальної інформації, що стосується даного питання.

 У статті 60 Сімейного кодексу України закріплене загальне правило, згідно з яким майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

 Однак, це правило не виключає можливості членів подружжя володіти майном на праві приватної власності. У статті 57 СК України зазначено, що приватною власністю дружини, чоловіка є:
1) майно, набуте нею, ним до шлюбу;
2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
3) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.
4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

 Цей перелік не повний, статтею закріплено як приватну власність також інше майно, наприклад, премії, нагороди, які чоловік/дружина одержали за особисті заслуги.
Однак, СК України не позбавляє права сторін змінити правовий режим майна. Це можна зробити, зокрема, шляхом укладення шлюбного договору, яким регулюються майнові відносини подружжя. Навіть якщо за Сімейним кодексом України майно перебуває у спільній сумісній власності, шлюбним договором можна передбачити інше.

 Крім того, суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин. При цьому не йдеться про встановлення режиму окремого проживання подружжя на підставі рішення суду. А йдеться про фактичне припинення шлюбних відносин, тобто шлюб не розірвано, але особи не живуть однією сім'єю, проживають в різних місцях, не ведуть спільного господарства, мають кожен власний бюджет.

 Завантажуйте мобільний додаток «Consultant», задавайте свої запитання і професійні юристи дадуть на них відповідь.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація