ЗА ЩО МОЖУТЬ ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ЗА ЩО МОЖУТЬ ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Час прочитання: 3 хв.

Батьки для дитини – це їхній надійний тил та захист. Але, на жаль, часто дітей доводиться захищати від самих батьків. Не рідкісні випадки, коли батьки або один з них абсолютно не мають відношення до того, як ростуть їхні діти, а не дбають про їхнє здоров'я і розвиток.

 Зустрічаються тяжкі випадки, коли дітей залишають після народження або випадки дітей «мауглі», які виховуються в умовах соціальної ізоляції і позбавляються елементарної турботи і догляду, зазнають жорстокого поводження і знущань. Тому позбавлення батьківських прав є вимушеною мірою і крайнім заходом захисту дітей від недбайливих батьків, що тягне за собою серйозні юридичні наслідки. Поряд з цим зустрічаються і ситуації, коли один з батьків не бере участі в житті і вихованні дитини і дає згоду на позбавлення його батьківських прав для подальшого усиновлення, наприклад, новим чоловіком колишньої дружини. Тому законодавством встановлені чіткі підстави позбавлення батьківських прав, щоб уникнути зловживання нормами з метою звільнення від батьківських обов'язків.

 

За що можуть позбавити батьківських прав?

  • Батьки або один з них ухиляються від виконання обов'язків по вихованню дитини, та/або не забезпечують здобуття дитиною повної загальної середньої освіти;
  • Батьки залишили дитину після її народження або не забрали з пологового будинку без поважної причини протягом 6 місяців після її народження, не проявили батьківського піклування;
  • Жорстоке поводження з дитиною;
  • Якщо батьки експлуатують дитину, примушують бродяжити, жебракувати;
  • Якщо батьки хронічні алкоголіки або наркомани.
  • Батьки засуджені за умисний злочин щодо дитини, що має бути підтверджено вироком суду.

 Оскільки відсутні чіткі роз’яснення в законодавстві щодо того, які саме дії відносяться до ухилення від виконання батьківських обов'язків, жорстокому поводженню, експлуатації дітей, то дані факти суди часто оцінюють за своїм внутрішнім переконанням в кожному конкретному випадку. Тому тут важлива сильна доказова база і аргументація. Це можуть бути письмові докази звернення до правоохоронних органів, фотофіксація побоїв, фото і відео, записи телефонних розмов і листування, висновки органів опіки та піклування, показання свідків, довідки з психоневрологічного або наркологічного диспансеру, вироки суду з приводу притягнення до відповідальності за жорстоке поводження або злісне ухилення від сплати аліментів та інші докази, що безперечно свідчать про систематичне навмисне ухилення батьками від виконання батьківських обов'язків, ігнорування ними численних попереджень, докази, що їх дії або бездіяльності загрожують життю і здоров'ю дитини.

 

 І навіть, якщо буде доведено провину батьків, ураховуючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, в деяких випадках суди відмовляють в позбавленні батьківських прав, обмежившись попередженням про зміну ставлення до виховання дитини зі встановленням обов'язку контролю за виправлення батьків і виконання ними батьківських обов'язків. Також, з метою захисту інтересів дитини, суд своїм рішенням може відняти її у батьків і передати органам опіки і піклування. Суд може обмежити батьківські права на певний період, коли батьки або один з них не можуть виконувати свої батьківські обов'язки через, наприклад, тяжку хворобу, психічні розлади, позбавлення волі або відсутність в країні. У цей період за такими сім'ями ведеться спостереження органами опіки, а після відновлення своїх функцій, обмеження знімають. Процедура позбавлення батьківських прав відбувається виключно в судовому порядку. З заявою до суду можуть звернутись один з батьків дитини, представники органів опіки, прокуратури, опікуни та піклувальники, особа, в чиїй сім'ї проживає дитина, представники медичних установ або сама дитина по досягненню нею 14 років.

Залишайте заявку у формі під цим текстом та отримайте вичерпну консультацію або якісний юридичний супровід від кваліфікованих профільних юристів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація