Що робити, якщо Вас викликають на допит як свідка?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

Що робити, якщо Вас викликають на допит як свідка?

Час прочитання: 4 хв.

Відповідно до діючого кримінально-процесуального законодавства, свідком в Україні є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показів. Тобто, якщо орган, що проводить досудове розслідування вирішить, чи отримує від процесуального керівника (прокурора) вказівку, що Вам можуть бути відомі важливі обставини для встановлення істини у розслідування кримінального провадження, то ви можете отримати як особисто так і рекомендованим поштовим повідомленням повістку про виклик на допит в якості свідка.

 

Важливо знати та пам’ятати:

  1. Деякі категорії громадян мають право відмовитися від надання показань у зв’язку з тим, що вони підпадають під коло осіб, які не мають права розголошувати певну інформацію. Це стосується адвокатів, священнослужителів, нотаріусів, журналістів, медичних працівників. Разом з тим, об’єм інформації, відносно якої дані громадяни не можуть бути допитані, визначається профільним законом стосовно тієї чи іншої діяльності та необхідна наявність письмової згоди клієнта на розголошення відомостей і в якому об’ємі. Наприклад: адвокатів не можуть допитати з питань адвокатської таємниці, тобто випитувати будь-яку інформацію, що стала відома адвокату у зв’язку з наданням ним правової допомоги своєму клієнту, в т.ч. внаслідок одноразового зверненням людини, без подальшого надання захисту або представлення інтересів даної особи. Що стосується медичних працівників, то їх не можна запитувати про стан здоров’я пацієнтів, тобто розголошувати лікарську таємницю. У журналістів заборонено дізнаватися конфіденційну інформацію, що стосується професійної діяльності. Але якщо від вказаних осіб хочуть отримати інформацію, що не є їх профільною таємницею, то вони зобов’язані надати відповіді.
  2. Якщо фізичну особу викликають на допит в якості свідка, то ця особа має право відмовитися від дачі свідчень, скориставшись своїм правом, передбаченим статтею 63 Конституції України та відповідних статей 65-67 Кримінального процесуального кодексу, що охоплюють за свої змістом права та обов’язки свідка. Змістом вищезазначених статтей передбачається можливість щодо відмови свідка від надання показань про себе або про близьких родичів. Тобто, якщо на допиті ставлять питання про Вашу професійну діяльність або діяльність рідних людей, і існує ризик самовикриття своїх дій, то особа має право відмовитися від дачі показів. Якщо ж інформація, що цікавить, стосується діяльності сторонніх осіб, то свідок не має права уникати відповіді, оскільки такими діями він перешкоджає здійсненню досудового розслідування і здійсненню правосуддя. Більше того, законодавством передбачена відповідна кримінальна відповідальність за відмову у наданні необхідної інформації або завідомо неправдивих показань.

Чи потрібен адвокат свідку і якими способами фіксувати випадки порушення своїх прав

Будь-яка особа, яку викликали на допит у якості свідка, має право користуватися правовою допомогою адвоката. І, як показує практика, на допит самому краще не йти, а все ж потурбуватися про присутність на ньому адвоката. Справа в тому, що сама наявність адвоката з Вами під час проведення слідчої дії гарантує те, що Ваші права не будуть порушені, ваші покази не будуть сформульовані у формі, яка потрібна слідчому, а прогалини у незнанні законодавства щодо змісту свідчень не будуть використані проти Вас.

Якщо так трапиться, що Ваші права врешті-решт будуть порушені, працівник правоохоронних органів може бути притягнутий, щонайменше, до дисциплінарної відповідальності. Для цього слід направити письмове звернення до керівництва та прокурора. Але пам’ятайте: протиправні дії мають бути зафіксовані і доведені. А дуже часто саме питання щодо відеофіксації є досить складним: зйомка слідчої дії не завжди забезпечується, а проведення відеофіксації сторонньою особою може бути взагалі заборонена. Звісно, якщо з Вами підчас проведення слідчої дії присутній адвокат, він може заявити клопотання щодо фіксації слідчої дії шляхом аудіо/відеозапису. Але, в будь-якому випадку, остаточне рішення приймає слідчий.

 

Якщо допит свідка було ініціювання стороною потерпілого або підозрюваного, яка у своєму клопотанні до органу досудового розслідування просила щодо фіксації процесу допиту, скоріше за все, слідчий або прокурор таке бажання задовольнить. Але практика показує, що далеко не всі слідчі дії фіксуються, адже для цього потрібні відповідні технічні можливості. Здійснювати зйомку на телефон, наприклад, адвокату, процес допиту неможна. Як і свідку, адвокату заборонено розголошувати інформацію, отриману під час слідчої дії, поставлені питання і т.п. Тому самовільна фіксація зі сторони свідка є протизаконною.

Отже, для того, щоб задокументувати порушення прав громадянина під час його допиту, треба писати відповідні зауваження у самому протоколі, а також постфактум направляти скарги про незаконні дії під час процесуальної дії.

Також варто знати, що у випадку занепокоєння особою щодо власної безпеки або переймається безпекою близьких йому людей, свідок має право клопотати щодо  вжиття заходів для забезпечення його конфіденційності.

Отже, підсумовуючи зміст вищевикладеного, випливає наступний висновок – користуватися допомогою адвоката, в разі виклику на допит в якості свідка, необхідно за будь-якої ситуації, навіть якщо ви вважаєте, що ваші показання нікому не зашкодять.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація