Як захистити себе від мобільних шахрайств

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

Як захистити себе від мобільних шахрайств

Час прочитання: 5 хв.

У цій статті розглянута така небезпека, яка може підстерігати громадян - шахрайство, скоєне за допомогою використання мобільного телефону потерпілого.

Рекомендую іноді переглядати новини з приводу шахрайства, оскільки шахраї регулярно змінюють способи заволодіння чужими грошима. Оскільки мета у них отримати чужі гроші, то способи будуть винаходитися нові, тому потрібно бути готовим до різних небезпек, те, що було актуальним вчора, завтра може вже невикористовуватися, а ті шляхи, що вже забуті можуть використовуватися знову. Крім того, якщо ви стали жертвою шахрайства, то постарайтеся поділиться своєю історією з іншими громадянами, і цим ви внесете свій внесок у боротьбу з шахраями. Враховуючи той факт, що Україна трохи відстає за технологіями, потрібно також перечитувати новини іноземних сайтів, оскільки те що раніше застосовувалася закордоном сьогодні може застовуватися у нас.

Деякі шахраї зовсім не обтяжують себе високими моральними принципами, їм іноді буває все одно кого обманювати, без різниці стара людина або підліток.

Найбільш росповсюджені способи шахрайства є при використовувані мобільного зв'язку:

  • Віруси в мобільних телефонах

Нова троянська програма надає шахраям можливість розкрадання грошей не з мобільного, а з банківського рахунку жертви, при наявності підключеної послуги «Мобільний банк». Шахраї розсилають власникам мобільних пристроїв повідомлення з пропозицією завантажити «листівку», «подарунок» і т.п. по інтернет-посиланням. Наприклад: посилання з нешкідливого повідомлення «Привіт! Лови мій новорічний подарунок :), завантажити ХХХХХХ» може перенаправити на шкідливу програму для OS Android, яка здатна завантажувати на мобільний пристрій інші шкідливі додатки, а також збирати текстові повідомлення і передавати їх на сервер зловмисників. У руки шахраїв завдяки такому «подарунку» можуть потрапити, в тому числі, і повідомлення, що містять інформацію про банківські транзакції і паролі. Пройшовши за цим посиланням, користувач замість обіцяного подарунка викачує собі шкідливу програму, яка здатна без участі абонента запитувати баланс, поповнювати рахунок з банківської картки, якщо вона прив'язана до номера, і далі виводити кошти з особового рахунку абонента на електронні гаманці зловмисників. Дізнатися про наявність такої загрози в телефоні можна тільки за допомогою антивірусного програмного забезпечення або шляхом постійного відстеження транзакцій по своєму банківському рахунку. Ясна, справа наша доблесна міліція, напевно, не має технологій здатних відстежити таких шахраїв.

  • Виманювання паролів

Існує, багато схем для виманювання паролів, швидше за все, що професійні хакери таким не займаються, для цього є маса інших прийомів і програм (мобільні аналоги клавіатурного шпигуна, перехоплення частоти мобільних радіохвиль і т.п.). Є, наприклад такі схеми, виманюваня паролів непрофесіоналами:

Красива дівчина модельної зовнішності в соціальній мережі пише, що помилилася номером або пише що, мовляв, можеш мені допомогти. Потім просить сказати номер свого мобільного, після цього до вас приходить SMS з кодом і вона просить повідомити код, який прийшов до вас по SMS. Після отримання коду зловмисник купує віртуальну валюту на гроші з вашого особового рахунку.

Все побудовано на довірі потерпілого.

  • SMS з неіснуючого банку

Уявімо ситуацію: ви зібралися у відпустку, проходите паспортний контроль в аеропорті, і в цей момент приходить повідомлення: «Ваша банківська карта заблокована. З питань зняття блокування звертайтесь за таким-то телефоном», а далі підпис: «Технічний відділ банку». У стані стресу ви імпульсивно телефонуйте за номером, вказаним в повідомленні. А на тому кінці уже чекають аферисти. Представившись співробітниками банку, вони запитають дані кредитної картки, щоб в лічені години зняти з неї гроші. При надходженні подібних SMS ні в якому разі не повідомляйте персональні дані. Навіть якщо вони представляються співробітниками банку. Обов'язково перевірте інформацію: зателефонуйте в контактний центр банку за номером, вказаним на карті.

  • Виграші

Кожному приємно отримати подарунок - раптово відчути себе володарем мільйона або дорогої машини. На ваш телефон прийшло SMS про виграш цінного призу? Текст найчастіше приблизно такого змісту: «Вітаємо! Ви виграли ноутбук такий то... Подробиці за телефоном...» Підписуються зловмисники, як правило, назвою якої-небудь радіостанції чи торгової мережі, яка є добре відома.

Не поспішайте радіти раптовому талану і телефонувати за номером «для довідок», зазначеного в повідомленні. Швидше за все шахраї виманюють гроші «переможця» під приводом податку на виграш. Не піддавайтеся на виверти! Уточніть інформацію про акцію на сайті компанії-організатора, де повинні бути представлені всі умови розіграшів і способи зв'язку.

  • «Прохання про допомогу»

Схожий варіант - дзвінок від незнайомця, який говорить: «Ваш син збив людину (або затриманий з наркотиками). За викуп можна все залагодити». Перелякані батьки приймають таке повідомлення за чисту монету і несуть будь-які гроші в термінал оплати, аби допомогти своєму чаду.

Тільки в Іллічівському районі з початку року зафіксовано 8 фактів такого телефонного шахрайства. Жодне з них не розкрито. Пізнати здирників складно. Потерпілим відомий тільки голос. Та й до міліції постраждалі звертаються не відразу. Так що про розкриття злочину по гарячих слідах не може бути й мови. Можна, правда, себе убезпечити. У першу чергу - перевірити ще раз інформацію. Як мінімум, подзвонити рідним. Потім за телефоном 102.

Перед святами шахраї люблять розсилати SMS- або MMS- повідомлення з вітальними «листівками» або посиланнями на фотографії. Переходите за посиланням - і з рахунку знімається частина грошей, або в телефон завантажується вірус. Тому якщо абонент незнайомий, а номер невідомий, то не відкривайте вкладені файли і не переходьте за посиланнями.

  • Wangiri

За таємничим словом «Wangiri» криється шахрайська схема, яка з'явилася в Японії. Хтось дзвонить з невідомого номера, але як тільки ви берете трубку, дзвінок раптово обривається. Ви передзвонюєте і потрапляєте на автоінформатор, завдання якого - якомога довше утримати вас на лінії, поки з вашого рахунку витікають гроші. Вартість дзвінка на подібний номер може досягати декількох десятків гривень за хвилину, і навіть кілька секунд очікування на лінії може коштувати серйозних грошей.

  • Пропозиції познайомитися

Кожному хочеться знайти своє кохання. Мобільні шахраї розсилають пропозиції познайомитися - на сайтах знайомств, в соціальних мережах, по електронній пошті і SMS. У найпростішому варіанті ви отримуєте повідомлення: «Привіт! Мене звуть Роксана. Мені дуже хочеться з тобою познайомитися. Скинь мені SMS, я тобі пізніше відповім. Напиши слово Roxana і відправ на номер ХХХХ. Я буду знати, що це ти». Після відправки SMS зі словом «Roxana» з вашого рахунку списуються гроші, а знайомство закінчується, навіть не почавшись.

  • Відписатися від спаму

Приходить SMS, що ви підписані на послугу отримання, наприклад, прогнозу погоди, кілька днів безкоштовно. Щоб відключитися, потрібно набрати повідомлення STOP на такий-то чотиризначний номер. Після цього грошей на рахунку помітно зменшиться. До речі, з листопада найбільш відповідальні стільникові оператори впровадили систему «Антиспам», яка блокує повідомлення з коротких буквено-символьних і цифрових номерів. Щотижня фільтрується більше шістдесяти мільйонів спам-повідомлень, у тому числі і ті, що містять шкідливе програмне забезпечення і відверті обманки.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація