ЯК ВПЛИНЕ ПОДАТКОВА РЕФОРМА НА ПЕРЕВІРКИ?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ЯК ВПЛИНЕ ПОДАТКОВА РЕФОРМА НА ПЕРЕВІРКИ?

Час прочитання: 4 хв.

 Для того, щоб доповідну розібратися в податкових перевірках необхідно ретельно проаналізувати Закон України № 466. Швидше за все в кінці цього місяця може закінчитися заборона на проведення податкових перевірок.

 Перевірки розділені на планові і позапланові. Згідно п. 77.2 Податкових кодексу України передбачена можливість внесення деяких правок в план-графік документальних перевірок протягом року. Але внести такі зміни можна не більше одного разу на першому кварталі і один раз у другому кварталі поточного року. Виключення можливе тоді коли зміни, які вносяться пов'язані, зі зміною платника, що включений в план-графік перевірок. Або виправлення технічних помилок, які були допущені. Що важливо, якщо зміни в план-графік були внесені в 1 кварталі, то перевірка може початися не раніше ніж в третьому кварталі цього року, а якщо в другому - то перевірка може початися не раніше ніж як в 4 кварталі поточного року. Дана норма вже вступила в законну силу з 23 травня 2020 року.

 Далі важлива інформація стосовно порядку вручення платнику податків повідомлення про проведення перевірки. Якщо платник подає до фіскальної служби заяви про ведення переписки в електронній формі, через електронну адресу, повідомлення про проведення перевірки буде в Електронному кабінеті платника в електронному вигляді. А в звичайній паперовій формі тільки буде видаватися на запит особи. Дана норма вступить в силу з 01 липня 2020 року.

Позапланові документальні перевірки

 Про проведення позапланових документальних перевірок, то вони можуть бути проведені виключно на підставі рішення суду про проведення такої перевірки. Але є і нові підстави для проведення позапланової перевірки. До них відносяться:

  1. Орган, який проводив планову документальну перевірку отримав інформацію, або така інформація була отримана від іноземних органів, з якої видно, що платник податків порушує податкове законодавство з тих питань, що вже були досліджені під час перевірки. Перевіряти буде тільки те, що стало підставою для проведення такої перевірки. Ця норма запрацює з липня 2020 року. Варто зазначити, що такі перевірки можуть здійснюватися без вручення копії наказу про проведення такої позапланової перевірки.
  2. Податкові органи отримали інформацію, що нерезидент здійснює господарську діяльність через постійне представництво, не поставлений на податковий облік.
    Ще одна новинка стосується кримінального провадження. Перевірки можуть бути здійснені виключно з підстав, викладених в ПКУ. Дана норма закріплена в п. 78.2. ПКУ.

Допущення до проведення перевірки

 П. 81.2 Податкового кодексу України доповнено новим абзацом, що якщо організація будь-якої перевірки встановлено неможливістю її проведення посадовими особами органу який повинен проводити перевірку, то складається акт, що повинен це підтвердити. До цього акта повинні бути додані матеріали, які можуть підтвердити цей факт. Такі матеріали повинні бути направлені платнику податків.

Термін проведення перевірок

 У законі не продовжені терміни на проведення перевірок, вони залишилися такими, як і були. Але якщо платником податків були представлені документи проведення позапланової перевірки менш ніж за три робочих дні, то терміни проведення можуть бути продовжені відповідно до п. 82.2 Податкового кодексу України на 3 робочих дня.

 Схожа норма як і раніше була вказана в п.44.7 Податкового кодексу України, але тепер її більш конкретизували.

 Що стосується про призупинення документальної перевірки (планової або позапланової), то тепер це можна зробити по відношенню до будь-якого платника, хоча це стосувалося тільки великого платника податків. Призупинення перевірки повинно бути оформлено наказом, копія якого повинна бути вручена платнику не пізніше ніж на наступний робочий день. Якщо є заява про листування в електронному вигляді, то тоді відправлена ​​в Електронний кабінет.

Надання документів

 Порядок надання документів для проведення перевірки встановлено ст. 85 Податкового кодексу України. Цією статтею встановлено, що при проведенні перевірки для отримання засвідчених копій документів, перевіряючі органи повинні надіслати платнику запит не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення перевірки. Якщо даний термін порушений, то платник має право вимагати зупинки перевірки не менше ніж на 5 робочих днів.

Нові права перевіряючих органів під час проведення перевірок

 З 23 травня 2020 року податківці отримали право при проведенні перевірки отримувати письмові пояснення від посадових осіб з питань, які стосуються предмета перевірки (п.п.20.1.46 Податкового кодексу України).

 Але в п. 16.1.15 Податкового кодексу України закріплено обов'язок платником податків забезпечувати посадовими особами письмових пояснень на вимогу контролюючих органів з питань, які стосуються про предмет перевірок.

Строк позовної давності

 Як і раніше термін позовної давності становить 1095 днів. Тобто, податкові органи не мають права нараховувати штрафні санкції більш ніж за 1095 днів з дня останнього кінцевого терміну подачі податкової декларації. А в разі якщо така декларація була надана пізніше, то з дня фактичного подання. Для проведення контрольних операцій термін позовної давності так як і раніше становить 2555 днів.

Інші нововведення

 Для перевірки податкових зобов'язань щодо сплати податків на доходи фізичних осіб, військового збору та інших виплат, які нараховуються фізичній особі при здійсненні нею трудових відносин термін позовної давності - 2555 днів, тобто 7 років.

 Але нововведення які регулюють строки давності вступають в законну силу тільки з січня 2021, вони закріплені в ст. 102 Податкового кодексу України.

 Крім вищевказаного, в п.102.2 ПКУ для застосування санкцій за порушення інших вимог податкового законодавства, в тому числі за декларування податкових зобов'язань, а також іншого законодавства контроль якого покладено на контролюючі органи термін позовної давності становить не більше 1095 днів з дня вчинення правопорушення.

 У разі якщо подано уточнення відліку терміну давності, то він буде нараховуватися з дня подачі, як і зараз. Але провести перевірку можна буде тільки в рамках представлених уточнень, що зараз не вказано в ст. 102 ПКУ.

 Що стосується місцевих податків і зборів, за якими передбачена здача річної податкової декларації, то контролюючий орган може самостійно визначити суму зобов'язань, але не пізніше закінчення 1095 днів, наступного за останнім днем ​​строку сплати цих податків.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація