ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СПАДКУВАННЯ МАЙНА, ОБТЯЖЕНОГО БОРГОМ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СПАДКУВАННЯ МАЙНА, ОБТЯЖЕНОГО БОРГОМ

Час прочитання: 3 хв.

Коли людина помирає та залишає по собі спадок, це далеко не завжди лише надбання. Іноді, разом з цінним майном, померлий залишає по собі борги та кредити. І тут у спадкоємців виникає раціональне питання, чи завжди буде доцільно приймати таку спадщину.

Чи можна прийняти спадщину лише частково?

Мабуть, для багатьох спадкоємців це питання є надзвичайно актуальним. Однак законодавці у регулюванні згаданого питання виходили не лише з інтересів спадкоємців, а й з розуміння потреби захисту прав фізичних та юридичних осіб, перед якими спадкодавець мав борги.

Отож, ст. 1218 чинного Цивільного кодексу України передбачає, що до складу спадщини входять не лише ті права, які мав спадкодавець, а й обов’язки, які на момент прийняття спадщини йому належали. Тому прийняти спадщину частково лише у тій частині, яка нам до вподоби, неможливо.

Як це працює на практиці?

Уявімо, що ви отримуєте у спадок автомобіль, який є далеко не новим. А разом з ним спадкодавець мав кредитний борг, який перевищує вартість авто. Так, ви відповідаєте по його зобов’язанням винятково у межах успадкованого майна. Однак відкритим залишається питання про те, чи варто приймати такий спадок, якщо ви усе одно в кінцевому рахунку не отримаєте ніякої вигоди.

Звісно, в житті бувають різні ситуації. Іноді є сенс прийняти спадщину, попри борги, коли йдеться про дорогі серцю речі, пов’язані з родинними цінностями. Але яким би не був ваш вибір чи мотивація, слід пам’ятати про те, що входить до ваших прав та обов’язків як спадкоємця.

У кредитора є право пред’явлення своїх вимог по погашенню кредитних зобов’язань спадкодавця винятково до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, передбачені для цього чинним законодавством.

Якими можуть бути дії спадкоємця стосовно спадщини?

Ключовими варіантами розвитку подій можуть бути:

  • прийняття спадщини;
  • відкликання заяви щодо прийняття спадщини (коли людина бачить, що спадок створить їй більше проблем, ніж можливостей, передумати його приймати є цілковито логічним рішенням);
  • відмова від спадщини.

У такій ситуації кожен обирає той варіант, який буде для нього оптимальним. Коли спадкоємців є декілька, то відповідальність кожного за борги спадкодавця відбувається пропорційно до успадкованої частки майна.

Що таке автоматичне спадкування?

Такий формат спадкування передбачений ст. 1268 Цивільного кодексу України. Якщо спадкоємець постійно проживав зі спадкодавцем, то на момент відкриття спадщини він вважається таким, що її прийняв, якщо не заявив про відмову. Строк для відмови встановлено ст. 1270 Цивільного кодексу України (йдеться по 6 місяців з часу, коли було відкрито спадщину).

Однак на час воєнного стану термін на прийняття та відмову від спадщини було збільшено до 10 місяців, згідно з Постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719.

Якими є взаємні права та обов’язки спадкоємців та кредиторів спадкодавця?

Якщо спадкоємцям відома інформація щодо боргів спадкодавця, то вони мають повідомити кредиторів про відкриття спадщини. Щодо кредиторів, то вони можуть пред’явити свої вимоги до спадкоємця протягом 6 місяців з того дня, коли він отримав свідоцтво про право на спадщину. Іноді бувають ситуації, коли кредитор про це не знав та не міг знати. У такому випадку він має згадане право протягом 6 місяців з дня, коли дізнався про прийняття спадщини спадкоємцем.

Якщо в зазначені строки кредитор не пред’явив свої вимоги, він втрачає право на них.

А як діяти з несплаченими відсотками і неустойкою по кредиту?

Тут усе просто – сплачуються лише ті відсотки та неустойка, які «набігли» до моменту смерті спадкодавця. Спадкоємцям дуже важливо знати свої права, аби в цьому питанні не стали жертвами недобросовісних кредитних компаній, які вимагатимуть зайве.

Якщо вам потрібна якісна консультація та юридичний супровід у питаннях спадкування, звертайтеся. Така допомога дозволить вам більш ефективно вирішити для себе важливі юридичні справи.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація