ЯК СТАТИ ОПІКУНОМ ДЛЯ ОСОБИ, ЯКА ЦЬОГО ПОТРЕБУЄ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз

ЯК СТАТИ ОПІКУНОМ ДЛЯ ОСОБИ, ЯКА ЦЬОГО ПОТРЕБУЄ

Час прочитання: 3 хв.

Процедура оформлення опіки та догляду залежить від того, над ким це встановлюється. Розглянемо різні варіанти та правовий механізм, за допомогою якого вони реалізуються на практиці. Отож, коли ми говоримо про догляд, мається на увазі людина, яка не може обслуговувати себе самотужки в побуті. Однак вона може не мати ментальних проблем та захворювань, а потребувати допомоги винятково в силу поважного віку чи слабкого фізичного здоров’я.

Коли ж мова іде саме про опіку в її повному сенсі, йдеться про людину, котра має стійкі психічні порушення. Також вона може встановлюватися над дітьми, що є доволі поширеною практикою зараз, коли багато дітей втратили батьків унаслідок війни та беруться на виховання родичами. Розглянемо більш детально опіку та догляд за повнолітніми людьми.

Різниця між доглядом та опікою

Догляд та опіка можуть перетинатися у деяких контекстах, та саме поняття догляду є ширшим, оскільки він може встановлюватися не лише над психічно хворими людьми з інвалідністю І та ІІ груп, а й над деякими іншими категоріями. Приміром, серед них є інваліди дитинства, люди старші від 80 років, інваліди І групи та інші особи, які не є здатними обслуговувати себе в побуті без сторонньої допомоги.

 

Також, коли мова йде про догляд за дієздатною особою (тобто людиною без ментальних порушень), на це потрібна її згода. У випадку опіки такої згоди не потрібно. Юристи адвокатської компанії «Приходько та партнери» допомагають в оформленні як догляду, так і опіки. Ми консультуємо, сприяємо більш оперативній підготовці необхідних документів та забезпечуємо усесторонній фаховий супровід вашого запиту від початку і до отримання бажаного результату.

Чому питання опіки та догляду є таким актуальним зараз

Тривалий час дорослі діти опікувалися над своїми батьками, які мають проблеми з фізичним здоров’ям або страждають на деменцію. Далеко не завжди це оформлювалося як опікунство чи догляд, оскільки обов’язок дбати про немічних батьків чи інших родичів асоціюється з вимогою моралі. Однак норми права й моралі часто перетинаються, а одні знаходять відображення в інших. Тож законодавці передбачили чіткі й зрозумілі механізми оформлення опіки та догляду.

На сьогодні такий механізм дає можливість не бути мобілізованими, вільно перетинати державний кордон у якості супроводжувача опікуваної особи, отримати компенсацію від держави та зарахування такого догляду до страхового стажу, якщо у зв’язку з ним людина не може працювати.

 

Що потрібно, аби оформити опіку чи догляд

Для цього варто звернутися до органу опіки та піклування і зробити наступні дії:

  • написати заяву;
  • додати до неї оригінал та копію паспорта, а також документи особи, над якою оформлюватиме опікунство чи догляд;
  • надати медичну довідку про те, що ваше здоров’я дозволяє виконувати таку функцію;
  • додати довідку про реєстрацію вашого місця проживання;
  • додати довідку, видану лікарською комісією, яка засвідчує потребу особи в догляді чи опіці;
  • надати документи щодо права власності на майно і право користуватися ним.

Коли мова про догляд за дієздатною особою, то потрібна її згода, засвідчена у відповідній заяві. Якщо особа є недієздатною і над нею встановлюється опіка, потрібно додати судове рішення щодо цього. В Україні визнати особу недієздатною можна лише у судовому порядку.

Чи можлива відмова в оформленні догляду чи опіки

Так, подібна відмова є можливою у випадках, коли догляд чи опіка суперечитиме інтересам особи, над якою встановлюватиметься. Орган опіки та піклування ретельно вивчає усі подані документи та приймає рішення. Також підставами можуть бути:

  • недостовірні документи, подані на розгляд органу опіки та піклування;
  • неналежні житлові умови тієї людини, яка хоче забрати опікуваного на проживання до себе;
  • відсутність реальної потреби у догляді (це може бути тоді, коли мова про дієздатну літню людину, котра насправді може себе фізично обслуговувати).

Також не варто забувати те, що для забезпечення постійного догляду (чи опіки) доглядальник (або опікун) має на постійних умовах проживати спільно з тією особою, за якою встановлюватиметься догляд (або опіка). Якщо ж перерахованих вище проблем та порушень не виявлено, то підстав для відмови не буде.

На сьогодні часто в клієнтів є запит на те, аби максимально пришвидшити процес оформлення опіки чи догляду і не ставати заручниками бюрократичних процедур. Якісний юридичний супровід цьому сприятиме.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики сімейного права

Експерт в галузі сімейного, цивільного, трудового права, права інтелектуальної власності.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація