Фото: Як сплачувати податки на доходи від продажу криптовалюти в Україні вже зараз?

"Мы ценим наших клиентов и осознаем, что время – самый ценный ресурс, который мы помогаем им сохранить."

Мірошниченко Тарас Васильович

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз

Як сплачувати податки на доходи від продажу криптовалюти в Україні вже зараз?

Час прочитання: 3 хв.

На даний момент в Україні немає чіткої процедури декларування криптовалют для звичайних громадян. Обов'язок декларувати криптовалютні активи наразі поширюється лише на державних службовців відповідно до інструкції Національного агентства з питань запобігання корупції (НАПК).

Державні службовці мають вказувати у своїх деклараціях:

  • Назву криптовалюти (Bitcoin, Ethereum тощо)
  • Дату її придбання
  • Кількість токенів
  • Загальну вартість токенів станом на останній день звітного періоду

Для звичайних платників податків ситуація інша. Згідно роз'яснень Державної податкової служби, в податковій декларації про майновий стан і доходи потрібно відображати лише дохід від продажу криптовалют, що відбулась у звітному році.

При цьому податок (18% ПДФО та 1,5%) сплачується з усієї суми продажу без вирахування витрат на придбання криптовалют.

Таким чином, наразі обов'язку декларувати наявність криптоактивів на гаманцях для звичайних громадян немає. Єдине, що потрібно декларувати - це дохід від їх продажу у звітному році.

Для віртуальних активів немає якихось спеціальних виключень щодо оподаткування в поточному законодавстві, тому їх продаж оподатковується, як продаж фізичною особою будь-якої іншої речі.

Фото: Як сплачувати податки на доходи від продажу криптовалюти в Україні вже зараз?

В той же час, в законопроекти, які знаходяться на розгляді Верховної Ради України, передбачають певні зміни оподаткування для фізичних осіб:

І не факт, що будуть прийняті в даній редакції, тому  можливо, найближчим часом з'являться нові вимоги щодо декларування наявності та операцій з криптоактивами для всіх громадян. Тому важливо відстежувати зміни в законодавстві.

На сьогоднішній день в Україні відсутній спеціальний закон, який би чітко дозволяв здійснювати оплату за товари чи послуги за допомогою віртуальних активів.

Однак це не означає, що такі операції є незаконними. Згідно з останніми змінами до Цивільного кодексу України, віртуальні активи, до яких належать криптовалюти, визнаються "цифровими речами" і можуть виступати об'єктом цивільних правовідносин.

Юридично операція купівлі товару чи послуги з оплатою криптовалютою прирівнюється до договору міни або бартеру. Покупець передає продавцю віртуальні активи, а продавець навзаєм передає покупцеві товар або надає послугу. Це цілком законна цивільно-правова угода в Україні, яка передбачена статтею 715 Цивільного кодексу України. Тому саме через цю кваліфікацію необхідно прописувати договірні відносини.

Іншим варіантом оплати криптовалютою може бути два контракти, один на купівлю товарів або послуг, інший на купівлю віртуальних активів. По результату чого підписується угода про залік зустрічних однорідних вимог.

Важливо зазначити, що не для всіх систем оподаткування дозволені бартерні операції.

Наразі в Україні відсутня чітка процедура декларування криптовалют для звичайних громадян. Обов'язок задекларувати наявність криптоактивів поширюється лише на державних службовців згідно інструкції НАПК.

Звичайні платники податків мають відображати в податковій декларації лише дохід від продажу криптовалют у звітному році, сплачуючи податок 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Водночас, український уряд працює над впровадженням комплексного регулювання криптовалютного ринку та змін до податкового законодавства. Так, деякі законопроекти подані до Верховної Ради України пропонують пільгові ставки 5% протягом перших 3 років і 9% наступні 5 років за умови, що дохід не перевищує 7 млн грн на рік. Проте ці законодавчі ініціативи ще не прийняті.

Фото: Як сплачувати податки на доходи від продажу криптовалюти в Україні вже зараз?

Загалом, впровадження чітких правил оподаткування операцій з віртуальними активами для крипторинку сприятиме його легалізації, прозорості та розвитку в Україні відповідно до кращих світових практик. Це захистить права власників криптоактивів і дозволить залучати інвестиції в перспективну галузь цифрових інновацій.

Звертайтесь до юридичної компанії «Приходько та партнери», та ми допоможемо підібрати найбільш оптимальні варіанти сплати податків щодо віртуальних активів під Ваш запит, та допоможемо у супроводі процесу взаємодії з криптовалютами в Україні та закордоном.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація