ЯК СКЛАСТИ ШТАТНИЙ РОЗПИС НА 2021 РІК?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+380 (73) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

ЯК СКЛАСТИ ШТАТНИЙ РОЗПИС НА 2021 РІК?

Час прочитання: 2 хв.

 Штатний розпис досить важливий документ, оскільки це перший документ, який перевіряє інспектор праці коли приходить на перевірку. А перевірки можуть бути і планові, і позапланові. Штатний розпис – документ, що встановлює для підприємства, установи, організації структуру, штат та посадові оклади. Однак форма штатного розпису нормативно не затверджена.

  Що робити у такому випадку?

 Як варіант, можемо скористатися формою, затвердженою наказом мінфіну від 28 січня 2002 року №57. Ця форма призначена для бюджетних установ, але ми можемо її доопрацювати та нею скористатися.

  У штатному розписі обов’язково мають бути такі графи:

  • Перелік посад (без ПІБ);
  • Назва професії, посади за ДК 003:2010;
  • Кількість штатних одиниць;
  • Посадові оклади (суми постійних надбавок, доплат);
  • Місячний фонд оплати праці;
  • Штатний розпис вводять і вносять зміни до нього за наказом керівника з основної діяльності.

  Які складові мають бути, щоб сформувати штатний розпис:

– Структура і штатна чисельність (назва посад (професій) за ДК 003:2010 – які підрозділи і які посади у кожному підрозділі);

– Положення про структурні підрозділи ( назва відділів та посад, а також посадові інструкції, оскільки ми маємо знати чим займається кожен підрозділ, від цього залежить його назва і скільки працівників певних посад має бути у цьому структурному підрозділі);

– Положення про оплату праці (посадові оклади з урахуванням ДК 003:2010 – описуємо систему, як формуються посадові оклади, в кого погодинна в кого відрядна оплата праці, в кого місячний оклад; оклади формуємо за класифікатором професій);

 Можна взяти за основу форму, затверджену наказом Мінфіну від 28 січня 2002 року №57 або уніфіковану форму штатного розпису.

  Найпоширеніші питання щодо штатного розпису:

– Як правильно вказувати назву посади: професійна назва роботи з ДК 003:2010 чи з зазначенням категорії, тарифного розряду, конкретизацією виконуваних робіт? – назва посади в класифікаторі це базова назва посади і ми маємо додавати до неї категорію, тарифний розряд або конкретизувати виконувану роботу, наприклад: бухгалтер з нарахування заробітної плати.

– Як вказувати кількість штатних одиниць: в цілих одиницях чи можна 0,5 чи 0,75? – порахуйте спочатку скільки вам треба. Якщо Ви порахували по нормативах і Вам достатньо 0,5 одиниці прибиральниці, то може бути 0,5. Але якщо по нормативах Вам треба 1 одиниця, але Ви поки що приймаєте на 0,5, бо у Вас мало роботи, то маєте поставити одиницю у штатному розписі.

– Як вказувати посадовий оклад для працівника, який працює з зайнятістю 0,5? – посадовий оклад ми вказуємо повний саме для цієї посади, а 0,5 це зайнятість.

– Чи вказувати у штатному розписі суми постійних доплат і надбавок? – звичайно вказувати, вони обов’язково мають бути в штатному розписі.

 Якщо у Вас виникли додаткові питання – звертайтесь до юридичної компанії «Приходько та партнери» – ми з радістю Вам допоможемо та надамо консультацію.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація