Як себе поводити під час обшуку? Що робити, якщо у Вас проводять обшук?

«Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

Як себе поводити під час обшуку? Що робити, якщо у Вас проводять обшук?

Час прочитання: 2 хв.

Із вказаним запитанням мабуть зустрічався кожен. Під обшуком закон визначає таку слідчу дію, метою якої є виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

В сучасних реаліях з обшуком зіштовхуються не лише окремі громадяни, але й цілі бізнес-структури та підприємства. І ніхто не знає, чи в найближчому майбутньому Вам не доведеться мати справу з правоохоронцями під час проведення обшуку.

Як свідчить судова практика в ході обшуку дуже часто правоохоронні органи порушують вимоги кримінально-процесуального закону та, відповідно, Ваші права, зокрема шляхом безпідставного вилучення майна.

Варто пам'ятати, що проведення обшуку можливе лише на підставі відповідної ухвали слідчого судді. Не слідчого, не прокурора, а саме суду.

Але досить часто обшуки проводяться без ухвали слідчого судді, з посиланням на статтю 233 КПК, яка вказує, що проведення обшуку без ухвали слідчого судді можлива у випадку якщо є загроза життю та здоров'ю людей, рятуванню майна, або переслідування підозрюваного в кримінальній справі.

Що ж потрібно знати, якщо до Вас прийшли з обшуком?

  • По-перше, не варто відповідати на запитання слідчого та інших осіб, які беруть участь в обшуку, вступати з ними в діалоги. Варто пам'ятати, що все, що Ви скажете під час обшуку може надалі бути використаним проти Вас.
  • По-друге, потрібно зберігати спокій та уважно спостерігати за діями оперативників та при можливості фіксувати все на відео. Всі дії, які проводить оперативна група, мають бачити поняті. Потрібно дивитися, чи ніхто з оперативно-розшукової групи не виходить з приміщення, яке обшукують.
  • По-третє, Ви маєте на ознайомлення з ухвалою про проведення обшуку та на отримання її копії до початку його проведення. Слідчий, за наявності ухвали, може провести обшук і без особистої присутності особи, при цьому залишивши ухвалу на видному місці.
  • По-четверте, Ви маєте право робити зауваження під час обшуку, які повинні бути внесені в протокол обшуку. Копія якого також має бути надана.

Ну і не варто забувати про адвоката. При присутності адвоката слідчі поводяться стриманіше та намагається дотримуватися норм КПК, адже розуміють, що їх дії можуть бути оскаржені. Саме тому Вам необхідно заявити про намір залучення адвоката якомога раніше.

Підсумовуючи вищенаведене, варто пам'ятати, що емоції під час обшуку не допомога. Варто зберігати спокій та холодний розум, детально вивчити ухвалу про проведення обшуку, ознайомитися з переліком речей, які можуть бути вилучені під час обшуку та користуватися правовою допомогою адвоката.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація