ЯК САМОСТІЙНО ЗАРЕЄСТРУВАТИ ФІЗИЧНУ ОСОБУ-ПІДПРИЄМЦЯ?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ЯК САМОСТІЙНО ЗАРЕЄСТРУВАТИ ФІЗИЧНУ ОСОБУ-ПІДПРИЄМЦЯ?

Час прочитання: 3 хв.

Правовий статус та порядок державної реєстрації фізичної особи-підприємця регулюється Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №775-IV (далі-Закон).

Фізична особа-підприємець – це особа, яка з метою здійснення підприємницької діяльності зареєструвалася суб’єктом господарювання та стала на облік в контролюючих органах.

Особи, які досягли 16-ти років та виявили бажання займатись підприємництвом, можуть зареєструватись ФОП-ом у разі нотаріально завіреної згоди батьків.

Одним із способів відкрити ФОП – через сайт Мін’юсту та персональний кабінет «Он-лайн будинку юстиції». Тут потрібно увійти в «Кабінет електронних сервісів» і у «Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» вибрати пункт меню «Заява на державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця».

Другим із способів є самостійне звернення до органів, які уповноважені здійснювати державну реєстрацію. Такими суб’єктами є:

– виконавчі органи місцевих рад, районні державні адміністрації (у разі прийняття відповідною радою рішення про наділення такими повноваженнями);

– нотаріуси;

– акредитовані суб’єкти.

Для реєстрації ФОП треба подавати наступні документи:

– заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;

– заява про обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість – за бажанням заявника;

– паспорт громадянина України;

– нотаріально засвідчена письмова згода батьків або піклувальника чи органу опіки та піклування – для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;

– примірник документа, який засвідчує повноваження представника (у випадку подання документів представником).

Слід звернути увагу, що реєстрація підприємницької діяльності здійснюється на основі заяви встановленого зразка, де записуються необхідні відомості стосовно майбутньої підприємницької діяльності. Форму заяви, що подається заявником, затверджено наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

У заяві треба правильно вказати такі дані:

  • своє прізвище, ім’я та по батькові;
  • ідентифікаційний код (або свої паспортні дані, якщо особа відмовилися від присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків);
  • місце проживання/місцезнаходження;
  • обрані види діяльності (згідно із КВЕД-2010). Класифікатор видів економічної діяльності. Вони підбираються при первинній реєстрації підприємства. КВЕД визначає якою діяльністю буде займатися підприємець;
  • свої контактні дані.

Після прийняття заяви від фізичної особи суб’єкт державної реєстрації має 24 години для розгляду та вчинення необхідних реєстраційних дій (реєстрації, призупинення обробки наданих документів, відмови в реєстрації).

У статті 28 Закону визначено виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації фізичної особи – підприємця, а саме:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;

3) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

4) наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;

5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як фізична особа – підприємець.

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), повертаються заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення.

Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, заявник може повторно подати документи для державної реєстрації.

Якщо всі документи надані правильно, в повному обсязі та не здійснювалося призупинення обробки даних, то державний реєстратор відразу вносить запис про проведення державної реєстрації підприємця. Оскільки відомості про державну реєстрацію підприємців є загальнодоступною інформацією, то реєстратор зобов’язаний оприлюднити дані виписки на порталі електронних сервісів. На цьому порядок реєстрації ФОП можна вважати завершеним.

За оформлення документів, а також здійснення державної реєстрації знімається плата, розмір якої регулюється стаття 36 Закону.

Відповідно до статті 13 Закону, після проведення реєстраційних дій відомості про новоствореного підприємця з Єдиного державного реєстру автоматично передаються до всіх державних органів (Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду, органів статистики).

 

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація