Як претендувати на спадщину, перебувавши в цивільному шлюбі

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Як претендувати на спадщину, перебувавши в цивільному шлюбі

Час прочитання: 3 хв.

Питання спадкового права непрості та суперечливі. Часто для захисту власних прав потрібна допомога хорошого адвоката, який сприятиме тому, щоб справедливість була відстояна та утверджена. Особливо – у ситуаціях, де людина має менше шансів відстояти себе самотужки. Одна з таких ситуацій – коли йдеться про партнера чи партнерку по так званому цивільному шлюбу. Розглянемо 2 варіанти спадкування.

Заповіт – можливість убезпечитися від неприємних несподіванок

Оскільки в заповіті можна передбачити спадкоємцем кого завгодно, то, відповідно, є чудова можливість зазначити там людину, з якою спадкодавець перебуває в цивільному шлюбі. У такому випадку є значно більше законодавчих гарантій щодо того, що така людина зможе безперешкодно отримати свою частину спадку. Тому у випадку, коли всі живі, можна скласти заповіт та убезпечитися від неприємних сюрпризів у разі настання трагічних ситуацій.

Спадкування за законом

Якщо ж заповіт не було складено або суд визнав його недійсним, то у такому випадку відбувається спадкування за законом. Існує 5 черг спадкування. Особи, які не менше п’яти років проживали зі спадкодавцем як сім’я до моменту відкриття спадщини, належать до четвертої черги спадкування. Саме до цієї черги належать чоловік та дружина, які проживали зі спадкодавцем у цивільному шлюбі протягом зазначеного періоду.

У чому полягає складність такого спадкування

Складність спадкування у цьому випадку полягає в тому, що на практиці у більшості випадків є спадкоємці І-ІІІ черг. Однак навіть якщо їх немає, то для отримання спадку потрібно довести те, що факт проживання сім’єю мав місце протягом 5 років. Команда адвокатської компанії «Приходько та партнери» зі свого боку забезпечує клієнтам якісний супровід в таких справах. Ми ретельно зорієнтуємо на тему того, яким чином довести в суді такий факт. Це вкрай важливо, інакше нотаріус відмовить у відкритті спадщини.

Як встановлюється факт спільного проживання

Крім відповідної заяви, котра подається до суду, потрібно надати й інші докази. Наприклад, це докази, які засвідчують спільний бюджет, харчування, ремонт житла та оплату комунальних платежів. Це не єдині варіанти. Також може йтися про спільні фотографії з різних подій та інші докази такого характеру. Оптимально, якщо є чеки на придбання спільного майна, приміром, меблів. Суд бере до уваги всі ці докази, коли визначає факт проживання людей однією родиною.

Також, подаючи заяву, потрібно сплатити судовий збір.

Зміна черговості спадкування: чи можливо це

У житті трапляються різні ситуації. Часто буває так, що один з партнерів по цивільному шлюбу доглядав за іншим, коли той був немічним та тривалий час потребував допомоги та лікування. Це могло передбачати як догляд, так і супутні витрати на ліки та інші подібні товари. А тепер уявімо з іншого боку братів чи сестер, які відмовилися від родича, поки він був живим та немічним, а по смерті згадали про спадщину.

Саме у таких ситуаціях можна подати до суду з метою зміни черговості спадкування. Але в такому випадку вкрай важливою є допомога хорошого юриста, який попередньо посприяє збору доказової бази. Докази дійсно мають бути достатньо переконливими у такій категорії справ. Якщо йдеться про людину, яка забезпечувала спадкодавця та піклувалася про нього у стані немічності, то така людина може претендувати на спадок разом із спадкоємцями І черги, якщо буде відповідне рішення суду.

Окрім цього, може бути й добровільний порядок зміни черговості спадкування, що відбувається на договірних підставах.

Що відбувається із майном, яке є спільно набутим

Правовий статус майна, яке особи набули спільно, перебуваючи в цивільному шлюбі, є ідентичним до статусу майна подружжя. Воно є спільною сумісною власністю, тож ви маєте право на свою частку. Щодо подальшого спадкування, то тут все залежить, знову ж, від того, наскільки переконливо виглядає доказова база перед судом.

Юристи компанії «Приходько та партнери» ретельно ознайомляться з вашою справою та зроблять усе від себе залежне, щоб відстояти ваші права.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація