Як повернути тимчасово вилучене майно? Повернення майна вилученого під час обшуку

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Як повернути тимчасово вилучене майно? Повернення майна вилученого під час обшуку

Час прочитання: 2 хв.

Переважна більшість обшуків в Україні закінчується вилученням майна. Мова йде не тільки про майно, яке було зазначене у відповідній ухвалі про дозвіл на обшук, а й про тимчасово вилучене майно. Майно, вилучене в такий спосіб, підлягає арешту. За цей процес відповідає слідчий суддя. Про арешт майна його власники найчастіше дізнаються випадково. Важливо: арешт можуть накласти не тільки на майно, що вилучається в процесі обшуку. Це можуть бути також рахунки в банках, нерухомість, корпоративні права та ін. Тому дуже актуальним являється питання: як повернути тимчасово вилучене майно? Повернення майна, вилученого під час обшуку – один із напрямків діяльності адвокатів «PRIKHODKO & PARTNERS».

Особливості процедури повернення тимчасово вилученого майна

В Кримінально-процесуальному кодексі України чітко не прописана процедура повернення тимчасово вилученого майна. Правильний алгоритм дій встановляється шляхом аналізу норм КПК України стосовно накладення арешту, проведення обшуку, подання клопотань детективу/слідчому/прокурору, оскарження бездіяльності/дій під час проведення досудового розслідування.

Виходячи з цього, типовий порядок дій для повернення майна, вилученого під час обшуку, складається з наступних етапів:

  1. Перевірка інформації щодо того, чи містяться дані про тимчасово вилучене майно у відповідній ухвалі про дозвіл на проведення обшуку.
  2. Аналіз інформації, яка стосується наявності клопотання про арешт тимчасово вилученого майна. Ці дані можна отримати від судового органу, якому підпорядковується відповідний орган досудового розслідування.
  3. Підготовка та подання скарги на бездіяльність органів досудового розслідування щодо повернення тимчасово вилученого майна.

Для повернення тимчасово вилученого майна подається скарга до суду (частина 1 статті 303 Кримінально-процесуального кодексу України). В результаті суд може зобов’язати прокурора/слідчого/детектива повернути вилучене майно. В ідеалі, скаргу треба подати на третій день після того, як буде проведено обшук.

Максимальний термін для оскарження бездіяльності органів досудового розслідування складає 10 днів.

  1. Фактичне отримання майна у прокурора/детектива/слідчого.

Це один з найменш врегульованих та найбільш затяжних етапів повернення тимчасово вилученого майна.

  1. Повернення майна, вилученого під час обшуку.

За частиною 3 статті 174 КПК України в процесі закриття кримінального провадження прокурор має одночасно скасувати рішення про арешт майна. Своєю чергою, слідчі не наділені такими повноваженнями.

Таким чином, громадяни України, юридичні та фізичні особи можуть ініціювати процес повернення майна, вилученого під час обшуку. Для цього треба в обов’язковому порядку заручитись підтримкою професійних юристів. Адвокати «PRIKHODKO & PARTNERS» здійснюють правильні процесуальні дії для захисту інтересів кожного клієнта. Ці дії ґрунтуються на захисті прав людини та громадянина.
Чекаємо на консультації!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація