"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна

Головний Бухгалтер

E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-10

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

ЯК ПОВЕРНУТИ ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК?

 Нерідко трапляється ситуація, що єдиний соціальний внесок сплачено не на той рахунок що потрібно або сплачено більшу суму. Тоді виникає питання: “Що робити з переплатою та як повернути кошти?”

 Насамперед, не потрібно панікувати, адже це зробити не дуже складно, головне дотримуватися певної послідовності.

 Якщо помилково було сплачено більшу суму ЄСВ ніж потрібно, то надлишок може бути зараховано в майбутніх платежах. Тобто, при оплаті за наступний період потрібно буде платити різницю між нарахованою сумою та надлишком який сплачений в попередньому періоді.

 Дана процедура детально прописана в ч. 13 ст. 9 Закону України “Про єдиний соціальний внесок”. А механізм повернення передбачено в Порядку № 6.

 Якщо для платника є прийнятний варіант зарахування коштів в рахунок майбутніх платежів, то йому фактично й робити нічого не потрібно. Адже контрольний орган самостійно, без будь-яких заяв на перерахування, автоматично нараховує надлишок сплаченого ЄСВ в рахунок майбутніх платежів на це самий розрахунковий рахунок.

 Є ще другий спосіб повернення ЄСВ. Він актуальний в тому випадку, якщо сума переплати досить значна, або не має бажання щоб кошти були перераховані в рахунок майбутньої сплати.

В такому випадку повернення відбувається:

  • Коли платник вніс кошти в більшому розмірі ніж потрібно;
  • Коли платник вніс кошти помилково на інший рахунок, не призначений для сплати ЄСВ.

 В такому випадку помилково перераховані кошти або їх надлишок може бути повернений лише в тому випадку, якщо від платника буде відповідна заява. Форма такої заяви зазначена в додатку 1 Порядку № 6.

 Якщо заява буде подана без дотримання встановленої форми, її не буде розглянуто.

 Але якщо кошти для сплати ЄСВ було помилково перераховано на рахунок обліку доходів та зборів, то заява на повернення може бути написана в довільній формі. В такій заяві обов’язково має бути вказано назва платника податку, індивідуальний податковий номер, вид помилкового платежу та спосіб яким мають бути повернені кошти. Це може бути або на розрахунковий рахунок, або на погашення інших податків. До цієї заяви потрібно долучити копію квитанцію про помилково сплачені кошти.

 Заява по встановленій формі або в довільній має подаватися до цього контрольного органу на рахунок якого, було здійснено помилковий платіж.

Подати заяву можна такими способами:

  • Особисто самим платником ЄСВ
  • Направити поштовим повідомленням
  • Засобом електронного зв’язку, але з обов’язковим використанням електронного цифрового підпису.

 Найшвидшим варіантом буде направлення такої заяви через особистий електронний кабінет платника податків. Заяви можна просто просканувати та через функцію меню “Листування з ДФС” відправити.

 Протягом робочого дня, якщо заява подана в електронному вигляді, має прийти повідомлення про реєстрацію цієї заяви. Цю інформацію можна побачити в меню “Вхідні документи”.

 Заяву про повернення коштів може бути відхилено з таких причин:

  • Заява написана в неправильній формі
  • Заява містить неправдиву інформацію
  • Заяву подано не до того органу, на рахунок якого було сплачено помилковий платіж.

 Також може бути не повернення помилково сплачених коштів в тому випадку, якщо в платника є заборгованість по сплаті ЄСВ.

 Про розгляд заяви платник має бути повідомлений в письмовому вигляді. Якщо відмовлено у повернення помилково сплачених коштів, то має бути мотивована письмова відмова.

П. 43.3 Податкового кодексу України передбачено, що відмова у поверненні надлишково сплаченого ЄСВ може бути й в тому випадку, якщо заяву на повернення платник подав після спливу 1095 днів.

 Отже, якщо заяву подано, то коли можна чекати на повернення коштів?

 Після отримання заяви податківці мають 10 робочих днів для того, щоб перевірити чи заява відповідає встановленим правилам. Якщо заява написана без порушень, то тоді починається процедура повернення коштів. Це займає до 6-ти робочих днів.

 Далі, якщо органи податкової розглянули документи та прийняли рішення про повернення коштів, вони передають документи до Держказначейства. Саме Держказначейство й має перерахувати сплачені кошти платнику ЄСВ.

 Затримки з перерахуванням коштів можуть виникнути у випадку, якщо дата перерахування коштів припадає на два останніх робочих дня місяця. В такому випадку, кошти можуть бути перераховані в перший день наступного місяця.

 Наслідки сплати ЄСВ не на той рахунок

 Якщо платник податку сплатив єдиний соціальний внесок на неправильний рахунок, то поки він поверне кошти проходить певний час. Це може бути приблизно місяць. За цей час, поки ЄСВ не поступило на правильний рахунок органи податкової направляють платнику ЄСВ податкову вимогу про сплату боргу-недоїмки.

 Але цю вимогу можна оскаржити в суді. Як свідчить судова практика, суди стають на захист платника податків та вважають помилкове сплачене ЄСВ на інший рахунок технічною помилкою.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація