Фото: Як отримати патент на винахід чи корисну модель в Україні?

«Креативні правові рішення для творчих людей. Ви створюєте, ми захищаємо.»

Ан Ірина Миколаївна

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-02 +38 (093) 007-44-11

Адвокат, спеціаліст з інтелектуальної власності. Спеціалізується на реєстрації та захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, а також розробці договорів на передачу інтелектуальної власності, ліцензійних договорів.

Зв'язатися зараз

Як отримати патент на винахід чи корисну модель в Україні?

Час прочитання: 3 хв.

Зв’язатися зі спеціалістом

+38 (073) 007-44-02 +38 (093) 007-44-11

Отримання патенту на винахід чи корисну модель завжди було важливим питанням в Україні. Це повʼязано з тим, що патент є ключовим інструментом для захисту інтелектуальної власності та стимулювання інноваційного розвитку в країні. Крім того, така форма правового захисту дозволяє винахідникам мати ексклюзивні права на використання своєї технології протягом певного періоду, і через це його отримання є необхідним для громадян. А тому розгляд даної тематики є актуальним на сьогодні.  У цій статті ми проаналізуємо як отримати патент на винахід чи корисну модель в Україні.

Що передбачає собою поняття патент?

Закон України “Про охорону прав на винаходи та корисні моделі” містить наступне визначення патенту - охоронний документ, що засвідчує пріоритет, авторство і права на винахід (корисну модель). Таким чином, за допомогою патенту винахідник не тільки отримує захист своєї інтелектуальної власності в рамках закону, а  й пріоритет у виготовленні свого винаходу чи корисної моделі.

Які субʼєкти можуть отримати патент?

За загальним правилом право на отримання патенту на винахід чи корисну модель має винахідник, якщо інші правові положення не передбачені законодавством України. Якщо громадяни разом створили винахід чи корисну модель, то вони наділені рівними правами щодо отримання патенту. Проте вони також можуть укласти угоду між собою в якій додатково визначити хто наділений правом отримувати патент в майбутньому. Якщо громадянин здійснив службовий винахід, то право на отримання патенту має його роботодавець.

Важливо! Громадяни, що не зробили ніякого вкладу у розробку чи створення винаходу, але надали винахіднику певну грошову, технічну чи організаційну підтримку під час його створення винахідниками не можуть бути визнані.

Яка процедура отримання патенту в Україні?

Фізична особа, яка є автором винаходу чи корисної моделі та бажає отримати патент повинна звернутися із заявою до ДП “Український інститут інтелектуальної власності”. Заяву можна подати як в електронній формі, так і паперовій за такою адресою -  вул. Дмитра Годзенка, 1, м. Київ, 01601, Україна.

Заява обовʼязково повинна бути:

  • написана державною мовою;
  • містити опис винаходу та його формулу;
  • мати креслення (коли про них є згадка в описі заяви);
  • подана із рефератом;
  • якщо заявник подає заяву не самостійно, а через представника, то слід також додати нотаріально засвідчену довіреність, що підтверджує його повноваження.

Крім того, до вищевказаного пакету документів також необхідно додати документ про сплату збору за подання заявки. Таким документом слід вважати копію квитанції чи платіжного доручення на перерахування збору з відповідною відміткою фінансової установи. Після розгляду заявки Укрпатент проводить формальну та кваліфікаційну експертизи.

У процесі проведення формальної експертизи здійснюється перевірка, чи відповідає подана заявка всім формальним вимогам, а саме: чи наявні необхідні документи, чи правильно вони заповнені, чи відповідають законодавчим вимогам, а також чи обʼєкт на який заявник прохає надати патент слід відносити до винаходу. Якщо все дотримано, то заявник письмово повідомляється про завершення проходження формальної експертизи та перехід до наступного етапу оцінки заявки.

Наступним етапом є проведення кваліфікаційної експертизи. Вона здійснюється з метою отримання ключової інформації щодо відповідності винаходу законодавчим умовам патентоздатності, а саме:

  • новизні,
  • винахідницькому рівню,
  • промисловій придатності тощо.

В ході її проведення державне підприємство може також прохати заявника надати додаткові документи, що підтверджують умови патентоздатності винаходу.

Результатом проведення кваліфікаційної експертизи є рішення про можливість заявника здійснити державну реєстрацію свого винаходу, за що останній повинен буде сплатити відповідний збір. Строк протягом якого можна провести оплату становить 3 місяці з дня отримання рішення про державну реєстрацію патенту.

Після сплати всіх зборів, державне підприємство здійснює публікацію відомостей про державну реєстрацію патенту на винахід чи корисну модель. А вже потім протягом одного місяця здійснюється й безпосередня видача патенту фізичній особі.

Якщо вам потрібно отримати патент на винахід чи корисну модель в Україні, але не знаєте як це правильно реалізувати на практиці, то обовʼязково звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Ми проконсультуємо вас на рахунок всіх питань щодо отримання патентів в Україні, оскільки маємо багаторічний досвід роботи із подібними справами. А тому не зволікайте та звертайтесь за допомогою!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики господарського та цивільного права

E-mail
an@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-02 +38 (093) 007-44-11

Адвокат, спеціаліст з інтелектуальної власності. Спеціалізується на реєстрації та захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок, а також розробці договорів на передачу інтелектуальної власності, ліцензійних договорів.

Зв'язатися зараз

Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація