Як оформити недієздатність особи

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Як оформити недієздатність особи

Час прочитання: 3 хв.

Досить часто на практиці люди, які мають психічні захворювання потребують захисту своїх законних прав та інтересів, оскільки самостійно про себе вони подбати не можуть.

Це також надзвичайно актуально в оформленні певного пакету документів для громадянина.

Чинне законодавство визначає, що в такому випадку фізичну особу слід визнавати недієздатною та призначати їй опікуна. Однак, як це зробити на практиці - знає не кожен.

А тому у цій статті ми поговоримо про особливості оформлення недієздатності особи.

Хто така недієздатна особа?

Якщо громадянин має хронічні або психічні розлади, що заважають йому повною мірою  усвідомлювати значення власних дій та вчинків, а також керувати ними, то таку особу можна визнати недієздатною.

Для цього необхідно зібрати певну доказову базу, що підтверджуватиме наявність такого психічного стану.

Куди слід звертатися для визнання громадянина недієздатним?

Для того, щоб визнати громадянина недієздатним потрібно звертатися до судових органів влади із відповідною заявою, адже вони наділені законодавчими повноваженнями для встановлення зазначеного факту.

Варто зазначити, що така заява повинна бути подана за фактичним місцем проживання особи, або якщо вона перебуває на лікуванні у медичному закладі - за місцерозташуванням цього закладу.

Хто може звертатися із заявою про визнання фізичної особи недієздатною?

Українське законодавство визначає вичерпний перелік кола осіб, які мають право подавати таку заяву, а саме:

  • близькі родичі (законний чоловік чи дружина, рідні батько та матір, син та дочка тощо);
  • члени сімʼї (подружня пара, що зареєструвала шлюб між собою, тобто законний чоловік та дружина; діти, якщо вони не досягли повноліття; а також інші громадяни, що разом проживають, мають спільні права та обовʼязки)
  • органи опіки та піклування;
  • медичний заклад, в якому проходить лікування особа із наявним психічним розладом.

Що слід зазначити в заяві про визнання фізичної особи недієздатною?

Заява про визнання фізичної особи недієздатною повинна містити факти та обставини, із яких можна зробити висновок про наявність хронічного психічного розладу в особи, що унеможливлює розуміння власних дій та вчинків, а також здатність керувати ними.

Крім цього, заява також може містити клопотання про призначення експертизи для встановлення факту недієздатності особи.

Важливо! Якщо в заяві відсутнє клопотання про призначення експертизи по справі, то судовий орган влади зобовʼязаний її призначити, оскільки розгляд зазначеної категорії справ не може відбуватися без проведення судово-психіатричної експертизи. Адже саме вона підтверджує наявність психічного розладу в особи.

Чи потрібно сплачувати судовий збір за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною?

Ні, оскільки такі судові витрати відшкодовуються за рахунок державних коштів. Однак, якщо судовий орган влади встановить, що заявник діяв недобросовісно та мав злі наміри, щоб заплямувати репутацію особи (наприклад, ввів суд в оману про наявність психічного розладу в громадянина), то за таких обставин він може стягнути судові витрати за рахунок останнього.

З якого моменту можна оформити недієздатність особи?

Громадянин визнається недієздатним з моменту набрання законної сили рішенням суду про даний факт (зазвичай протягом спливу 1 місяця). Крім цього, строк дії такого судового рішення є чинним протягом 2 років.

Якщо фізичну особу було визнано недієздатною чи може вона поновити свою цивільну здатність в майбутньому?

Так, але при певних умовах. Якщо буде встановлений факт, що громадянин, який був визнаний недієздатним, значно покращив свій психічний стан здоровʼя та в нього зʼявилася можливість розуміти наслідки своїх дій та вчинків, а також здатність керувати ними.

Якщо у вас залишились питання щодо того, яким чином в Україні можна оформити недієздатність особи, то в такій ситуації обовʼязково потрібна юридична допомога від адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи завжди готові надати кваліфіковану правову підтримку клієнтам компанії, адже вони володіють не тільки багаторічним досвідом роботи у різних галузях права, а й також відмінними знаннями застосування чинного законодавства на практиці. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація