ЯК ОФОРМИТИ ПРАВО НА СПАДЩИНУ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ЯК ОФОРМИТИ ПРАВО НА СПАДЩИНУ?

Час прочитання: 3 хв.

 Особа, яка має намір отримати спадщину, протягом 6-ти місяців з дня її відкриття має особисто звернутись до нотаріуса за місцем її відкриття з відповідною заявою.

 Звертаємо увагу, що на осіб, які постійно проживали зі спадкодавцем на момент його смерті, а також на малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, осіб дієздатність яких обмежено - такий обов’язок не поширюється. Якщо такі особи не відмовились від спадщини, вважається, що вони прийняли її автоматично. Тобто, закон не вимагає від таких осіб подання заяви про прийняття спадщини.

Якщо протягом 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця такий спадкоємець не заявив про відмову від спадщини, він може одержати свідоцтво про право на спадщину на загальних підставах.

 Для того, щоб спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, самого факту спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини недостатньо. Необхідно, щоб таке проживання було постійним.

 При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.

 В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщини у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

 У разі, якщо особа з поважних причин пропустила строк на звернення про відкриття спадщини, вона має право на поновлення строку шляхом звернення до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини разом із письмовою згодою інших спадкоємців, у разі відсутності такої згоди – звернутись до суду.

 Якщо спадкоємець на день смерті був зареєстрована за іншою від спадкодавця адресою і пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, він вправі звернутись до суду з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Час та місце відкриття спадщини

 Часом відкриття спадщини є день смерті особи, а при оголошенні його померлим — день набрання законної сили рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

 Право на спадщину відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця.

 Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна (земля, будинок, квартира). За відсутності нерухомого майна місцем відкриття спадщини є місцезнаходження основної частини рухомого майна (автомобіля – місце реєстрації).

Які документи потрібно для відкриття спадщини?

Свідоцтво про смерть або рішення суду про визнання спадкодавця померлим;
Заповіт за наявності. Заповіт буде зберігатись в подальшому у справі нотаріуса;
Паспорти та ідентифікаційні номери спадкоємців;
Докази на підтвердження родинних та інших відносин зі спадкодавцем, якими є: свідоцтва органів загсу, виписки з книг запису актів громадянського стану, записи в паспортах про дітей, про другого з подружжя, копії рішень суду, що вступило в законну силу, про встановлення факту родинних та інших відносин.
В окремих випадках можуть бути прийняті довідки, видані державними установами і організаціями за місцем роботи чи проживання, якщо вони разом з іншими документами підтверджують родинні та інші відносини спадкоємців з спадкодавцем.
Документи на підтвердження місця відкриття спадщини:
- довідка від житлово-комунальної організації (якщо спадкодавець на момент смерті проживав у квартирі чи гуртожитку) або будинкова книга (якщо спадкодавець проживав у будинку) з відміткою про реєстрацію спадкодавця за певною адресою.
Документи для підтвердження права власності на майно померлого:
- правовстановлюючі документи на нерухоме майно (квартиру або будинок) державні акти на землю;
-ощадні книжки чи договори з банківськими установами;
-сертифікати цінних паперів, тощо.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація