ЯК АДВОКАТ МОЖЕ ВИКОРИСТАТИ МЕТОДИ СЛІДЧОГО АБО ТИМЧАСОВИЙ ДОСТУП В ОФІСІ ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ЯК АДВОКАТ МОЖЕ ВИКОРИСТАТИ МЕТОДИ СЛІДЧОГО АБО ТИМЧАСОВИЙ ДОСТУП В ОФІСІ ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА?

Час прочитання: 10 хв.

Обставини кримінального правопорушення

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 190 Кримінального кодексу України.

 12.12.2018 року в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 278 Кримінального процесуального кодексу України затримано особу та відповідно до статті 278 Кримінального процесуального кодексу України вручено письмове повідомлення про підозру.

Сторона обвинувачення зазначала, що особа нібито, діючи умисно, вчиняючи продовжуваний злочин, що складається з тотожних діянь, який потребував довготривалої підготовки у період часу з 09.02.2016 року по 05.11.2018 року, згідно єдиного та відомого усім плану вчинення злочину за попередньою змовою із рядом інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які виконували ролі в організованій групі «оператора», «технічного працівника», «брокера», знаходячись на території України, з використанням веб-ресурсів, а також суб’єктів господарювання заволодів шляхом обману та зловживання довірою, проведення незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, у складі організованої групи, коштами потерпілих на загальну суму 20 905 795 грн.

Слідчий Головного слідчого управлінням Національної поліції України неодноразово зупиняв, у зв’язку з необхідністю вчинення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва, і відновлював досудове розслідування, у тому числі виносив постанови про зупинення досудового розслідування від 27.06.2019, 03.07.2019, 15.07.2019, 18.07.2019, 05.08.2019 та постанови про відновлення досудового розслідування від 03.07.2019, 08.07.2019, 16.07.2019.

Так як, слідчий надсилав постанови про зупинення та відновлення досудового розслідування звичайним листом, сторона захисту не отримувала усіх постанов про рух кримінального провадження, у зв’язку з чим сторона захисту не має можливості визначити у якому стані перебуває досудове розслідування, визначити строки здійснення досудового розслідування.

Враховуючи той факт, що загальний строк досудового розслідування не може перевищувати 12 місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, а досудове розслідування у кримінальному провадженні розпочате 27.02.2018 року, сторона захисту неодноразово зверталася до сторони обвинувачення з клопотаннями, запитами про отримання інформації про всі випадки зупинення та відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Однак, сторона обвинувачення на всі клопотання, запити надавала відмову в можливості отримувати вищезазначену інформацію.

Через неможливість точно визначити строки ведення досудового розслідування у даному кримінальному провадження, сторона захисту позбавлена можливості реалізувати своє право щодо подання клопотання про закриття кримінального провадження на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України.

Враховуючи той факт, що на всі спроби сторони захисту отримати інформацію стосовно усіх випадків зупинення та відновлення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, сторона обвинувачення надавала відмову, сторона захисту позбавлена можливості дізнатися про стан досудового розслідування, щодо підозрюваного, та позбавлена можливості визначати строки введення ГСУ НП України досудового розслідування у вищезазначених кримінальних провадженнях. Таким чином, стороні захисту не залишилося інших способів отримання вищезазначеної інформації, окрім звернення до суду з клопотання про отримання тимчасового доступу до речей і документів, а саме до відомостей (витягу) з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальним провадженням з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження».

ЩОДО СУТТЄВОГО ЗНАЧЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ВАЖЛИВИХ ОБСТАВИН У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ

 Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 Кримінального процесуального кодексу України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Відповідно до ч. 4 ст. 219 Кримінального процесуального кодексу України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;

2) 6-ти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) 12-ти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 5 ст. 219 Кримінального процесуального кодексу України, строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України, кримінальне провадження закривається в разі, якщо: після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.

Таким чином, кримінальне процесуальне законодавство України встановлює максимальні строки введення досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру в розмірі 12 місяців для тяжких та особливо тяжких злочинів. У разі закінчення строків визначених статтею 219 кримінальне провадження закривається.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом’якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження.

Отже, враховуючи те, що закінчення строків досудового розслідування є підставою для закриття кримінального провадження, то обставини, які свідчать про закінчення таких строків підлягають доказуванню відповідно до ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні розпочалося 27.02.2018 року, а 13.02.2020 року матеріали відносно особи виділене в окреме провадження. Таким чином, щоб підрахувати стоки ведення досудового розслідування у вищезазначених провадженнях треба знати дату початку першого кримінального провадження, виділення провадження, а також знати дати всіх випадків зупинення та відновлення даних проваджень.

Так як, слідчий ГСУ НП України неодноразово зупиняв та відновлював досудове розслідування у даному кримінальному провадженні, то дати всіх постанов про зупинення та відновлення досудового розслідування є обставинами які підлягаю доведенню у кримінальному провадженні, а інформація про дати винесення таких постанов є доказом, який підтверджує вищезазначені обставини.

Таким чином, витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальним провадженням з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження» є доказами, які підтверджують закінчення або не закінчення строків досудового розслідування, що є обов’язковою обставиною, яка підлягає доказуванню.

ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ОТРИМАННЯ ВИТЯГУ З ЄРДР ПО ВИДІЛЕНОМУ КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННЮ 

 Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 217 Кримінального процесуального кодексу України, днем початку досудового розслідування у провадженні, виділеному в окреме провадження, є день, коли було розпочато розслідування, з якого виділено окремі матеріали, а у провадженні, в якому об’єднані матеріали кількох досудових розслідувань, – день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше.

Таким чином, строк введення досудового розслідування вираховується від дня початку розслідування у першому кримінальному провадженні та продовжується у зв’язку із виділенням з нього матеріалів, у кримінальному провадженні.

Тобто, для того, що визначити строки ведення досудового розслідування щодо підозрюваного, необхідно знати усі випадки зупинення та відновлення досудового розслідування, як у першому кримінальному провадженні, так і у другому кримінальному провадженні.

ЩОДО НЕМОЖЛИВОСТІ ІНШИМИ СПОСОБАМИ ДОВЕСТИ ОБСТАВИНИ ЗАКІНЧЕННЯ СТРОКІВ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ

 Враховуючи те, що з початку досудового розслідування у кримінальному провадженні пройшло приблизно 2,5 роки, та слідчий не надсилав усіх постанов про закриття та відновлення кримінальних проваджень, сторона захисту неодноразово зверталася до сторони обвинувачення з клопотаннями, запитами про отримання інформації про всі випадки зупинення та відновлення досудового розслідування у даних кримінальних провадженнях. Однак, сторона обвинувачення на всі клопотання, запити надавала відмову в можливості отримувати вищезазначену інформацію.

Так, зокрема:

  • На клопотання від 09.06.2020 року про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження Національна поліція України повідомила, шо 13.02.2020 року матеріали відносно особи виділене в окреме провадження, і тому відмовила у задоволенні даного клопотання. Однак постанову про виділення матеріалів провадження сторона захисту не отримувала.
  • На клопотання від 07.07.2020 року про надання із ЄРДР витягу стосовно відомостей, які містяться в графі «Рух кримінального провадження» по кримінальному провадженні, а також відомостей про дати винесених постанов про зупинення та відновлення досудового розслідування у вказаних кримінальних провадженнях, Офіс Генерального прокурора надав відповідь про перенаправлення клопотання до ГСУ НП України.
  • На клопотання від 07.07.2020 року про надання із ЄРДР витягу стосовно відомостей, які містяться в графі «Рух кримінального провадження» по кримінальному провадженні, а також відомостей про дати винесених постанов про зупинення та відновлення досудового розслідування у вказаних кримінальних провадженнях, ГСУ НП України надала відповідь про відмову у наданні вищезазначеної інформації.
  • На адвокатський запит від 10.06.2020 року щодо надання із ЄРДР витягу стосовно відомостей, які містяться в графі «Рух кримінального провадження» по кримінальному провадженні точно визначити строки ведення досудового розслідування у даному кримінальному провадження, сторона захисту позбавлена можливості реалізувати своє право щодо подання клопотання про закриття кримінального провадження на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України.

Вищезазначені факти свідчать, що сторона захисту використала усі можливі способи отримати інформацію для доведення обставин закінчення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні, окрім отримання тимчасового доступу до речей та документів.

Таким чином, стороні захисту не залишилося інших способів отримання вищезазначеної інформації, окрім звернення до суду з клопотання про отримання тимчасового доступу до речей і документів, а саме до відомостей (витягу) з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальним провадженням з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження».

Отже, неможливість отримання інформації, щодо руху кримінального провадження, яка має суттєве значення у справі, є підставою для задоволення клопотання сторони захисту про тимчасовий доступ до ЄРДР, а саме витягів з ЄРДР з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження». Даний висновок сформований судовою практикою, зокрема ухвалами Вищого антикорупційного суду від 05 червня 2020 року у справі № 910/304/19 та від 10 липня 2020 року у справі №757/7845/19-к, постановою Апеляційного суду міста Києва від 23 листопада 2016 у справі № 11-сс/796/3502/2016, ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 11 квітня 2019 року у справі № 234/15535/18.

ЩОДО СУБ’ЄКТА, У ЯКОГО ПЕРЕБУВАЮТЬ ДОКУМЕНТИ, СТОСОВНО ЯКИХ ПОДАЄТЬСЯ КЛОПОТАННЯ ПРО ТИМЧАСОВИЙ ДОСТУП

 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (далі – Положення) затверджене Наказом Офісу Генерального прокурора № 298 від 30 червня 2020 року.

Відповідно до Розділу 3 «Доступ до відомостей, внесених до Реєстру» Положення, право доступу до відомостей, внесених до Реєстру, мають: Держатель – у повному обсязі з урахуванням повноважень, якими наділені прокурори та керівники підрозділів Офісу Генерального прокурора.

Відповідно до п. 4 Розділу 1 «Основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» Положення, Держателем Реєстру є Офіс Генерального прокурора (далі – Держатель).

Відповідно до п. 5 Розділу 1 «Основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» Положення, Держатель здійснює:

  • розробку засобів організаційного, методологічного та програмно-технічного ведення Реєстру;
  • виконання функцій адміністратора Реєстру (технічне і технологічне створення та супроводження програмного забезпечення Реєстру, його адміністрування та моніторинг використання інформації, зберігання та захист даних Реєстру, контроль права доступу тощо);
  • організацію взаємодії з іншими державними інформаційними системами, реєстрами та базами даних;
  • розробку та удосконалення нормативно-правової бази для функціонування Реєстру.

Розділ 3 «Доступ до відомостей, внесених до Реєстру» Положення не передбачає доступ до відомостей, внесених до Реєстру, у тому числі відомостей щодо «Руху кримінального провадження».

Відповідно до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, Офіс Генерального прокурора є суб’єктом, у володінні якого знаходиться відомості стосовного руху кримінального провадження, що свідчить про наявну можливість отримання тимчасового доступу до зазначених відомостей.

Це твердження відповідає судовій практиці, так зокрема Вищий антикорупційний суд своїми ухвалами від 05 червня 2020 року у справі № 910/304/19 та від 10 липня 2020 року у справі № 757/7845/19-к надав тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні Офісу Генерального прокурора, а саме відомостей щодо руху кримінального провадження.

Таким чином, відомості з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальним провадженням з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження», щодо яких подається дане клопотання про тимчасовий доступ, перебувають у володінні Офісу Генерального прокурора.

Відомості (витягу) з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальним провадженням з форми «Правопорушення» з вкладки «Рух провадження» не містять охоронювану законом таємницю, оскільки усі копії постанов про зупинення та відновлення кримінальних проваджень відповідно до кримінального процесуального законодавства повинні надсилатися стороні захисту. Такий висновок відповідає висновку Вищого антикорупційного суду, який було сформульовано в ухвалі від 05 червня 2020 року у справі № 910/304/19.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація