ВТРУЧАННЯ У ПРИВАТНЕ СПІЛКУВАННЯ. КОЛИ ПРАВООХОРОНЦІ МАЮТЬ ПРАВО ВКЛЮЧИТИ «ПРОСЛУШКУ»?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ВТРУЧАННЯ У ПРИВАТНЕ СПІЛКУВАННЯ. КОЛИ ПРАВООХОРОНЦІ МАЮТЬ ПРАВО ВКЛЮЧИТИ «ПРОСЛУШКУ»?

Час прочитання: 2 хв.

 Статтею 31 Конституції України кожному гарантовано таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. У виняткових випадках, при розслідуванні кримінальних справ, лише судом може бути надано дозвіл співробітникам правоохоронних органів ( таким як Національна поліція, СБУ, державне бюро розслідувань, прокуратура) на обмеження цих гарантій.

 Негласні слідчі дії (далі – НСД) це різновидність слідчих дій. Однак, НСД тимчасово обмежують конституційні права та гарантії, а результати та методи проведення таких дій є секретними і не розголошуються/розсекречуються, окрім як за ухвалою суду. В разі «розсекречення» результати проведення негласних дій становляться доказами у кримінальній справі.

 В умовах сьогодення актуальним є питання отримання правоохоронними органами відомостей з транспортних телекомунікаційних мереж, так зване «прослуховування» мобільних телефонів. Чинне кримінальне процесуальне законодавство регламентує таку дію статтею 263. Відповідно до вказаної норми слідчий /прокурор отримують доступ до мереж, які передають знаки, сигнали, письмовий текст, зображення, звуки будь-якого виду. Вході здійснення НСД уповноважена службова особа складає протокол.

 Негласні слідчі дії здійснюються вийнятково у випадках, коли проведенням гласних слідчих дій не вдалось отримати докази про злочин/особу, яка його скоїла та не має інших шляхів їх здобуття.

 Крім того, негласні дії можна провести виключно в кримінальних справах про:

  • тяжкі злочини (покарання до десяти років позбавлення волі); 
  • особливо тяжкі злочини (покарання до п’ятнадцяти років позбавлення волі).

 Ініціювати питання про НСРД має право слідчий, прокурор. Дозвіл на здійснення негласних дій надає слідчий суддя Апеляційного та Вищого антикорупційного суду.

 Всі документи, які складаються уповноваженими службовими особами в ході проведення НСД - таємні «засекречені» та доступ до них має виключне коло осіб. Проте, якщо результати таких дій мають важливе значення для кримінальної справи вони підлягають розсекречуванню через Апеляційний/Вищий антикорупційний суд та використовуються правоохоронцями на загальних правилах.

 ≡ Важливо знати! Для негласних слідчих дій як доказу прокурор має звернутись до суду з «розсекречуванням» клопотань, ухвал, які стали підставами та дозволом для проведення таких дій. Всі «розсекречені» матеріали слідчий/прокурор надають стороні захисту (адвокату, підозрюваному) на ознайомлення.

 У разі обмеження конституційних прав/гарантій, внаслідок здійснення негласних слідчих дій, прокурор зобов’язаний протягом 12 місяців, з дня припинення таких дій, однак не пізніше направлення справи до суду письмово повідомити підозрюваного та адвоката про таке обмеження.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація