ВСЕ ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО БОРГОВУ РОЗПИСКУ

"Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!"

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

ВСЕ ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО БОРГОВУ РОЗПИСКУ

Час прочитання: 3 хв.

Якщо зважилися дати або взяти гроші в борг, то варто вивчити невелику, але корисну інформацію про цей процес, а також про те, як правильно написати розписку.

У постанові від 08.07.2019 у справі №524/4946/16-ц Верховний Суд зазначив, що розписка як документ, що підтверджує боргове зобов’язання, повинна містити умови отримання позичальником в борг із зобов’язанням його повернення і дати отримання коштів.

Тому у справах про стягнення боргу за договором позики позивач повинен підтвердити своє право вимагати від відповідача виконання боргового зобов’язання, а суд повинен встановити наявність між позивачем та відповідачем правовідносин за договором позики, виходячи з дійсного змісту і достовірності документа, на підставі якого доводиться факт укладення договору позики та його умов.

Стаття 1046 Цивільного кодексу України. Договір позики.

  1. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду і якості .

Стаття 1047 ЦКУ. Форма договору позики

  1. Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми.
  2. На підтвердження договору позики та його умов може бути представлена ​​розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Постановою від 22.08.2019р. у справі № 369/3340/16-ц ВС вказав, що за своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником Позикодавцеві за договором позики після отримання коштів, підтверджуючи як факт укладення договору і зміст умов договору, так і факт отримання боржником від Позикодавця певної грошової суми.

При цьому факт отримання коштів в борг підтверджує не будь-яка розписка, а саме розписка про отримання коштів, зі змісту якої можна встановити, що відбулася певної суми коштів від Позикодавця до позичальника.

Позичальнику, особі, яка отримала гроші в борг, слід звернути увагу на наступне.

При отриманні грошей в борг обов’язково необхідно визначити умови платності або безоплатності позики.

Згідно статті 1048 ЦКУ – Проценти за договором позики, якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Тобто, якщо сторони домовилися про те, що кошти беруться без сплати відсотків, а в розписці про це не вказано, то Позикодавець в майбутньому зможе через суд стягнути з позичальника плату за користування грошима. Тому, якщо позика безкоштовна, при складанні розписки слід обов’язково вказати, що Позикодавець не матиме права на отримання відсотків від суми позики.

При поверненні боргу повністю або частково обов’язково беріть письмову розписку з Позикодавця про отримання ним грошей.

Важливо, щоб така розписка містила відомості про те, що кошти Позикодавець отримав від позичальника саме в рахунок погашення боргу по розписці або договором, за якими були отримані кошти в борг, згідно розписці «від …».

Аналогічна ситуація і з позикою в іноземній валюті. У розписці необхідно чітко вказати, в якій валюті, підлягає борг поверненню і зміни (збільшення) в разі коливання курсу валюти.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація