ВРУ ДОЗВОЛИЛА УКРАЇНЦЯМ МІНЯТИ ПО БАТЬКОВІ НАРЯДУ З ІМЕНЕМ ТА ПРІЗВИЩЕМ

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз

ВРУ ДОЗВОЛИЛА УКРАЇНЦЯМ МІНЯТИ ПО БАТЬКОВІ НАРЯДУ З ІМЕНЕМ ТА ПРІЗВИЩЕМ

Час прочитання: 2 хв.

 З 1 січня 2020 року українці зможуть змінювати по батькові. Третього листопада парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну батькові». Що спричинило прийняття нового законодавства в цьому напрямку?

 Українка Наталія Гарнага подала позов до Європейського суду з прав людини про те, що у відділі РАГС їй було відмовлено в зміні по батькові. Наталя прожила значну частину свого життя з вітчимом і прагнула змінити прізвище і по батькові на таке як у нього, але вдалося змінити тільки прізвище. Попередньо вона пройшла всі три судові інстанції в Україні. ЄСПЛ визнав позбавлення права на зміну по батькові людини порушенням статті 8 Конвенції про захист прав людини і основних свобод і зобов'язав Україну виплатити 222 євро в якості компенсації. Стаття 8закріплює право кожного на повагу до його приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції, а також забороняє органам державної влади порушувати це право, що, на думку Суду, відбулося в момент відмови у відділі РАГСу в зміні по батькові. Конвенція була ратифікована Україною в 1997 році і з того моменту діє на території нашої держави.

 Так як, в Україні діє Закон «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», то виконання рішення ЄСПЛ є обов'язковим. Крім того, у справі "Гарнага проти України" суд рекомендував усунути невідповідності у вітчизняному законодавстві шляхом закріплення права на зміну по батькові.

 Що передбачає новий закон?

 Закон, який набуде чинності 1 січня, доповнює статтю 295 Цивільного кодексу України. Зараз дана стаття закріплює право людини на зміну імені та прізвища, а з 1 січня 2020 року закріплювати ще й право на зміну по батькові. Також закон доповнює статтю 149 Сімейного кодексу України, яка закріплює аналогічні права, що і стаття 295 ЦКУ, але по відношенню до дитини.

Хто зможе змінювати по батькові?

 Відповідно до нового Закону фізичні особи, які досягли 16-річного віку зможуть змінювати по батькові самостійно, а ті, хто досяг 14-річного віку - за згодою батьків або опікунів.

 У випадку з малолітніми, згода необхідна від двох батьків. Обопільної згоди не потрібно тільки в наступних випадках: другий з батьків помер або він був визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний недієздатним або обмежено дієздатним. Так само не потрібно згоди від того, хто позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини. Якщо батько чи мати не надають свої згоди на зміну по батькові, то таке питання буде вирішуватися органом опіки та піклування або через судові органи. До уваги прийматися факти чи відповідає зміну по батькові інтересам дитини, а також чи належним чином виконував свої батьківські обов'язки той, хто проти змін.

 Можна зробити висновок, що конституційні права українців тепер на новому рівні, що відповідають стандартам багатьох європейських країн.

 Якщо Вам потрібно змінити ім'я, прізвище або по батькові, або отримати інші юридичні послуги - звертайтеся в юридичну компанію «Приходько і партнери», ми з радістю Вам допоможемо!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-01

Керівник практики міграційного права, магістр права, експерт у сфері міграційного права

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація