ВОЛОНТЕРСТВО ЧИ ОРГАНІЗАЦІЯ НЕЗАКОННОГО ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ВОЛОНТЕРСТВО ЧИ ОРГАНІЗАЦІЯ НЕЗАКОННОГО ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

Час прочитання: 6 хв.

Як стати волонтером? Та хто такий, власне, волонтер?

Відповідно до ст. 7 ЗУ Про волонтерську діяльність:

Волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги.

Якщо по простому, то волонтер – це будь-яка особа, яка робить соціально корисну роботу без мети отримати оплату за це. Наприклад безкоштовно розвантажує продовольство, варить чай для людей на вулиці і безкоштовно роздає, їде за кордон з метою доставки товарів в Україну або просто донатите (передаєте) кошти або інші цінності іншим особам в тому чсилі Благодійним фондам, які передають їх далі тим хто цього потребує.

Як стати волонтером?

Тут все просто, просто берети і робити загально корисну неоплачувану роботу, інколи навіть за власний кошт. Наприклад, для того щоб просто приготувати чай для біженців, хтось повинен цей час купити, оплатити доставку, оплатити транспорт і тд. Саме тому умовно, волонтер це або отой хто робить свій вклад роботою або послугами – безкоштовно, або той хто безоплатно передає майно на користь інших, або просто донатити.

Але, як стати волонтером, якщо наприклад небайдужі Ваші колеги або родичі організували збір речей для українців в Польщі. До іншої країни без відповідних документів зараз не виїхати.

Варіант 1. Шукаєте в Гугл або будь-де інде інформацію про благодійні фонди. Звертайтесь до них усно або письмово з пропозицією передати їм зібрані в Польщі речі. Фонд готує документи на Вас як на волонтера та передає їх до Військової адміністрації з метою внесення Вас до системи «Шлях». Після внесення сідаєте в авто або іншим чином їдете до Польщі та везете зібрані речі і актом передаєте їх на Благодійний фонд актом прийому передачі.

Але як бути, наприклад, якщо Ви звернулись до одного фонду до іншого, і Вам відмовили з різних причин і не внесли Вас до системи «Шлях»?

Варіант 2. Шукаєте в Гугл або іншим чином юристів, які зроблять усю роботу за Вас. Підберуть фонд, підготують документи, роз’яснять відповідальність, а також Ваші права та обов’язки. В більшості юристів послуги платні і ціна таких послуг різна, в деяких випадках може досягати і 4-5 тис доларів США.

Погоджуватись чи ні на послуги юриста – це право і вибір кожного. Засуджувати юристів, у яких також є сімї, діти і вони заробляють на життя тими послугами, які під час війни актуальні також не можна. Адже, для прикладу – транспортні послуги і перевезення вантажів під час війни в ціні виросло в тричі, генератори під час війни взагалі в ціні взлетіли до небес і тд. Ми живемо в ринкових відносинах і ті послуги або товари на які є попит коштують дорого.

Ці два варіанти – це законні способи, які повністю відповідають чинному законодавству. Звичайно є багато порушень, наприклад коли людина під виглядом волонтерства намагається просто залишити країну, або коли благодійні фонди переслідують не соціальну користь, а власне збагачення окремих посадових осіб, беручи кошти за організацію під виглядом волонетерства, перетину державного кордону. Тому, справедливо, що активізувалась робота правоохоронних органів, які порушують кримінальні провадження, проводять обшуки та затримання причетних до кримінальних правопорушень осіб.

Кримінальна відповідальність та юридичний захист за волонтерство або незаконне переправлення осіб через державний кордон України

Найбільш розповсюджена стаття Кримінального кодексу України, за ознаками якої вносяться кримінальні провадження до ЄРДР – 332 ККУ (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України). Незаконне переправлення осіб через державний кордон України – це організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод. А за частиною третьою цієї статті вчинені організованою групою або вчинені з корисливих мотивів. Санкція статті передбачає позбавлення волі від трьох до дев’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

З об’єктивної сторони вказаний злочин характеризується

  • Незаконному перенаправленні осіб через кордон (класична схема – поза межами КПП або в прихований спосіб – в багажнику або за підробними документами, при цьому підробка може бути механічна – фальшивий документ або внесення недостовірної інформації в офіційні документи)
  • Організація незаконно перетину (підбір та задіяння способів та учасників, розроблення плану, вказівки на конкретні місця перетину, вт тому числі КПП, фінансування процесів, забезпечення технікою та іншими необхідними засобами)
  • Безпосереднє керівництво незаконним перетином (віддання вказівок учасникам групи, розподіл функцій та обов’язків між учасниками, )
  • сприянні вказаному злочину порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод.

Злочин вважається закінченим не залежно від того, чи вдалось досягти умислу – перенаправити особу через кордон, злочин закінчений після виконання дій які особа могла виконати і виконала.

Проблема практичного застосування цієї статті полягає в тому, що навіть якщо юрист надає послуги для волонтерів, правоохоронці вважають, що такі діє є злочином.

Найчастіша фабула злочину – внесення недостовірної інформації (що особа не волонтер, а за грошову винагороду намагається перетнути кордон) до офіційних документів (наказ або розпорядження про виїзд за межі України, внесення в систему «Шлях») з корисливих мотивів організованою групою (оплата послуг юриста чи посередника).

Адвокат по статті 332 Кримінального кодексу України.

Рекомендації для юристів, адвокатів. посередників та благодійних фондів, як не бути притягнутими до кримінальної відповідальності за ст. 332 ККУ

  1. Особа, яка звертається до Вас з пропозицією перетнути кордон за грошову винагороду, повинна довести, що вона дійсно волонтер, а не засланий правоохоронцями провокатор. Для цього рекомендуємо, під час бесід з такими особами декілька разів озвучувати, що Ви не вчиняєте дії передбачені ст. 332 ККУ, не організовуєте, не сприяїте, і не керуєте діями спрямованими на незаконний перетин кордону особами призовного віку, друге – пропонуєте особі письмово звернутись із заявою на Ваше ім’я, в якій особа повідомляє звідки і який гуманітарний вантаж вона привезе і в який строк, та де особа просить Вас забезпечити їй можливість перетину кордону з гуманітарних цілей.

Це дасть можливість, навіть якщо відносно Вас ведуться оперативно-розшукові заходи, задокументувати Вашу непричетність до складу злочину, а також провокативні дії особи, якщо такі є.

  1. Якщо Ви юрист або посередник, обов’язково укладайте з особою, яка звернулась до Вас з проханням допомогти їй стати волонтером або водієм договір про надання послуг, в якому детально опишіть за які конкретно послуги Ви берете оплату, в якому розмірі, і за яких умов оплата може бути повернута, офіційно виставляйте рахунок для офіційної оплати, не приймайте оплату готівкою. Аналіз останніх затримань за ст. 332 ККУ, свідчить, що правоохоронні органи затримують осіб, яких підозрюють у вчиненні даного злочину саме в момент передачі коштів (які або помічені або описані заздалегідь протоколами огляду).
  2. З метою додаткового страхування Благодійного фонду, який відправляє волонтера або водія за кордон, і має сумніви в тому, що вказана особа повернеться вчасно, рекомендуємо відповідно до ЗУ Про волонтерську діяльність, офіційно укласти договір з такою особою та оплатити її роботу, або хоча б взяти розписку про те, що особа отримала кошти на дорогу і коли вона повинна повернутись. Наявність такої розписки, додатково підтвердить, що особа дійсно волонтер або водій, і у випадку, якщо така особа не повернеться вчасно будуть підстави для відкриття кримінального провадження відносно особи за ст. 190 ККУ – Шахрайство.

Звичайно ці рекомендації, не гарантують, що Вас не звинуватять в організації незаконне переправлення осіб через державний кордон України, але у Вас будуть докази та аргументи, які в подальшому можна буде використати для захисту в рамках кримінального провадження.

 

Юридичний захист благодійних фондів (волонтерів) від правоохоронних органів - СБУ (Служба безпеки України), ДБР (Державне бюро розслідування), Національної поліції України, Прокуратури. Адвокатське бюро Приходько та партнери – допомога та надійний захист від правоохоронних органів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація