ВИЗНАННЯ ШЛЮБНОГО ДОГОВОРУ НЕДІЙСНИМ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ВИЗНАННЯ ШЛЮБНОГО ДОГОВОРУ НЕДІЙСНИМ

Час прочитання: 3 хв.

 ≡ Наслідки укладення шлюбного договору. Судова практика

 Згідно Сімейного кодексу України, майно придбане подружжям під час шлюбу вважається їх спільною сумісною власністю. Тому укладення шлюбного договору є єдиним виходом щоб, наприклад, нерухоме майно набуте під час шлюбу вважалось особистою власністю того на чиє ім’я воно буде оформлено.

 Проте, укладаючи такі угоди, потрібно розуміти, що наслідки, які виникнуть на підставі шлюбного договору, в результаті можуть стати невигідними для однієї із сторін. А довести недійсність шлюбного договору складна справа.

Яка судова практика щодо визнання шлюбного договору недійсним? Наведу приклад.

 Подружжя, проживши понад 25 років в офіційному шлюбі, з ініціативи чоловіка уклали шлюбний договір, в якому зокрема зазначалось, що «нерухоме майно, яке буде набуте (куплене, обміняне і т.д.) під час шлюбу вважається особистою власністю того на чиє ім’я воно буде оформлено. Це право буде зберігатись і в разі, коли один з подружжя буде займатися веденням домашнього господарства, доглядати за дітьми чи з інших поважних причин не буде мати самостійного доходу». Дружина не заперечувала щодо підписання шлюбного договору, адже чоловік запевнив, що нерухомість буде придбана для їх спільних дітей. В подальшому, майже через три роки після укладення шлюбного договору чоловік придбав дві великі квартири. Згідно законодавства, якщо б шлюбного договору не було, квартири належали би подружжю на праві спільної сумісної власності. Після чого жінка подала до суду позовну заяву з метою визнання укладеного шлюбного договору недійсним, і послалась на те, що згідно цього договору переходить право власності на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації і вказаний договір ставить її у надзвичайно невигідне матеріальне становище. А це є підставою для визнання шлюбного договору недійсним. Проте судом було відмовлено в задоволенні позову з наступних підстав.

 Законодавством передбачено, що учасники цивільних правовідносин можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд, тобто уклавши договір.

 І дійсно, згідно Цивільного кодексу України, договір не повинен ставити одного із подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище порівняно із законодавством. Проте «надзвичайно невигідне матеріальне становище» - це оціночне поняття і підлягає доведенню в суді стороною. А в процесі розгляду справи судом не було доведено, в чому саме полягають надзвичайно невигідні для неї умови шлюбного договору та яким чином зазначений договір порушує її права.

 І також законом встановлено, що за шлюбним договором нерухоме майно та майно, право на яке підлягає державній реєстрації, не може передаватись у власність одному із подружжя.

 Проте відповідно до укладеного шлюбного договору, передачі права власності на майно не відбувалось, а лише був визначений правовий режим майна, яке набуте під час шлюбу. За даним договором перехід права власності на нерухоме майно від одного власника до іншого, яке підлягає державній реєстрації, не відбувалось, тому договір не суперечить закону. А укладаючи шлюбний договір, сторони були ознайомлені з вимогами закону з приводу недійсності угод, розуміли умови цього договору, його значення та юридичні наслідки.

Безумовні підстави, за яких шлюбний договір визнається недійсним

 В даному випадку, підставами, за якими б шлюбний договір було б визнано не дійсним, має бути недодержання в момент вчинення сторонами або однією зі сторін таких вимог:

  • змiст шлюбного договору не може суперечити законодавству України та моральним засадам суспільства;
  • при укладенні шлюбного договору волевиявлення кожного з подружжя має бути вiльним i вiдповідати його внутрішній волi;
  • шлюбний договiр має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, які ним обумовлені.

 І як зазначалось вище, умови договору не повинні ставити одну із його сторін у надзвичайно невигідне матеріальне становище порівняно із законодавством; за шлюбним договором не може передаватись у власність нерухоме майно одному із подружжя та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

 А тому укладаючи шлюбний договір, потрібно передбачити всі ризики та наслідки, які можуть виникнути внаслідок такої угоди. Складати договір має досвідчений адвокат, і тільки після погодження з ним та сторонами всіх умов і нюансів угоди, можна йти до нотаріуса укладати договір.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація