"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна

Головний Бухгалтер

E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-10

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКУ – ДОХІД ФОП СПРОЩЕНЦІВ

  ФОП на другий групі займається оптовою торгівлею, відправляє кур’єрською доставкою товар. Кур’єрська служба не довезла товар (він пропав). І згідно претензії нам повернули гроші в розмірі, зазначеному в претензії. Чи буде це доходом в Книзі обліку доходів?

  За загальним правилом (п. 292.1 ПКУ) в єдиноподатковий дохід ФОП включається дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та / або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.
 Виняток із загального правила становлять пасивні доходи, зокрема, страхові виплати і відшкодування. Зауважте: тут мова йде саме про страхове відшкодування, а це не наш випадок.
Крім того, п. 292.11 ПКУ передбачає ще перелік виплат, які не включаються до доходу єдиноподатника. І тут також про відшкодування збитків, отриманих в результаті задоволення претензії, немає ні слова.
  Ще один момент. Дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди, не враховується при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку або перебувати на спрощеній системі в наступному податковому періоді (п. 292.15 ПКУ). Тобто отримані суми коштів обкладаються єдиним податком, але в той же час не враховуються в граничному обсязі доходу, дотримання якого дає право платнику зберегти статус єдиноподатника. Оскільки ФОП на другий групі спрощенки сплачує єдиний податок у фіксованому розмірі, то для нього важливо, що таке відшкодування збитків «по суду” не буде враховуватися в розрахунку граничного обсягу доходу. Але в п. 292.15 ПКУ акцент зроблений на примусовому відшкодування збитків – за рішенням суду. У нашому ж випадку виплата здійснюється добровільно, згідно виставленої претензії, а значить, на неї це правило не поширюється.
  Таким чином, з огляду на п. 292.1 ПКУ, в якому дано визначення єдиноподаткових доходу, суму отриманого відшкодування збитків відповідно до виставленої претензії необхідно включати в дохід єдиноподатника
  Правда, в минулому у фіскалів проскакувала консультація, де вони не вважали суму коштів, отриману в результаті задоволення виставленої претензії, доходом юрособи-єдиноподатника. Аргументували це всього лише тим, що такі надходження не названі в ст. 292 ПКУ.
  Вважаємо, ФОП-єдиноподатника покладатися на це лояльне роз’яснення і використовувати такий підхід не варто. Тим більше, що в іншому своєму роз’ясненні фіскали говорять вже інакше, називаючи єдиноподаткових доходом всю суму грошових надходжень, що не згаданих в п. 292.11 ПКУ. Отриману суму доходу, зокрема суму відшкодування збитку, єдиноподатник відображає в графах 2, 4 і 6 Книги. На підставі інформації з цієї Книги заповнюється податкова декларація платника єдиного податку.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація