ВІДПУСТКА БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРПЛАТИ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ВІДПУСТКА БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРПЛАТИ

Час прочитання: 2 хв.

Відпустка без збереження заробітної плати - це один з видів відпусток на яку має право працівник. За загальним правилом відповідно до КЗпП в Україні та Закону України “Про відпустки” працівник має законне право на відпустку без збереження з/п за особистими обставинами, але не більше 15 днів протягом календарного року. Але з початком запровадження воєнного стану питання такого виду відпусток дещо змінилося та доповнилося нормативно-правовими актами.

Зміни після 24 лютого 2022 року

Законом України No2136-9 від 15.03.2022 року встановлено, що працівнику може бути надана відпустка без обмеження терміну на час дії воєнного стану. Тобто, якщо працівник має бажання отримати відпустку на весь час дії воєнного стану він має таке право. Для цього йому необхідно написати заяву про надання такого виду відпустки на ім'я роботодавця.

Що важливо, що період знаходження працівника у такій відпустці зараховується до страхового стажу, що дає право в подальшому працівникові отримати щорічну основну відпустку.

Ці зміни стосуються всіх без виключення працівників, незалежно від того чи має працівник статус внутрішньо переміщеної особи (ВОП) чи ні.

Але у роботодавців виникало досить багато запитань щодо тих працівників, які вимушено покинули територію України та виїхали за кордон, а саме як оформляти їм відпустки та на який час. Для цього у Закон No2136 були внесені зміни у липні 2022 року.

Зміни після 19 липня 2022 року

Законом No 2136 було запроваджено ще один вид відпусток без збереження заробітної плати. Цей вид відпусток стосується саме ВПО та осіб, які виїхали за межі країни. Відповідно до вказаного Закону роботодавець зобов'язаний надати працівникові який має статус ВПО або знаходиться за межами України відпустку без збереження заробітної плати на той період часу який просить працівник, але не більше як на 90 днів протягом запровадження дії воєнного стану. Така відпустка може бути використана 90 днів підряд або це може бути кілька відпусток, але загальна кількість днів перебування не повинна бути більшою як 90 днів. Період знаходження у такій відпустці не зараховується до страхового стажу, а тому працівник за період перебування у відпустці без зберігання зарплати не матиме змоги претендувати на щорічну основну відпустку. Така відпустка може бути надана до завершення воєнного стану.

Переваги для працівника

Роботодавець не має права відмовити у наданні такого виду відпусток для працівника, за умови, що працівник подасть документи, що підтверджують про те, що він має право на цю відпустку. Такими документами є копія довідки про отримання статусу ВПО або копія документів, що підтверджують перебування за кордоном.

 

Отже, поки діє воєнний стан працівник може скористатися таким видом відпустки як відпустка без збереження заробітної плати. Це є законне право працівника, а якщо виникають неоднозначні ситуації завжди можна отримати кваліфіковану консультацію від адвоката з трудового права.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація