ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ ПІД ЧАС ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ ПІД ЧАС ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ

Час прочитання: 3 хв.

 Ми сформували перелік основних питань, які надходять від наших клієнтів під час прийняття спадщини. Кожне питання потребує додаткового вивчення з урахуванням специфіки ситуації спадкоємця, проте є загальні правила прийняття спадщини, встановлені законодавством.

Куди звертатись для отримання спадщини?

 Перш за все, потрібно звернутись із заявою до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, тобто за останнім місцем проживання спадкодавця. Це може бути приватний нотаріус або державна нотаріальна контора - на Ваш вибір.

 

  А якщо місце проживання спадкодавця невідоме?

 В такому випадку, потрібно звертатись за місцезнаходженням нерухомого майна чи основної його частини, а у випадку відсутності нерухомого майна - за місцезнаходженням основної частини рухомого майна.

Протягом якого строку особа має звернутись до нотаріуса з заявлю про прийняття спадщини?

 Заяву про прийняття спадщини потрібно подати нотаріусу протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини. Якщо на час відкриття спадщини спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем, то вважається, що він «автоматично прийняв спадщину». Якщо така особа не бажає приймати спадщину, вона має протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини звернутись до нотаріуса і заявити про відмову від неї.

Що означає «день відкриття спадщини»?

 Днем відкриття спадщини – загалом вважається день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
А якщо спадкоємець пропустив строк на прийняття спадщини, що робити?

 Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть за письмовою нотаріальною згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини за місцем її відкриття. У разі, якщо інші спадкоємці такої згоди не надають, потрібно звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В такому разі потрібно обґрунтувати поважність причини пропуску строку. Поважні причини це об’єктивні непереборні причини, пов’язані з істотними труднощами для спадкоємця на звернення з заявою про прийняття спадщини. Наприклад, перебування тривалий час за межами України і неможливість з об’єктивних непереборних причин звернутись до дипломатичної та консульської установи України за кордоном. Поважними причинами можуть бути визнані тривала тяжка хвороба, строкова військова служба в Збройних Силах України, відбування покарання, тощо. У разі прийняття судом рішення про надання додаткового строку для прийняття спадщини, спадкоємцю потрібно звернутись з рішенням суду до нотаріуса з відповідною заявою.

 

 Як отримати свідоцтво про право на спадщину?

 Після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини, спадкоємцю потрібно звернутись до нотаріуса за місцем відкриття спадщини з заявою і відповідним пакетом документів. Нотаріус перевіряє підстави закликання до спадкоємства, тобто за законом або за заповітом приймається спадщина, якщо за заповітом, то наявність заповіту, перевіряє також факт смерті, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна, родинні відносини спадкоємців зі спадкодавцем.

 Якщо в складі спадщини є нерухоме майно, спадкоємцю потрібно звернутись з заявою до нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно та зареєструвати його у відповідних органах державної реєстрації нерухомого майна. В цьому випадку нотаріус перевіряє правовстановлюючі документи на нерухоме майно та відсутність обтяжень та заборон на це майно. Якщо буде встановлено, що спадкове майно перебуває під арештом, свідоцтво видається після зняття такого арешту.

Який строк звернення для отримання свідоцтва про право на спадщину?

 Важливо не переплутати строк для звернення з заявою про прийняття спадщини та строк для отримання свідоцтва про право на спадщину. Як зазначалось вище, з заявою про прийняття спадщини потрібно звернутись в шестимісячний строк з дня її відкриття, а строк для звернення з заявою для отримання свідоцтва про право на спадщини не обмежено законом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація