Відповідальність за порушення міграційного законодавства для іноземців та осіб без громадянства

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз

Відповідальність за порушення міграційного законодавства для іноземців та осіб без громадянства

Час прочитання: 7 хв.

Для іноземних громадян та осіб без громадянства, що за порушення правил перебування на території України передбачена адміністративна відповідальність. Так, згідно вимог статті 203 КУпАП, проживання без дозвільних документів, за недійсними документами або документами, термін дії яких сплив, працевлаштування без відповідного дозволу, недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, ухилення від виїзду з України після закінчення терміну перебування, порушення правил транзитного проїзду через територію України тощо тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає від 1700 до 5100 грн. відповідно. Нагадуємо також, що самостійно розрахувати дату виїзду з країни можна за допомогою онлайн-сервісу «Міграційний калькулятор», розміщеного на сайті ДМС України.

Нещодавно було становлено ряд нових видів порушень та відповідальності і збільшені штрафи за порушення при перетині кордону України, окупованої території і зони проведення антитерористичної операції.

 

Найчастіше порушення іноземцями міграційного законодавства України - це перевищення термінів перебування в Україні. Нагадаємо, що законно перебувати в Україні (для країн з безвізовим порядком в'їзду в Україну) - це 90 днів протягом 180 днів. Раніше, тобто до 29.04.2018 прикордонні служби при виїзді з України і при виявленні порушених термінів перебування притягували до адміністративної відповідальності зі штрафом в 510 грн (максимум 850 грн). Тепер же, тобто після 29.04.18 розмір штрафу зросте з 1700 грн до 5100 грн., що вже значно істотніше. Якщо штраф не оплатити, отримаєте заборону на в'їзд в Україну на 3 роки, якщо заборону проігнорувати і спробувати таки перетнути кордон України з діючою забороною на в'їзд - отримайте заборону на в'їзд + 10 років. Далі, докладніше про зміни.

Порушення правил перебування в Україні:

  • проживання без документів на право проживання в Україні;
  • проживання за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився;
  • працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України;
  • недотримання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання;
  • ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування;
  • неявка без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в'їзду в Україну у визначений термін;
  • порушення правил транзитного проїзду через територію України.

Коли можуть заборонити в'їжджати в Україну на строк 3 роки, 5 років та 10 років?

Законодавець також вніс ряд змін щодо заборони в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну (ст. 13, 14 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»)

1) Так, в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється:

- (абз 2) в інтересах забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку;

- якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні;

- якщо при клопотанні про в'їзд в Україну така особа подала про себе завідомо неправдиві відомості або підроблені документи;

- якщо паспортний документ такої особи, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі;

- якщо така особа порушила в пункті пропуску через державний кордон України правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконала законних вимог посадових і службових осіб органів охорони державного кордону, органів доходів і зборів та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні;

- (абз 7) якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення (наприклад не сплачено штраф при виїзді з України за порушені терміни попереднього перебування), або мають інші не виконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, в тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну;

- (абз 8) (нове!) якщо така особа з порушенням встановленого законодавством України порядку здійснила в'їзд на тимчасово окуповану територію України або в район проведення антитерористичної операції або виїзд з них або вчинила спробу потрапити на ці території поза контрольних пунктів в'їзду-виїзду.

  • Перша заборона на в'їзд в Україну з перелічених підстав (абз 2,7,8) встановлюється іноземцями та особами без громадянства на строк до 3 років. Крім того, відомості про таких осіб вносяться в спеціальну базу даних осіб, яким заборонений в'їзд в Україну.
  • Друга заборона на в'їзд в Україну встановлюється вже на строк +10 років в тому випадку, якщо іноземець не виконає рішення про заборону на в'їзд в Україну протягом встановлених 3-х років. Ці 10 років додаються до частини терміну заборони, який ще не закінчився.

Тобто якщо Вам було заборонено в'їзд в Україну на 3 роки, а Ви після одного року такої заборони навмисно зробите або спробуєте зробити порушення цієї заборони, то Вам буде заборонений в'їзд в Україну на 12 років (2 роки не відбутого трирічного терміну + 10 років).

На 5 років заборону на в'їзд в Україну отримують ті іноземці, які спробують незаконно перетнути кордон України поза пунктами пропуску через державний кордон України. Вони затримуються і якщо порушення законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються в країну попереднього перебування у встановленому порядку + отримують заборону на в'їзд в Україну строком на 5 років.

Конкретизовані повноваження Державної прикордонної служби

Так, органи Державної прикордонної служби України справи про адміністративні правопорушення, щодо порушення прикордонного режиму, правил перебування іноземців в Україні, невиконання рішення про заборону в'їзду в Україну, порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, розглядають за місцем їх виявлення.

У випадку виявлення таких порушень безпосередньо в пунктах пропуску, протягом 24 годин складається протокол про адміністративну відповідальність, в двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

При цьому протокол не складається, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, в наступних випадках:

  • Порушення прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил в контрольних пунктах в'їзду - виїзду;
  • Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України;
  • Умисне невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення уповноваженого державного органу про заборону в'їзду в Україну;
  • Порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї;
  • Порушення порядку в'їзду в район проведення антитерористичної операції або виїзду з нього, а відповідними органами на місці вчинення правопорушення виноситься Постанова по справі про адміністративне правопорушення.

Уповноважені особи прикордонної служби України можуть стягувати накладені ними штрафи незалежно від їх розміру безпосередньо в пунктах пропуску виключно за допомогою безготівкових платіжних терміналів. Якщо таких терміналів немає на місці або порушник не може оплатити безпосередньо в момент адміністративного стягнення, штраф повинен бути сплачений не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. При цьому порушник зобов'язаний протягом 3-х робочих днів після закінчення 15-ти денного терміну, відправити оригінал або копію квитанції (платіжного доручення) про оплату штрафу в орган (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

 

Слід зазначити, що в разі несплати правопорушником штрафу у строк, штраф вже буде стягнуто в порядку примусового виконання постанови, що тягне за собою додаткові витрати: сплата штрафу вже в подвійному розмірі + витрати на облік зазначених правопорушень.

Також встановлено, що порушників можуть затримати на строк до 3 годин для складання протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи та / або з'ясування обставин правопорушення - до 3 діб.

Міграційне законодавство України містить в собі безліч нюансів, тож для безперешкодного перебування в України та при виникненні будь-яких питань з питань міграційних строків - звертайтесь до юридичної компанії «Приходько та Партнери»! Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист практики міграційного права зателефонує Вам для уточнення інформації та надасть Вам вичерпну консультацію щодо строків перебування в Україні та відповідальності в разі їх порушення.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація