Відмова від утримання біологічних батьків

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

Відмова від утримання біологічних батьків

Час прочитання: 3 хв.

Конституцією України та Сімейним кодексом передбачається, що повнолітні діти зобовʼязані утримувати своїх непрацездатних батьків, якщо останні потребують матеріальної підтримки, а також постійного догляду за собою.

Проте, у кожного громадянина різні відносини із своїми біологічними батьками, які важко назвати ідеальними, а тому в молоді часто виникає питання - яким чином можна відмовитись від утримання свої батьків та чи це взагалі можна зробити за чинним українським законодавством.

В чому і наявна нагальна потреба розгляду даної тематики.

А тому у цій статті ми поговоримо про обставини за яких особа може відмовитись від утримання біологічних батьків.

Як відбувається виконання повнолітніми дітьми обовʼязку щодо утримання своїх батьків?

За загальним правилом існує всього 2 порядки, коли діти можуть виконувати свої обовʼязки щодо утримання батьків, а саме:

  • Добровільний порядок - повнолітні діти чітко усвідомлюють та розуміють, що законодавством України в них закріплений обовʼязок утримувати своїх батьків, які не мають можливості працювати та потребують постійної допомоги, в тому числі й фінансової, та через це виконують ці зобовʼязання на добровільній основі. За бажанням цей обовʼязок вони також можуть закріпити у договірній формі шляхом закріплення сплати аліментів на батьків;
  • Судовий порядок - застосовується в тому випадку, коли діти умисно не бажають виконувати свій обовʼязок щодо утримання біологічних батьків, і як наслідок останні звертаються із заявою про стягнення аліментів до судових органів влади.

Яким чином можна відмовитись від утримання своїх батьків?

СКУ зазначає випадки за яких особи можуть бути звільнені від обовʼязку по утриманню своїх біологічних батьків, а саме:

  • якщо батьки належним чином не виконували свої батьківські обовʼязки щодо дітей (виховання, піклування, надання змоги здобути освіту тощо);
  • якщо батьки не сплачували аліменти на утримання неповнолітньої дитини, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка перевищує суму відповідних платежів за 3 роки і вона не є погашеною.

Крім того, варто зазначити, що у випадку, коли батьки звернулись до судових органів влади із позовом про стягнення аліментів із своїх повнолітніх дітей, то суд повинен перевірити такі факти, а саме:

  • неможливість виконувати батьками трудової функції, що призводить до втрати працездатності;
  • необхідність в отриманні фінансової допомоги;
  • ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов’язків або несплата аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Таким чином, за наявності сукупності всих цих обставин особу може бути звільнено від обовʼязку утримувати своїх батьків.

Важливо! Якщо батьки не мають жодних коштів для свого фізичного існування або в них наявна тяжка хвороба, що унеможливлює їх заробляти ці кошти, то у такому виключному випадку суд може прийняти рішення про призначення аліментів на батьків, але не більше, ніж на 3 роки або до повного вилікування особи.

Якщо ви хочете відмовитись від утримання батьків, звертайтесь до професійних юристів - адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда допоможе вирішити ваше питання на практиці, адже ми чудово розуміємось на нормах та нюансах сімейного права. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація