Відмова від мобілізації у військовий час 
E-mail
zvonenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-47

Юрист практики військового права. Консультації з питань мобілізації, допомога в отриманні відстрочки. Спеціаліст у юридичному супроводі військовослужбовців з питань звільнення, компенсаційних виплат та переведень в іншу військову частину. Допомога військовослужбовцям в проходженні ВЛК, оскарженні ВЛК, написанні рапортів та документів будь-якої складності.

Зв'язатися зараз

Відмова від мобілізації у військовий час 

Час прочитання: 3 хв.

Напевно для більшості громадян України є зрозумілим то факт, що під час війни без мобілізації не обійтися. Але є й такі, які з певних причин та особистих переконань не бажають бути мобілізованими. Причини та обставини відмови від мобілізації можуть бути різними, але у всіх виникає спільне питання щодо наслідків та відповідальності за відмову від мобілізації у військовий час.

Під час дії військового стану відмова від мобілізації розцінюється як ухилення від призову за мобілізацією, за що настає кримінальна відповідальність.

Чи можна добровільно відмовитися від призову до військової служби за мобілізацією?

Варто зауважити, що законодавство не передбачає добровільної відмови від мобілізації. ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачає підстав за яких особа не може бути мобілізовано. Тобто, законодавство надає вичерпний перелік підстав за яких громадянин може отримати відстрочку від мобілізації та не бути мобілізованим. Якщо аналізувати зазначені вище положення то можна зрозуміти, що відмову від мобілізації закон не передбачає.

 

Але якщо аналізувати ЄДР судових рішень, то можна знайти цікаві рішення про те, що деякі громадяни все ж пишуть відмови від мобілізації у ТЦК та СП з зазначенням обставин у зв'язку з якими вони відмовляються від проходження військової служби. Така відмова є підставою для притягнення такої особи до відповідальності.

Відповідальність за відмову від мобілізації

Інстує два види відповідальності за відмову від мобілізації:

  • Адміністративна відповідальність.

Даний вид відповідальності настає за Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку  ст. 210 КУпАП. Сюди можна віднести неповідомлення ТЦ та СП про зміну особистих даних, адреси, сімейного стану тощо. За таке правопорушення може бути накладено штраф.

  • Кримінальна відповідальність.

 

Стаття 336 КК України (найпоширеніша)  – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Тобто, якщо особа підлягає під мобілізацію, але з певних причин відмовляється від мобілізації, то її може бути притягнено до кримінальної відповідальності.

Санкція даної статті передбачає позбавлення волі на строк до 5 років. Але знову ж таки якщо аналізувати судові рішення за останній рік, то у більшості таких справ особіб звільняли від відпвідальності з наданням іспитового строку.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, варто зауважити, що захист країни - це конституційний обов'язок кожного громадянина. Але  кожен сам обирає свій шлях. Але за необхідністю завжди можна скористатися правовою допомогою фахівців та отримати кваліфіковані роз'яснення з питань, що пов'язані з військовою службою. Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист Вам зателефонує для уточнення інформації та запропонує шляхи вирішення проблеми.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація